1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Yüz yıl önceki hemşerilerimiz
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Yüz yıl önceki hemşerilerimiz

A+A-

Bu kentte bizden önce de köklü bir kültür ve yaşam vardı. Tarihi geçmişi 3 bin yıla dayanan, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine kucak açmış bu önemli şehirde toprağı elle eşeleseniz tarih fışkırır. İzmit’in üst mahallelerinde bir tur atsanız, kendinizi yüz yıl öncesinin Osmanlı Kasabasında hissedersiniz. Ama artık o his, yavaş yavaş kayboluyor.

İzmitli fotoğrafçı Fahri Seyrek’in denizden karaya doğru çekilmiş fotoğraflarına dikkatlice bakın. İzmit’in Akçakoca, Orhan, Hacıhasan, Veliahmet, Çukurbağ Mahallelerindeki o zarif evleri, konakları tek tek sayarsınız.

Aynı noktadan şimdi bakın. 60-70 yıl öncesinin o güzel evleri, o zarif konakları tek tek yok olmuş.

Neden? Elbette sahipsizlikten…

Yıllar içinde İzmit’te nice konaklar, nice güzel tarihi evler yandı, yakıldı. Kimse oralı bile olmadı.

İzmit’te tarihin korunması için yıllardır kendimi paralıyorum, ama artık görüyorum ki, korunacak tarih falan kalmadı.

Dahası…

Olmayan tarihi sahiplenecek ruh da kalmadı. İzmit’in konakları yansın yıkılsın. Bu kenti kendilerine yurt edinenler de hemşeri gecelerinde gerdan kırıp halay çeksin, horon tepsin… Bize herhalde böylesi müstahakmış!

Bugün eski İzmit’ten bazı yüzlere yer vermek istiyorum.

azar-azarianin-cenazesi.jpg

AZAR AZARİAN’IN CENAZESİ- Eski İzmit’te Müslüman İzmitliler kadar gayrimüslim İzmitliler de bulunuyordu. Onlar da doğma büyüme İzmitliydi. Bu fotoğraf 1917 yılında çekilmiş. Vefat eden Azar Azarian’ın cenazesi. Ermeni geleneklerine göre cenaze defnedilmeden önce giydirilir ve yüzü açılırdı. Cenazenin başında hatıra fotoğrafı çektirilir miymiş diye düşünebilirsiniz. Ama olmuş işte. Ve bu fotoğraf bugünlere kadar gelmiş.

mommian-ailesi-kahve-faslinda.jpg

OHANNES MAMMİAN- İzmit’in varlıklı şahsiyetlerinden Ermeni Ohannes Mammian ve ailesi mangalda Türk kahvesi pişirirken. Yıl 1914… Bu ailenin torunları şimdi dünyanın kim bilir neresindedir. Ve bu fotoğraf hala onlarda mıdır? Doğrusu insan çok merak ediyor.

bol-cocuklu-turk-ailesi.jpg

TERTEMİZ BİR İZMİT AİLESİ- Bu fotoğraf İzmit’in kim bilir hangi mahallesinde çekildi. Bu fotoğraftakilerin kim olduklarını da bilemiyoruz. Bu çocuklar muhtemelen anneleriyle birlikte görülüyor. Sarmaşıklarla çevrili bir bahçe içinde. O yılların tertemiz, sakin İzmit’inde objektife bu pozu verenlerden şimdi hayatta kalan var mıdır?

sirri-pasa-001.jpg

SELİM SIRRI PAŞA- İzmit’in çınarlarını kendi elleriyle diken, görev yaptığı dönemde çok önemli hizmetlerde bulunan İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa’ya olan vefamızı, kendi adını taşıyan konağını restore ederek gösterdik.

portakal-hafiz.jpg

PORTAKAL HAFIZ- Bu isim I. Dönem İzmit Mebusu Hafız Rüştü Efendi'dir.

Hafız Rüştü Efendi'nin, yanaklarının tombul ve al olması nedeniyle halkın kendisine "Portakal" lakabını yakıştırdığı rivayet edilmektedir.

gramafon.jpg

VE BİR GRAMOFON- Çok uzun yıllar önce taş plak dinlermişiz. Gramofon en önemli eğlencelerimizden biriymiş. Şimdi o gramofonlar bitpazarında nostaljik birer obje olarak satılıyor.

Bu yazı toplam 1708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.