1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yüzde 15 ateist var”
“Yüzde 15 ateist var”

“Yüzde 15 ateist var”

Derince Eğitim ve Gelişim Projesi (DEREG) konferansları devam ediyor. Son olarak ‘Ehl-i Beytin İnanç ve Kültürümüzdeki Önemi’ konulu bir konferansla Derinceliler’i pek çok konuda aydınlatan Dünya

A+A-

Derince Eğitim ve Gelişim Projesi (DEREG) konferansları devam ediyor. Son olarak ‘Ehl-i Beytin İnanç ve Kültürümüzdeki Önemi’ konulu bir konferansla Derinceliler’i pek çok konuda aydınlatan Dünya Ehl-i Bety Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, son dönemlerde tartışma konusu olan pek çok konuya da açıklık getirdi. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi Salonu’ndaki konferansa Derince Belediye Başkan Vekili Adnan Balcı, Başkan Yardımcıları Osman Ergin ve Sayim Oral başta olmak üzere Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Doğan Demir, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve bazı din görevlileri katıldı.

HZ. Muhammed’in Işığı

Konferansının başından Kerbela Şehitleri’ni duygu dolu sözlerle beyitler okuyarak yad eden, şehitler için kendi yazdığı şiirleri okuyan Altun, salondakilere duygusal anlar yaşattı. Ayet ve hadislerle süslediği konuşmasında peygamberimizin soyundan (Ehl-i Beyt) gelip, İslam uğruna şehit düşmüş Hz Hüseyin’e (torunu) ayrı paragraf açan Altun, Hz Hüseyin’in şehit edilmesiyle birlikte başlayan olaylar yüzünden İslamiyet’in dünya üzerindeki yayılmasının yavaşladığını söyledi. Türklerin İslamın yayılmasındaki rolüne değinen Altun, İslam dünyasında süregelen karışıklıkların sebebini de Anadolu’daki İslam anlayışından uzak kalmalarına bağladı.

Yüzde 15 Ateist

Hem Alevi, hem Sünniler de yüzde 15’lik bir kesimin ateist olduğuna dikkat çeken Altun, son yıllarda açılan Cem Evleri ile Alevilerin dini konulara daha da yakın durduğunu belirtti. Türkiye’nin 50 yıldır rejimlerle uğraştığını ancak; son yıllarda önemli değişikliklerin olduğunu, bazı özel inanış ve kutlamaların artık saklı gizli yapılmadığını ifade eden Altun, yapay ayrılıkların karşılıklı sevgi ve hoşgörü anlayışıyla yaşanmayacağını dile getirdi.

Mevlana felsefesi

1968’de Ehl-i Beyt Gazetesi çıkardıklarını hatırlatan Altun, son zamanlarda vakıf olarak Van’dan Balkanlar’a kadar Seyit (Ehli Beyt)’leri bir araya getirmek için çalışmaları olduğunu da aktardı. Hz. Mevlana’nın da peygamberimizin soyundan geldiğini vurgulayan Altun, Mevlana, Hacı Bektaş gibi büyüklerimizin Anadolu’daki İslam anlayışının temel taşlarını oluşturduğunu, Osmanlı’nın bu anlayış üzerine kurulduğuna dikkat çekti. Altun, Osmanlı’nın dış güçler nedeniyle 450-500 yıl önce bu anlayıştan uzaklaştırıldığını da savundu.

Duvarlar kalkıyor

Konferansının son bölümlerini katılımcıların soruların ayıran Fermani Altun, bir soru üzerine “ Alevilik Sünnilik bir espri, artık ortak değerlerde buluşuyoruz, bizim amacımız ortak değerlerde buluşmayı daha da genişletmek” diye konuştu.

Alevilerin 85 yıldır sistem tarafından dışlandığını da bir soru üzerine cevaplayan Altun, “Bugün o ideolojinin diyaloğa bile kapalı olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.