1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yüzde 8.8’lik büyüme oranı sürpriz olmadı”
“Yüzde 8.8’lik büyüme oranı sürpriz olmadı”

“Yüzde 8.8’lik büyüme oranı sürpriz olmadı”

İşadamları ile Çin’e yaptığı ziyaretten dönen Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, iki önemli göstergenin açıklandığını vurgulayarak, “Büyüme, yüzde 8,8 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmi

A+A-

İşadamları ile Çin’e yaptığı ziyaretten dönen Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, iki önemli göstergenin açıklandığını vurgulayarak, “Büyüme, yüzde 8,8 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş olmakla birlikte, Temmuz ayı Meclis Toplantısında ikinci çeyrekte yüzde 8-10 arası büyüme öngördüğümüzü belirtmiştik” dedi

Bu gelişmenin son derece sevindirici ve olumlu bir gelişme olduğunu belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, şunları söyledi:

“-Üçüncü çeyrekte büyümenin yavaşlayarak da olsa devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. Yıllık büyümenin de Hükümetin koyduğu yüzde 4,5 hedefinden fazla olacağı ortada.

Türkiye ikinci çeyrekte dünyanın ikinci en fazla büyüyen ekonomisi oldu. Ancak ilk altı ayda %10,2 büyüme ile dünyanın birinci büyüyen ekonomisi. Büyüme çeyrekten çeyreğe de gerçekleşti. Türkiye ekonomisi ilk çeyreğe göre de yüzde 6,8 büyüdü. Bununla birlikte özel sektör sabit sermaye yatırımlarının yüzde 33,5 büyümesi de dikkat çekicidir.

Büyümenin istihdama yansıması en çok beklenen sonucudur. Bu olumlu gelişmenin sonucu ile Mayıs ayı işsizlik oranı yüzde 9,4 idi. Haziran ayını önümüzdeki Perşembe günü göreceğiz.

Cari açığın hız kesmesini bekliyorduk. Kurlardaki artış cari işlemler açığını azaltmıştır. Ağustos ve Eylül aylarında da azalma devam edecektir.  Bütçe açığındaki azalma ve Merkez Bankası’nın bu azalmaya istinaden düşük faiz uygulaması ile sıcak para girişini azaltması ve dolayısıyla TL’ye talebin azalması ile döviz değer kazanmaktadır. Temmuz ayında cari açığın azalması sevindirici olmakla birlikte hala en önemli sorunumuzdur. Bununla birlikte en önemli sorunumuzun da kontrol altına alınmaya başlaması sevindiricidir. Tüm bu gelişmeler ülkemizi dünyanın en büyük ekonomisi olmaya hazırlamaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.