1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. YÜZLEŞME, ARINMA VE DEMOKRATİK YAPILANMA DÖNEMİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

YÜZLEŞME, ARINMA VE DEMOKRATİK YAPILANMA DÖNEMİ

A+A-

Darbe girişiminin önlenmesinden sonra başlayan, bir daha darbelerin,  darbe girişiminin olmayacağı demokratik sistemin inşa edilmesi  tartışmaları çok geniş uzlaşma yaklaşımları çerçevesinde  değerlendirilmeye başlandı. Darbe girişiminin önlenmesinde önemli sorumluluk yerine getiren medyanın,  bütün soruların tartışılmasını sağlamaya çalışması,  farklılıkların ortaya konulması duyarlılığını gözetmesi,  kapsayıcı, dönüştürücü,  demokratik alternatifliklerin ortaya konulmasına yardımcı olmaktadır. Darbelerle şekillenen, devletin merkezde olduğu nisbi demokratik vesayet  sisteminin sürdürülemezliği, 28 şubat post modern darbe girişiminde ve 27 nisan e- muhtıra dönemlerinde ortaya çıkmıştı. Eski sistem,  hem Türkiye’nin sahip olduğu değerler,  dinamikler yönüyle, hem de demokratik dünya ülkelerinin desteğiyle ve  iktidar partisinin hamleleriyle önemli oranda çözülmüştü.  Eski sistemle ilgili aşılamayan sorunlar, gecikmeler,  çözülen sistemin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devleti’nin sahiplenilmesinde, kurucu inisiyatif yüklenebilme  eğilimlerinde ortaya çıkmıştı.

AŞILAMAYAN ALIŞKANLIKLAR

Çözülen eski sistem,  askeri  darbelerle, muhtıralarla, müdahalelerle şekillendiği  için, kendi kadrolarının ve kurumlarının merkezde olduğu  bir anlayışla sürdürülmekteydi.  Bu sistemin etkisi ve gücü nedeniyle,  bütün kurum ve kuruluşlar askeri vesayetin merkezde olduğu anlayışa göre çalışıyorlardı. Kendi kadrosunu ve kurumunu merkezde konumlandıran sistemin doğal etkisiyle, kamu kurumlarındaki,  siyasi partilerdeki,  sivil toplum kuruluşlarındaki  yönetimlerde ve  çalışmalarda kendisini, kurumunu, anlayışını merkeze alan benzerlikler yaygındı.  Siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, eski sistemin çözülmesine rağmen, demokratik dönüşümlerini başaramamaları, eski sistemin kural ve kurumlarıyla yönetilmeye  devam etmeleri   oluşan bu alışkanlıklar nedeniyledir. Kendisini,  kurumunu, anlayışını merkeze alan sistemin işleyişinde, en üsttekilerin anlayışı, yaklaşımı, kararları belirleyici olduğu için bu yaklaşımla sürdürülen yönetimlerde, çalışmak, başarmak, yükselmek en üsteki etkinleri  etkilemekle mümkün olabilmekteydi. Çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak kriterlerinde öncelikle gözetilmesi gereken kural, merkezdekilerin onayına ulaşmaktı.  Öğrenen, değişen, gelişen, başaran, kişi ve organizasyonlar, kendi konumunu merkeze alan sisteme göre şekilleniyordu.  Siyasi partilerimizde, sivil toplum kuruluşlarında, kamu kurum ve kuruluşlarında, çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak kriterlerinden daha çok,  en etkili olana yakın olmak eğilimlerinin yaygın olması, çalışmaların, belirlemelerin,  üretimin,  etkinlere uygun olarak düzenlenmeye çalışılması,  eski sistemle benzerlikler göstermesi aşılamayan alışkanlıklar nedeniyledir.

DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİNİN İNŞASI

15. Temmuz’da, vesayet sisteminin ve iktidarların zaaflarından önemli oranda yararlanarak,  en üst ve en etkin kadroları ele geçirerek, devlete hakim olmak, toplumu kendi anlayışına göre şekillendirip, yönetmek isteyen cemaat örgütlenmesine karşı, ( FETÖ ) direnildi, mücadele edildi ve darbe girişimi önlendi.  Bu direnişle, halk, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarındaki demokrasi yanlıları, gazeteciler, televizyoncular, radyocular vb. toplumun bütün demokratik duyarlılıkları, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’sini inşa etmek sorumluluğunu, bütün toplumun ve kurumsal işleyişlerin önüne koymuş oldu.  Demokratik Hukuk Devleti’nin inşasında, halkın iradesinin belirleyici ve yapabilir olması, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülen sistemin inşası,  çözemediğimiz bütün sorunlarımızın, beklentilerimizin, inşa edeceğimiz yeni demokratik sistemimizle çözülmesi vazgeçilmez hale geldi. Siyasi partilerimizin lider ve yönetici kadroları, üyeleri,  destekleyicileri,  sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve çalışanları, özel kurumlar ve çalışanlar, halkın tamamı bulundukları konum ne olursa olsun, kendi iç işleyişlerini, yerel ve genel yönetim sistemlerimizi,  önümüze koyduğumuz gerçekliğe göre yeniden yapılandırılmak durumundadırlar. 

Bu yazı toplam 1427 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.