1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zabıta trafik görevine devam ediyor
Zabıta trafik görevine devam ediyor

Zabıta trafik görevine devam ediyor

Geçtiğimiz hafta sonu bu köşede İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesiyle yasak yere park eden araçların sadece trafik polislerinin kararıyla çekileceğini yazmıştım. Kocaeli Büyükşehir Beledi

A+A-

Geçtiğimiz hafta sonu bu köşede İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesiyle yasak yere park eden araçların sadece trafik polislerinin kararıyla çekileceğini yazmıştım.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Trafik Zabıta Müdürü Turhan Özcan ziyaretime geldi. Genelgenin sadece trafiği engellemeyen araçları kast ettiğini anlattı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği içersinde olduklarını, zabıtanın şehir içi trafik düzeninde etkin şekilde görev yaptığını söyledi.

Turhan Özcan zabıtanın İzmit şehir merkezinde özellikle Bekirdere Üçyol’da, İnönü ve Alemdar Caddesi’nde sürekli görev yaptığını, kısıtlı personel sayısının olanak verdiği ölçüde diğer bölgelere yetişmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Zabıta Müdürümüz vatandaşların trafikte karşılaştıkları olumsuzlukları 153 nolu Alo Zabıta telefonuna aktarmaları hâlinde şehrin her bölgesindeki soruna yetişmeye çalışacaklarını da özellikle belirtiyor.

Ücretli park uygulaması ne olacak?

İzmit şehir merkezinin trafik sorununu konuşmaya başlayınca akla ilk gelen konu ücretli otopark uygulaması oluyor. Bu uygulama yaklaşık altı yıl önce başlamıştı. Yıllar içinde yayıldı. Artık kent merkezinde hemen her caddede ücretli otopark uygulaması var.

Ücretli otopark uygulaması başlarken, Kocaelispor’a jest yapılmış, buradan gelecek gelir kulübe aktarılmıştı. Ama kulüp yaptığı kötü anlaşmalarla toplanan gelirin çok küçük bölümünü kasasına koyabildi. Ücretli otopark işini üç yıldan bu yana Musan Park isimli firma üstlenmiş durumda. Yapılan anlaşmanın Mayıs 2011’de sona ermesi gerekiyordu. Ancak duyduğum kadarıyla nasıl yapıldıysa yıl sonuna kadar uzatılmış.

Şimdi veya altı ay sonra yapılan anlaşma sona eriyor. Başkan Karaosmanoğlu’nun bu konuyla ilgili kesin bir tavrı var. “Ücretli otopark kalkacak” diye bir kaç kez açıklama yaptı. Çalışmalara şimdiden başlamak gerekir. Otopark ücretsiz olacaksa kurallar getirilmeli. Şimdi park firmasının elemanları var iyi veya kötü bir düzen sağlıyorlar. Onlar da gittiğinde iyice karmaşa çıkar. Şehir içi trafik düzeni hepten allak bullak olur...

LYS'yi yapamazlarsa şaşırmayacağım

Türkiye çok büyük boyutlarda bir skandal yaşıyor. Bu skandalın adı: ÖSYM.

Bu ülkede yıllarca son derece sağlıklı, güvenli yapılan üniversite sınavlarının üzerine çok büyük gölge düşürdüler.

YGS'ye giren adaylar, sınavla ilgili açıklanan sonuçlara güvenmiyor. On binlerce aday, puanına resmen itiraz ediyor. Bu itirazların hepsinin değerlendirilmesi yasal zorunluluk. Zaten itiraz edenlerin önemli bölümünün haklı çıktığı, sonuçların değiştiği görülüyor.

İtirazların çokluğu nedeniyle üniversiteye girişte ikinci sınav olan LYS'ye başvuru süresi, zorunlu olarak 11 Mayıs'a uzatıldı. Çünkü puanı 140'ın altında görünen, bu nedenle 2 nci sınava girme hakkını kaybeden bazı adayların itiraz üzerine yeniden kağıtları okunduğunda, aslında 140 puanın üzerine çıktığı anlaşılıyor.

Bütün bu skandalların baş sorumlusu olan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir hâlâ ortalıkta yok. Hükümet de Demir'den desteğini çekti, ama istifa etmiyor. LYS'ye başvuru süresi şimdilik 11 Mayıs'a uzadı. Ancak itirazları değerlendirmek için bu sürenin de yetmeyeceği anlaşılıyor. Bu durumda, Prof. Ali Demir yönetimindeki ÖSYM'nin Haziran ayı içinde 2 nci sınavı yani LYS'yi yapabilmesi de zor gözüküyor.

İllerin durumu neden açıklanmadı?

ÖSYM'nin, YGS sınavları ile ilgili sonuçları son derece üstünkörü açıkladığını gösteren pek çok örnek var. Her yıl bu tür sınavların ardından en başarılı öğrencileri, en başarılı okul türünü, illerin sıralamalarını ve daha pek çok istatistiği ÖSYM başkanları bizzat açıklarlardı. Sınav sonuçları açıklandıktan en geç iki gün sonra 81 ilin öğrencilerinin başarı sıraları ilan edilirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu tablolara bakarak, kendi illerindeki eğitim kalitesi hakkında çok somut bilgi sahibi olurlardı.

Bu yıl YGS'nin ardından hâlâ illerin sıralaması da açıklanamadı. Sadece puan türlerine göre ilk 10’a giren iller ve en kötü beş il açıklandı.

Listede Kocaeli kaçıncı?.. Hedeflendiği gibi ilk 20'ye girdi mi?.. Yoksa, ilk 60'ın dışında mı?.. Bilmiyoruz. Kimse bilmiyor. Bu da çok önemli bir eksiklik ve skandal değil mi?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.