1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. ZAMANE ALTYAPILARI GÖRÜNÜYOR
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

ZAMANE ALTYAPILARI GÖRÜNÜYOR

A+A-

Altyapı “bir sistemin veya organizasyonun temelini oluşturan yapı” olarak tanımlanıyor. Geniş anlamda ekonominin sahip olduğu ya da olması gereken ulaştırma, haberleşme, enerji, su ve kanalizasyon gibi tesisleri, eğitim ve sağlık alanlarındaki kuruluşları, ayrıca bu konularla ilgili bilgi ve beceriyi içine alan sosyal sabit sermayeyi ifade ediyor. Günlük hayatımızda ekonomik, maddi ve sosyal altyapı, kurumsal altyapıdan çokça bahsediyor ve etkileniyoruz.

Görünmez olduğu düşünülen fakat hayatın akışı içinde kalitesini daima algıladığımız ve sorguladığımız bir konu altyapı.

Eğitim, sağlık, kanalizasyon, enerji vs. günlük hayatımızda hep iç içeyiz altyapı ile.

Eskiden belediyeler için yer üstünde fazlaca görülmediği için “altyapıya her belediye yatırım yazmaz” denirdi ve muhtemelen bu düşünce ile bugün artan nüfus ve şehirleşme ve şehirlerin nüfus yoğunluğu ile alt yapıda çokça eksikliği hissetmeye başladık.

Değişen iklim altyapıyı dolayısıyla insanı yakından ilgilendirmeye başladı. İklimlerin değişmesi yavaş olsa da insan ve şehirler bu değişiklikten hızlıca etkileniyor. Son dönem yağan yağmurlar herkesi sıkıntıya soktu.

Altyapı uzun vadeli planlar gerektiren bir çalışma özelliği taşıyor. Uzun vade çalışmaları ise toplum olarak alışkın olmadığımız yöntemler. Dolayısıyla, yağmurun mevsim normalinin üstünde ve yoğun yağması altyapıyı etkiliyor. Önlem alınamaz mı? Elbette alınabilir. Ama bunun için de planlama gerekiyor. Altyapı çeşitli mühendisliklerin birlikte çalıştığı bir alan. İnsan kaynağı, diğer gerekli kaynaklar, imkan, mühendislik bilgisi hepsi var.

Eksik olan planlama, öngörme, uzun vadeli ve 360 derece düşünme ve ekip çalışması. Yerel yönetimler mutlaka konunun farkındadır ve çözümleri düşünüyorlardır ama artık hızlı davranmak gerekiyor. Yavaş yavaş düşünürken “Su, taşı deldi“. Artık hızlıca önlem almak gerekiyor.

İklim değişikliğini hızlıca daha fazla hissedeceğiz. Şehirlerde Altyapılar bu değişikliklere ne kadar cevap verebilecek, hızlıca ve geleceği düşünerek neler yapılması gerekir? Mevcut durum nasıl iyileştirilebilir. İşin uzmanları mutlaka bu konuları biliyor ve cevapları düşünüyorsa da sokaktaki insan yağmurda yürürken ayakkabısının suyunu boşaltmak zorunda kalmamalı.

Bütün şehirlerde yerel yönetim yöneticilerinin yağmurlu havada yürüyerek şehri görmesini öneririm. Yağmura içeriden değil, dışarıdan baksınlar ve kendilerini vatandaşın yerine koysunlar.

Hatalı mühendislikten dolayı yollarda su birikintileri, rögarların zamanında temizlenmemesi, asfaltın uygun yapılmaması, vatandaş olarak sokakta ne ile karşılaşılabilecekse bizzat konuyla ilgili üst ve ara yöneticilerin ayakkabılarıyla yağmur suyuna basarak ve kendi kullandıkları araçlarla yağmur yağarken şehri dolaşmaları, bizzat o durumu yaşamaları gerekiyor.

Sözün özü; görünmez sanılan zamane altyapıları görülüyor, çokça yaşamın içinde hissediliyor ve daima daha iyisi bekleniyor.

Bu yazı toplam 806 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.