1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Zamanlama özürlü şehir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Zamanlama özürlü şehir

A+A-
Bu şehirde yıllardır bir şeyleri düzeltmeye çalışıyorum. Bazı şeyleri düzeltmeyi başarmışımdır. Ama bu şehrin bir “Zamanlama özrü” var ki, Belediye Başkanları, Valiler, daire müdürleri değişse de bir türlü düzeltilemiyor. 
Konumuz okul onarımları. Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü, il genelinde, hemen hemen bütün ilçelerde yıpranan, tahrip olan okul binalarında her yıl yaz sezonunda olduğu gibi, bu yıl da bakım, onarım çalışması yaptıracak. Çok kar yağışlı, sık sık sert rüzgarlı bir kış; sel baskınlarının yaşandığı bir ilkbahar geçirdik. Okul binalarında sorunlar var. Yeni ders yılı açılmadan önce onarım yapılması gereken çok sayıda okul binası var. 
Şükürler olsun ki, devletimin ekonomik gücü eski karalık günlerdeki gibi değil. Okul binalarının bakımı, onarımı için yerel idarenin elinde bütçe sorunu yok. Okullarda gelecek dönem çocuklarımızın sağlıklı ortamda eğitim görmeleri için bu bakım ve onarım çalışmalarının yeni ders yılı açılana kadar tamamlanması gerekiyor. 
Geçtiğimiz yıllardaki alışkanlık, bu yıl da devam ediyor. İlk, ortaokul ve liseler 12 Haziran günü tatile girdi. Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni ders yılına kadar onarılması, bakım yapılması gereken okul binaları ile ilgili ihaleleri daha yeni açıyor. 
İlimizin çeşitli ilçelerinde 20 civarında okul binasında bakım, onarım inşaatı yapılacak.  İhaleler açıldı. Aslında çok büyük işler değil. Genelde basit işler. Geçmiş yıllarda ilimizde okul binaları için doğalgaz dönüşüm ihaleleri açılırdı. Doğalgaz tesisatlarının döşenmesi için okul binalarında duvarlar yıkılırdı. Artık ilimizde doğalgaza dönüştürülmemiş okul binası sanırım yok. 
Kimi binalarda yıpranan çatılar onarılacak. Kimilerini su basıyor, tesisatları yenilenecek. Bu tür işler.. İhalelere yeni çıkıldı. Genellikle okul binaları ile ilgili onarım ihaleleri Milli Eğitim’de 10-17 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. İhaleleri kazanan müteahhitlere iş bitirmeleri için verilecek süre bazılarında 30, bazılarında 60 gün. 90 güne kadar çıkar süreler de var.
……………
Şimdi soruyorum.. 12 Haziran’da okullar kapanmışken, ilimizde 20 kadar okul binasında bakım-onarım işi yapılmasının zorunlu olduğu bilinirken, bizim ilimizde bu işler için ihale açmak konusunda neden bu kadar gecikilir?.. 
Filanca okulun onarım ihalesi 10 Temmuz’da yapılacak. Bu ihalelerin kesinleşmesi için en az 1-2 hafta süre geçmesi gerekiyor. İhale resmen temmuz sonunda tamamlanmış, müteahhite yer teslim edilmiş olacak. Müteahhitin 60 günlük süresi, temmuz sonunda başlayacak. İşin bitişi, eylül ayı sonuna rastlayacak. Oysa okullarda yeni ders yılı eylül ayının ortasında açılacak. 
…………
Bizim şehrimizde yıllardır bu sistem bu şekilde gecikmeli işliyor. Her yıl okullar açıldığında, pek çok okul binasının içinde hala müteahhit işçileri çalışıyor oluyorlar. Okul bahçelerinde inşaat malzemeleri, okul binalarının içinde toz, toprak, çekiç sesleri. Veliler kızıp, isyan ediyor.. Yerel basın bunları yazıyor. Sonra siyasetçiler kızıyor.. Okulların açılışından sonraya kalan onarım işleri aceleye getiriliyor, baştan savma yapılıyor. 
Oysa, yaz aylarında onarım yapılması gereken okul binaları belli. Haziran ayında işlerin keşfini yaparsın, okulların tatile girdiği gün, hatta mümkünse bir-iki hafta önce ihaleye çıkarsın. Okullar yaz tatiline çıktığında, ihaleyi kazanan müteahhiti “Bu işi okul açılmadan bir hafta önce bitirip, teslim edeceksin” dersin. 
Bir türlü, yıllardır bizim şehrimizde bu kadar basit bir düzen kurmayı beceremedik. Okullar tatile giriyor, onarım gereken okul binaları için bir ay sonra ihaleye çıkılıyor. Okulların açılmasına iki ay kala, bizim şehrimizde yıpranmış binalarda onarım inşaatları başlıyor. Sonra okul açılıyor, binada inşaat devam ediyor. 
………….
Olayı abartmak, ajite etmek istemiyorum. Elbette çok büyük bir sorun değil. Devletin yıpranan okul binalarını tespit etmesi, bunlar için onarım ihaleleri açması, okul binalarının fiziki açıdan sağlıklı olmasına özen gösterilmesi elbette takdire değer bir olaydır. 
Ama bu şehirde bir işi de zamanında yapalım. Yaz tatili bu tür işler için büyük bir fırsat. Günümüz teknolojisi ile, üç ayda sıfırdan yeni bina yapılır. Neden bizim şehrimizde Milli Eğitim bu okul binalarının onarım işlerini her yıl geciktirir. 
Göreceksiniz. 14 Eylül Pazartesi günü 2015-2016 ders yılı başlayacak. 15 Eylül Salı günü bu gazetede her yıl ders yılının ilk gününde olduğu gibi, yine onarım inşaatının tamamlanmadığı okul binalarıyla ilgili haberler olacak. İnşaat molozları dolu bahçede oynayan çocuklar, içeride duvarı yıkık derslikte ders yapan çocuklar olacak. 
Anlattığım olay çok basit. Milli Eğitim, mayıs ayında okul binalarındaki sorunları tespit edecek. Haziran ayında onarım gereken binalar için ihale şartnamelerini hazırlayıp, ihaleye çıkacak. Oktular yaz tatiline girdiği gün, vakit kaybetmeden müteahhitler işe başlayacak. Yeni ders yılı açıldığında hiçbir müteahhitin “Bana zaman yetmedi” mazereti olmayacak. Milli Eğitim’de bir ton insan çalışıyor. Gerekirse, diğer kamu kurumlarından, belediyelerden teknik elemanlar geçici olarak alınır. Bütün bu işler zamanında yapılır. Okullar açıldığında da bütün binalarda her türlü iş tamamlanmış olur. 
Benim şehrim zamanı kullanmak konusunda neden bu kadar özürlü, engelli bir şehirdir, merak ediyorum. Sayın Valimin bu işe el koymasını, hiç değilse gelecek yıl Kocaeli tarihinde ilk kez şu okul binalarındaki onarım işlerinin okullar tatile girer girmez başlatılmasını rica ediyorum. 
…………
Bu arada bir türlü ihalesi sonuçlanmayan tramvay projesi konusunda bir önerim var. Büyükşehir, bu tramvay inşaatı işinin gelecek yıl okullar yaz tatiline girdiğinde başlayacağını açıklasın. Tramvay inşaatı okullar açıldıktan sonra başlarsa, İzmit perişan olacak. Bu konuda inadı bırakmalarını temenni ediyorum.
Bu yazı toplam 379 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.