1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Zamanlama sorunu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Zamanlama sorunu

A+A-
Sabahları Alikahya’daki evden arabamla çıkıyor,  Kentsa tesisleri yanından geçerek D-100’e ulaşıp, İzmit’e geliyorum. Sabah henüz okul servisleri bile yola çıkmadan işe gittiğim için, pek fazla trafik sıkışıklığı yaşamıyorum. 1 Kasım’dan itibaren Yahya Kaptan kavşağı ışıkları da daha uzun süre yeşil yandığı için, D1-00’de trafik rahat akıyor. 
Akçakoca Köprüsü üzerinden geçip, şehir içine girmek için yanyola giriyorum. Sedaş’ın iki aydan beri basit bir alt yapı işini bitiremediği Real önündeki servis yolundan gazeteye geliyorum. 
Dün sabah, güzergah değiştirdim. Büyükşehir Belediyesi’nin Santral kavşağında yaptığı,  iki haftadan uzun süren ve bu bölgede trafiği daha da perişan eden kavşak düzenleme çalışmasını kendim göreyim istedim. Real önünden geçen servis yolunu kullanmayıp, D-100’den devam ettim. Adalet Köprü’sü üzerinden, Perşembe Pazarı alanı yanına, buradan Anıtpark Meydanına geldim. Göbekten Gazanfer Bilge Bulvarı Köprüsü’ne girdim, Santral’a çıktım. 
……….
Santral kavşağına trafik ışıkları da monte edilmişti. Ama dün sabah çok erken saatlerde geçtiğimde, henüz ışıklar trafiği yönetecek şekilde çalışmıyordu. 
Değerli okurlar, gözlerime inanamadım. Santral kavşağında yapılan iş, mükemmel olmuş. Öyle sanıyorum ki, yıllardır burada çekilen trafik sıkıntısı büyük oranda azalacaktır. Eski Özel İdare binası önünde bulunan, bu bölgeyi gereksiz daraltan göbek sökülüp atılmış. Çok daha geniş, araçların çok daha rahat geçebileceği bir düzenleme yapılmış.. 
Buradan geçip, İnönü Caddesi, Leyla Atakan Caddesi güzergahından gazeteye gelirken düşündüm; aslında bizim Büyükşehir, bir iş yaptığında fena yapmıyor. Doğru işler de yapılıyor. Asıl sorun zamanlama sorunu.. 
………
O kadar çok ve o kadar uzun toplantılar yapıyorlar ki, bir konuda karar verebilmek alabildiğine zorlanıyor. Diyelim ki çok uzun süren toplantıların ardından karar verildi. Sonra, yapılması onaylanan iş için çok ama çok uzun bir “Proje hazırlık” süreci yaşanıyor. Diyelim bu süreç de bitti. Proje hazırlandı. Sonrasında ihalenin hazırlığı, işin bitişi hepsi, hepsi çok ama çok uzun zaman alıyor. 
Sefa Sirmen dönemini düşünün.. Yetkilerin çok az, maddi gücün neredeyse sıfır olduğu dönem. Adam, adeta sihirbazlıklar yaptı. Parayı buldu, projeleri hazırlattı, inşaatları bitirdi. Yuvam Akarca’daki yüzlerce konut, geciktirilmeden, sahiplerine verilen vade içinde bitti. Yuvacık Barajı, Çöp Fabrikası, Çevre Entegre Projesi bitirildi. Şimdikiler, 5 yıl önce Akmeşe’ye gaz sözü verdi, hala ortada bir şey yok. Sefa Sirmen döneminde bir yıl içinde İzmit şehir merkezi gaz şebekesi ile donatıldı. 
Santral Kavşağı’ndan geçerken bunları düşündüm. Bu kavşak düzenlemesi yıllar önce yapılabilirdi. Yapımı çok daha kısa sürebilirdi. En azından, geçen yaz şehir boşken bu iş bitirilebilirdi. Karar verilmesi, projenin çizilmesi, uygulanması aylar sürdü. Sirmen döneminde bu kadar süre içinde Buz Sarayı, Otobüs Terminali projeleri tamamlanmıştı.
……..
Bakın, 2005 yılında Seka kapandı, yıkıldı. O iş de çok uzun sürmüştü ama, sahildeki düzenlemeyi bir kenara koyun. Fabrika dururken de yapılabilirdi. İzmit gibi bir şehrin göbeğinde çok büyük, çok değerli bir alandır Seka arazisi. Hala eski binaların yıkımı tam olarak bitmedi.  Aradan 7 yıl geçmiş.. Gece Seka arazisine gidin, korkup kaçarsınız. Burada bir tek, film platosu- o da özel sektör yatırımıdır- kuruldu. Bunun da bildiğim kadarıyla hala yasal alt yapısı eksiktir. 
Şimdi tramvay konusunda çelişkiler yaşanıyor. Hala güzergah tartışması bitmedi. Göreceksiniz, eğer Yürüyüş Yolu güzergahından bu tramvay işine başlarlarsa, altından kalkamayacaklar. En az 3-4 yıl İzmit perişan olacak. Zaten ticaretin neredeyse durduğu, her gün dükkanların kapandığı şehir merkezinde herkes perişan olacak. Üstelik, Büyükşehir Belediyesi’nin tramvayı yapacak parası yok. İller Bankası’ndan çok yüklü kredi alınacak. Şehir yeni bir borç batağına girecek. Yapılacak iş de görürsünüz İzmit’e hiçbir fayda getirmeyecek. 
…….
Bizim yerel yönetimlerimiz, hizmet üretmek, proje üretmekten çok, siyaset yapmanın peşindedir. Sıkıntının büyük nedeni, zamanın çok kötü kullanılması, doğru kararların hızlı biçimde alınıp, uygulanamıyor olmasıdır. 
Bir iddiam var; pek çok kişi katılmayabilir. Ama kentte öyle bir hava hissediyorum ki, şu son yerel seçim 30 Mart 2014’de değil de, önümüzdeki yıl yani 30 Mart 2015’de yapılsaydı, Büyükşehir ve diğer ilçelerde belki sonuç değişmezdi ama İzmit’te kesinlikle AKP kaybederdi diye düşünüyorum. 
Bakın son İzmit kongresine.. AKP’liler artık sadece kendilerine muhalif olanları, kendilerini sevmeyenleri değil, kendilerinden olanları da kırmaya başladılar. Çünkü bu kongreler sürecinde de zamanlama hataları yapılıyor. Bir kısım insanlar önce umutlandırılıyor, sonra kenara atılıyorlar. 
Bizim şehrimizdeki temel sıkıntı; zamanın kötü kullanılıyor olmasıdır. Kararlar geç alınıyor. Projeler üzerinde çok fazla yap-boz oluyor. Başlayan inşaatlarda paralar zamanında ödenmeyince işler uzuyor. Formaliteler üzerinde zaman kaybediliyor. Bakın, Büyükşehir Körfez ilçede mükemmel bir kapalı yüzme havuzu ve SPA tesisi yaptırdı. İnşaatın bitişinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Ben gördüm, gerçekten mükemmel bir tesis. Bölgeye hayat verecek. Ama hala formaliteleri bitirip, işletmeye açamadılar. 
…….
Neyse, bu anlatmaya çalıştıklarımı nasıl olsa anlayamazlar. Ben, Santral Kavşağının yeni halini düşünüp, tasarlayan ve yapılmasını sağlayanları kutlarım. Geç oldu, güç oldu ama, gayet iyi olmuş.
Bu yazı toplam 287 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.