1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. ZARURETLER VE BEKLENTİLER
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

ZARURETLER VE BEKLENTİLER

A+A-

Bugünkü makalemizi, zaruretler ve beklentiler üzerinde iki bölüm halinde yazmaya çalışacağım. Hükmü kesin olan helal ve haramlar,  günümüzde ve kıyamette kadar hiçbir şart altında değiştirilmesi mümkün olmayan Yüce Allah’ın kesin emirleridir.  Şüpheli konular hakkında fetva veren diyanet işleri yüksek kurulu, milletin kafasını karıştırmayan, İslam dinine muhalif olan kişilerin istismarına yol açmayan,  herkesin kolaylıkla anlayacağı net fetvalar vermelidir. Sigara haramdır, enflasyon oranı üzerindeki fazlalığın faiz olduğunu, bu gibi ve benzeri şüpheli meseleler, ilim ehli tarafından genişçe istişare edilmeden ve kamuoyu oluşturmadan fetva verilmemelidir.

Yüce Allah (CC) haram ve helalleri Kur’an-ı kerimde açık bir şekilde belirtmiştir. [“..Allah  ticareti helal faizi haram kılmıştır…”(Bakara 275)  “Zinaya yaklaşmayın,  zira zina hayasızlıktır çok kötü bir yoldur,” (İsra 32) “ Ey iman edenler,içki, kumar, putlar, çekilen fal okları, hep şeytanın işinden birer pisliktir. Onlardan kaçınınki kurtuluşa eresiniz.” (Maide 90) “ Allah size murdar eti, kanı, domuz etini ve Allah’tan başkasının adına kesilmiş olanı haram kıldı. Zorda kalan, haksızlığa sapmadıkça, sınırı aşmadıkça kendisine günah yoktur.”( Bakara 173)],

Kesinlik arz eden bu ayetleri, Kur’an ve sünnet bütünlüğü içinde, müslümanlar tarafından nasıl uygulanacağını,  diyanet işleri fetva kurulu kesin bir dil ile izah etmelidir. “Zaruretler haramları mubah kılar” hadisi şerifin ışığında, şartlara bağlı olarak meydana gelen zaruretler çok iyi incelendikten sonra verilen fetvaların zaruret dışı konular için kıyas edilerek kullanılmayacağını açık bir şekilde kamuoyuna duyurmalıdırlar.   

 Yemek içmek için helal bir şey bulamadığından ölmek üzere olan bir müslümanın,  hayatının selameti için ölmeyecek kadar haram olan bir şeyden yemesine ruhsat verilmiştir. Zaruri hallerde kişiler isterse azimet, isterse ruhsat kullanma yetkisine sahiptir.  Devletin zaruriyetiyle kişi ve toplumların zaruriyetleri aynı değildir. Devlet, imkânları ölçüsünde kişi ve toplumların zaruriyetlerini kaldırmakla yükümlüdür.  

 Devleti yönetenler milletin beklentilerini yerine getirmek, kişilerin zaruriyetlerini kaldırmakla yükümlüdürler.  AK partisi TOKİ aracılığıyla evi olmayanlara sattığı evin, maliyet hesabını enflasyonu dikkate alarak yapmalıdır. Yapılan maliyet hesabına faiz değil, kâr ve zarar hesabıyla yamalıdır.

Devleti yöneten iktidar partisi milletin beklentilerine imkânları ölçüsünde cevap vermelidir. AK partisi genel ve yerel yönetimlerde yaptığı olumlu hizmetlerle, milletin maddi ve manevi kalkınması yönündeki icraatlarıyla, iç ve dış siyasetteki başarılarıyla,  ekonomik ve askeri alanlardaki milli ve yerli hamleleriyle milletimizin birçok beklentisini yerine getirmiştir. 

AK partisine destek verenlerin eleştirilerine gelince, genel ve yerel yönetimlerde, AK partili kimi yetkililerin,  ahlakı değerlerden nasibi olmayan,  ellerini taşın altına koymaktan çekinen liyakatsiz insanları, önemli mevkilere getirmek suretiyle, ehliyetli insanların dışlanmasını tasvip etmiyorlar.

Toplumun ahlakını bozan, hırsızlık, yolsuzluk kumar, içki, zina ve fuhuş gibi benzeri ahlaksızlıkların önlenmesi için caydırıcı adil yasaların çıkarılmasını, İdam cezasının geri getirilmesini, istiyorlar.  Ailenin korunması için çıkarılan 6284 sayılı yasanın bir başka ifadeyle İstanbul sözleşmesinin, eşcinselliler alakalı 6251 sayılı kanunun yeniden düzenlenmesini, nafaka ve evden uzaklaştırma gibi cezaların gözden geçirilmesini istiyorlar.

Yaşa takılan emekliler için uygun bir çözümün getirilmesini,2000 yılı sonrası emeklilere intibak yapılmasını, devletin resmi ve sivil kurumlarında iş yapan insanların itilip kakılmadan, hak ettikleri istihkaklarının ödenmesini,  Belediyelere ve diğer resmi ve özel kurumlarda çalışan ücretli, sözleşmeli, geçici işçi gibi personelin kadroya alınmalarını istiyorlar.

Milli Eğitimin müfredat programı ciddi bir şekilde ele alınarak,  öğrencilerin ahlak ve maneviyatını sarsan kafa karıştırıcı metinleri ders kitaplarından çıkarılmasını istiyorlar. Lise mezunu olan emekli memuru pasaport verildiği halde, Yüksek okul mezun olan işçi ve bağ kurluya da yeşil pasaport verilmesini, Sosyal güvenliğin tek çatı altında toplanmasını memur işi, bağ kurlu ayırımına son vererek herkesin yaptığı işe göre maaş verilmesini istiyorlar. 

  Ülkenin ve milletin mili menfaatlerini düşünerek mali disiplinden tavız verilmeyeceği, popülizm yapılmayacağı söylemi, ülkenin lehinde görülse de, iktidar olmak veya iktidar kalmak için hizmetlerin yeterli olmadığını söylüyorlar.  Halkın desteğini almak için ahlak ve maneviyatta önem verilmesini, pahalılığın önlenmesini istiyorlar.

 Sayın Erdoğan’ın elini bükemeyen şer güçlerin ve içteki işbirlikçilerin,  AK partisinin sayısal gücünü zayıflatmak için başlatılan yeni oluşum operasyonlarını boşa çıkarılmasını istiyorlar.    İç ve dış siyasi ve ekonomik baskılara rağmen kalkınma yolunda atılan milli ve yerli adımlara engel olmak için, Erdoğansız bir Türkiye isteyenlere inat, Erdoğan’ın güçlü bir şekilde iktidarda kalmasını istiyorlar. İlave olarak, milletin bu kararlılığını, hiçbir AK partili tarafından istismar edilip, yan yatmaması uyarısında bulunuyorlar.

 AK partisi hem iddia, hem de ikna sahibi olarak milletin karşısına emin bir şekilde çıkması için, aradıkları Ömerleri bulup sahaya inmelerini, aynı düşündeki siyasi partilerle birleşmenin yollarını bularak, cumhur ittifakının güçlenmesini istiyorlar. Sesleri yüksek çıkan AK Parti muhalifi kesimlerin taleplerine yerine getirildiği halde,  Ak Partisi’ye destek veren sesiz kitlelerin de taleplerinin yerine getirilmesini istiyorlar.  Anne sütü bankası hususunda kesin bir açıklama yapılmasını, Evcil hayvanların şehirlerarası ve şehir için toplu ulaşım vasıtalarına bindirilmesini,  tesettür ve mahremiyet konularda verilen tavizleri, din dışı uygulamaları kabul etmiyorlar.

Bu yazı toplam 899 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum