1. YAZARLAR

 2. İbrahim ELGİN

 3. ZEKİ ADAM ŞANSA İNANMAZ
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

ZEKİ ADAM ŞANSA İNANMAZ

A+A-

Gelin isterseniz bir kariyer testi yapalım. Aşağıdaki  soruların  içinden bir tanesini seçelim bakalım.

SORU  ŞU ;

Kedinin biri ağaca çıkmış ve inmek bilmiyor.

Kediyi o ağaçtan indirmek için ne yaparsınız?

“Burada biraz düşünün ve cevabınıza göre kariyer analizinizi aşağıda bulun.”

 1. Ağaca kendiniz tırmanırsınız.
 2. Ağaca merdiven dayayıp tırmanırsınız.
 3. “Gel pisi pisi” diye  kediyi çağırırsınız.
 4. Dişi bir kedi bulup ağacın altına getirirsiniz.
 5. İtfaiye gibi kurtarıcı  görevlileri  ararsınız.

 SONUÇ

 1. Ağaca tırmandıysanız:

Cesur ve  girişkensiniz… İyi  bir  satış temsilcisi  olursunuz.

 1. Ağaca merdiven dayayıp tırmandıysanız:

Hedefe nasıl ve hangi yöntemlerle ulaşacağınızı  planlaya biliyorsunuz…

İyi bir halkla ilişikler müdürü olursunuz.

 1. “Gel pisi pisi” diye bağırdıysanız; Saflık derecesinde iyimsersiniz…

Ne yaparsanız yapın, sakın kendi işinizi kurmaya kalkmayın.

 1. Dişi bir kedi bulup ağacın altına getirdiyseniz;

Kendi işinizi kurup çok başarılı ve ünlü olabilirsiniz…

 1. İtfaiye gibi kurtarıcı görevlileri aradıysanız;

Sorumluluğu başkalarına atmayı iyi beceriyorsunuz…

İyi bir üst düzey yönetici olursunuz.

İsterseniz  gelin  şimdi bir analiz yapalım. Umuyorum ki herkes yukarıda sorulan sorulardan birini kendine  bir  cevap  olarak  seçmiştir. Yani kendini tanıma fırsatı  bulmuştur .Bir insan hayatta başarılı olmak istiyorsa önce kendini iyi tanımalı.Ben neyim,neler yapabilirim,hedefim nedir gibi soruları kendine sormalıdır.Bu soruları kendine sorduktan sonra hedefine varmak için çok çalışmalıdır.

Şuna inanın dünyada branşlarında  başarılı olmuş  tüm insanlar, başarı merdivenlerini hiçbir zaman elleri cebinde  tırmanmamışlardır. Ve  şunuda  iyi  bilin ki  başarı ne şans, nede tesadüftür. Çünkü  bedava peynir  sadece  fare kapanında bulunur. Hiç unutmam mezun olduğum okulun iç duvarında  bir veciz söz yazılıydı. “Zeki  adam şansa inanmaz” diye.

Hayatın  her  alanında  başarılı  olmak  istiyorsanız, birkere  içinizde  mücadele  azminiz  olacak. İki  sosyalleşmiş  olup  insanlarla  iletişim  sorununuz  olmayacak. Eğer  saydığım  bu  özellikler  üzerinizde  yoksa  ,istediğiniz  üniversiteyi  bitirin  başarılı  olmanız çok zordur. Hayatta  sadece bilgi sahibi olmanız, başarılı olmanız  anlamına gelmez. Eğer sosyalleşmemiş veya insanlarla iletişim sorununuz varsa , karşı  tarafa  bilginizi  satmanız veya kendinizi  ifade etmeniz çok zordur. Artık  bilgi ve iletişim çağında herkesin bir alternatifi var. Aslında  herşeyi  de  bilmek zorunda değilsiniz. Her şeyi  yarım, yamalak  bileceğinize , bir şeyi bilin ama  tam bilin.

Bakın  bir işyerine  iş  başvurusu  yaptığınızda  size  ilk  sorulacak soru hangi okul mezunusunuz , ikinci  olarak da  uzmanlık  konunuz  nedir  olacaktır. Eğer bu  sorulan  soruya ne iş verirseniz yaparım dediğiniz anda o iş yerinden alacağınız cevap,sizin gibi bir elemana ihtiyacımız yok olacaktır. Çünkü hiçbir zaman bir insanın her şeyi tam olarak bilmesi veya ,her işi tam yapabilmesi mümkün değil  .

Bir  insan  önce  sıradan adam olmak yerine, aranan adam olmaya  gayret  etmeli. Sadece  gayret etmekte  yetmez, planlı  çalışmak  lazım. Sadece  planlı  çalışmakta  yetmez. Yaptığınız  planın uygulanabilir  olması  lazım. Hani  anlatılır. Fareler  birgün  toplanıp  aralarında  konuşmaya  başlamışlar. İçlerinden  biri  arkadaşlar  demiş  şu  kedilerden  kurtulmasına  kurtulamayız da  hiç  olmazsa  bize  doğru  yaklaştıkların da  haberimiz  olacak  bir şey  bulalım da  canımızı  kurtaralım  artık  deyince  içlerinden  biri  aklıma  çok  güzel  bir  fikir  geldi. İsterseniz  gelin  onu  uygulayalım  demiş. 

Ne  yapalım  biliyor musunuz? Kedinin boynuna  bir  zil asalım  bize  yaklaşınca  çalar  ve  bizlerde  hemen  oradan  kaçarız  deyince  bütün  fareler  tamam  çok  güzel  bir  fikir  bunu  hemen  uygulayalım  deyip  ortak  bir  karar  almışlar. Yalnız  içlerinde ki   yaşlı  bir  fare  bu  ortak  karardan  sonra  gülmeye  başlamış. Bütün  fareler  neden  güldüğünü  merak  edip  sormuşlar. Yaşlı  fare  demiş ki  tamam  kedinin  boynuna  zil  asacaksınız da ,o  zili  kedinin  boynuna  hanginiz  asacak  onu  merak  ediyorum. Onun  için  güldüm  demiş.   Çünkü  bir  planı  yapmak ayrı   şey, o  planı  uygulamak ayrı şeydir. Bu haftalıkta bu kadar yeter  herhalde. .Herkese hayırlı ramazanlar dilerim.  

Bu yazı toplam 1730 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum