1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Zeki adam şansa inanmaz
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Zeki adam şansa inanmaz

A+A-
Gelin isterseniz bir kariyer testi yapalım. Soruların içinden bir tanesini seçelim bakalım.

SORU  ŞU;
Kedinin biri ağaca çıkmış ve inmek bilmiyor. 
Kediyi o ağaçtan indirmek için ne yaparsınız?
“Burada biraz düşünün ve cevabınıza göre kariyer analizinizi aşağıda bulun.”
1- Ağaca kendiniz tırmanırsınız.
2- Ağaca merdiven dayayıp tırmanırsınız.
3- “Gel pisipisi” diye kediyi çağırırsınız.
4- Dişi bir kedi bulup ağacın altına getirirsiniz.
5- İtfaiye gibi kurtarıcı görevlileri ararsınız.
 SONUÇ
1- Ağaca tırmandıysanız: 
Cesur ve girişkensiniz… İyi bir satış temsilcisi olursunuz.
2- Ağaca merdiven dayayıp tırmandıysanız:
Hedefe nasıl ve hangi yöntemlerle ulaşacağınızı planlaya biliyorsunuz… 
İyi bir halkla ilişikler müdürü olursunuz.
3- “Gel pisipisi” diye bağırdıysanız; Saflık derecesinde iyimsersiniz…
Ne yaparsanız yapın, sakın kendi işinizi kurmaya kalkmayın.
4- Dişi bir kedi bulup ağacın altına getirdiyseniz;
Kendi işinizi kurup çok başarılı ve ünlü olabilirsiniz…
5- İtfaiye gibi kurtarıcı görevlileri aradıysanız; 
Sorumluluğu başkalarına atmayı iyi beceriyorsunuz…
İyi bir üst düzey yönetici olursunuz.
İsterseniz gelin şimdi bir analiz yapalım. Umuyorum ki herkes yukarıda sorulan sorulardan birini kendine bir cevap olarak seçmiştir. Yani kendini tanıma fırsatı bulmuştur. Bir insan hayatta başarılı olmak istiyorsa önce kendini iyi tanımalı. Ben neyim, neler yapabilirim, hedefim nedir gibi soruları kendine sormalıdır. Bu soruları kendine sorduktan sonra hedefine varmak için çok çalışmalıdır.
Şuna inanın dünyada branşlarında başarılı olmuş tüm insanlar, başarı merdivenlerini hiçbir zaman elleri cebinde tırmanmamışlardır. Ve şunu da iyi bilin ki başarı ne şans, nede tesadüftür. Çünkü bedava peynir sadece fare kapanında bulunur. Hiç unutmam mezun olduğum okulun iç duvarında bir veciz söz yazılıydı. “Zeki adam şansa inanmaz” diye.
Hayatın  her  alanında başarılı  olmak  istiyorsanız, bir kere  içinizde  mücadele  azminiz  olacak.İki  sosyalleşmiş  olup  insanlarla  iletişim  sorununuz  olmayacak.Eğer  saydığım  bu  özellikler  üzerinizde  yoksa  ,istediğiniz üniversiteyi bitirin başarılı olmanız çok zordur.Hayatta  sadece bilgi sahibi olmanız, başarılı olmanız  anlamına gelmez.Eğer sosyalleşmemiş veya insanlarla iletişim sorununuz varsa ,karşı  tarafa  bilginizi satmanız veya kendinizi ifade etmeniz çok zordur.Artık bilgi ve iletişim çağında herkesin bir alternatifi var.Aslında  her şeyi de  bilmek zorunda değilsiniz.Her şeyi  yarım,yamalak  bileceğinize , bir şeyi bilin ama tam bilin.
Bakın bir işyerine iş başvurusu yaptığınızda size ilk sorulacak soru hangi okul mezunusunuz, ikinci olarak da uzmanlık konunuz nedir olacaktır. Eğer bu sorulan soruya ne iş verirseniz yaparım dediğiniz anda o iş yerinden alacağınız cevap, sizin gibi bir elemana ihtiyacımız yok olacaktır. Çünkü hiçbir zaman bir insanın her şeyi tam olarak bilmesi veya her işi tam yapabilmesi mümkün değil. 
Bir insan önce sıradan adam olmak yerine, aranan adam olmaya gayret etmeli. Sadece gayret etmekte yetmez, planlı çalışmak lazım. Sadece planlı çalışmakta yetmez. Yaptığınız planın uygulanabilir olması lazım. Hani anlatılır. Fareler bir gün toplanıp aralarında konuşmaya başlamışlar. İçlerinden biri arkadaşlar demiş şu kedilerden kurtulmasına kurtulamayız da hiç olmazsa bize doğru yaklaştıkların da haberimiz olacak bir şey bulalım da canımızı kurtaralım artık deyince içlerinden biri aklıma çok güzel bir fikir geldi. İsterseniz gelin onu uygulayalım demiş.
Ne yapalım biliyor musunuz? Kedinin boynuna bir zil asalım bize yaklaşınca çalar ve bizlerde hemen oradan kaçarız deyince bütün fareler tamam çok güzel bir fikir bunu hemen uygulayalım deyip ortak bir karar almışlar. Yalnız içlerinde ki yaşlı bir fare bu ortak karardan sonra gülmeye başlamış. Bütün fareler neden güldüğünü merak edip sormuşlar. Yaşlı fare demiş ki tamam kedinin boynuna zil asacaksınız da, o zili kedini boynuna hanginiz asacak onu merak ediyorum. Onun için güldüm demiş. Çünkü bir planı yapmak ayrı şey, o planı uygulamak ayrı şeydir. Bu haftalıkta bu kadar yeter herhalde. .Herkese iyi pazarlar…
Bu yazı toplam 564 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum