1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zeytinoğlu: Cengiz Topel sivil havacılığa açılmalıdır”
Zeytinoğlu: Cengiz Topel  sivil havacılığa açılmalıdır”

Zeytinoğlu: Cengiz Topel sivil havacılığa açılmalıdır”

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu , "Doğu Marmara Bölgesi'nin ve yöre sanayinin sivil bir havaalanına ihtiyacı olduğu açıktır. Sabiha Gökçen Havaalanındaki yolcu artışı bu ihtiya

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu , "Doğu Marmara Bölgesi'nin ve yöre sanayinin sivil bir havaalanına ihtiyacı olduğu açıktır. Sabiha Gökçen Havaalanındaki yolcu artışı bu ihtiyacı ortaya koymaktadır. Sivil havacılığa açılması durumunda Cengiz Topel Havaalanı Doğu Marmara Bölgesi'nin yük/yolcu potansiyelini karşılayacaktır" dedi.KSO'da Eylül ayı Meclis toplantısında konuşan Başkan Zeytinoğlu, Son 1,5 senedir Cengiz Topel Askeri Havaalanının sivil havacılığa açılması ile ilgili çok ciddi çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, şunları söyledi: "Havaalanı akşam 6'dan sonra iniş ve kalkış yapılamayan bir havalınıyken, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile görüştük. Asker tarafından 24 saat kule hizmetinin verilmesini sağladık. Halen yeterli olmayan pistin genişlemesini istiyorduk. Deniz Kuvvetleri inşaatın uzun süreceği ve uçuşları engelleyeceği endişesiyle ikinci bir pistin yapılmasına daha sıcak baktıklarını söylediler. Bu konuda, Sivil Havacılık ve DHM ile ikinci pistin ön fizibilite çalışmasını yaptık. 100 milyon TL'lik bir maliyet çıktı. Havaalanının potansiyeli tam bilinmediği için bu yatırım riskli görüldü. Depremden önce tamamlanan sivil havacılık terminali, son derece bakımsız ve kötü durumdadır. Terminal için de yaklaşık 10 milyon TL yatırım gerekmektedir. Kocaeli ve civar illerde, Cengiz Topel Havalimanını, işler hale getirecek ciddi anlamda yolcu sayısı ve kargo potansiyeli mevcuttur. Ancak kargo yüklerinin büyük bir kısmı yolcu uçaklarıyla taşınmaktadır. Yani yolcu ve kargo taşımacılığını ayıramıyoruz."

İSO başkanı küçük, " İstanbul ve Kocaeli kader birliği yapıyor"

Kocaeli Sanayi Odası Meclis toplantısına İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdal Bahçıvan ile Birlikte katılan İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul ve Kocaeli'nin, aynı coğrafyayı paylaşan ve pek çok anlamda kader birliği yapan iki komşu kent olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında, "İstanbul'daki gelişmeler, tarih boyunca Kocaeli'ni daima yakından etkilemiş. Esasen, zaman içinde, iki şehir öylesine bütünleşmiş durumda ki, birbirinden ayrı düşünmek neredeyse imkansız. İstanbul ile Kocaeli arasındaki en önemli ortak yan, kuşkusuz ki sanayi. Türkiye toplam sanayi katma değerinin %40'ına yakınını tek başına bu iki kentimiz yaratıyor. Marmara Bölgesi sanayimizin temellerinin atıldığı yer. İstanbul'daki Feshane, Tophane ve Beykoz'daki cam ve porselen imalathaneleri ile Hereke dokuma fabrikası ülkemizde geniş ölçekli üretim anlamındaki ilk örneklerdir." dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.