1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Zeytinoğlu: “Cengiz Topel’den  en az 3-4 kente uçak seferi olmalı”
Zeytinoğlu: “Cengiz Topel’den  en az 3-4 kente uçak seferi olmalı”

Zeytinoğlu: “Cengiz Topel’den  en az 3-4 kente uçak seferi olmalı”

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bugün gerçekleşen Ekim ayı meclis toplantısında önemli veriler paylaştı.

A+A-

Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) 2030’da 2 trilyon dolara çıkmasını beklediklerini söyledi. Zeytinoğlu, geçen hafta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) toplantısına katıldığını ve burada yaptığı konuşmada Cengiz Topel Havaalanı’ndan Türkiye’nin 3-4 iline uçak seferi istediğini da açıkladı. 
 

OSMAN AKSOY DA KATILDI
Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapılan toplantıya Hayat Holding Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve KSO eski Yönetim Kurulu Üyesi Osman Aksoy da konuşmacı konuk olarak katıldı.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, toplantıda önemli veriler açıkladı. Zeytinoğlu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan 2017-2019 dönemini Orta Vadeli Programa ilişkin bilgileri şöyle aktardı: 

“-Büyüme 2016 yılında (%3,2), 2017 yılından (%4,4), 2018 ve 2019 yıllarında (%5) olarak açıklandı. Yılın ilk yarısında ülkemiz yüzde 3,9 ile ılımlı bir büyüme performansı sergilemişti. Orta vadeli programa göre ikinci yarıda yüzde 2,5 büyüme bekleniyor. Zaten sanayi üretim endeksi ve kapasiteler de bu rakamı destekliyor. Ağustos ayında sanayi üretimi yüzde 2,2 oranında büyüdü. Son çeyrekte biraz artış gelecektir.
 

“DÖVİZ ARTMAYA DEVAM EDERSE, ENFLASYONU YÜKSELTEBİLİR”
2019 yılından itibaren yüzde 5 büyüdüğümüzü varsayarsak, ancak 2030 yılında 2 trilyon dolar Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) ulaşabiliyoruz. Mevcut üretim gücümüzün artması ve yeni yatırımlara ihtiyacımız var. Ülkemizin iç ve dış talebin canlanması ile çok daha fazla üretim artışı yapma gücü var. Beklentimiz yapısal reformlarla bu gücün kullanılmasıdır. Enflasyon 2016 yılında (%7,5), 2017 yılında (%6,5), 2018 ve 2019 yıllarında (%5) hedefti. 2016 yılı için hedeflenen (%7,5) düzeyindeki enflasyonda değişikliğe gidilmemiş ve ulaşılabilir görünüyor. Ekim ayında enflasyonun baz etkisi ile bir puan düşeceğini bekliyoruz. Dövizdeki hızlı artış devam ederse enflasyonda artış olabilir. Önümüzdeki yıllarda enflasyonun yüzde 5’ler seviyesinde hedeflenmesi memnuniyet vericidir. Enflasyon yüzde 5 ve altında kalırsa ekonomide birçok veriye olumlu etkisi olur”
 

TÜRKİYE’DE OTOMOTİV İHRACATI ARTTI, BİZDE GERİLEDİ”
Son iki yıldır; aylık 11-12 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Zeytinoğlu şöyle devam etti: “-İhracat artışını kısa vadede miktarsal, uzun vadede ise katma değerli ürünlere geçerek sağlayabiliriz. Bu bakımdan orta düzeydeki üretim teknolojimizi, daha üst seviyelere çıkarmamız gerekiyor.  Son açıklanan Ar-Ge Reform Paketi, tasarım merkezlerini de destekliyor. Firmalarımız için bu destekleri birer fırsat olarak görüyoruz. Geçtiğimiz Eylül ayı ihracatımız 10,9 milyar dolar oldu. Dokuz günlük Kurban Bayramı tatiline rağmen bu rakamın gerçekleşmesini olumlu değerlendiriyoruz. İlimiz dış ticaret verileri ise Eylül ayında ihracat 1,04 milyar dolar, ithalat ise 2,75 milyar dolar. İlimiz dış ticaretinde dikkat çeken; Türkiye genelinde otomotiv ihracatı artarken, bizde gerilemesidir”.  
 

TOBB TOPLANTISINDA ÖNEMLİ SORUNLAR AKTARDI
Zeytinoğlu, geçtiğimiz hafta perşembe günü Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında gerçekleşen TOBB’un 9’uncu Ticaret ve Sanayi Şurasına katıldığını da söyledi. Burada yaptığı konuşmada Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili beklentileri aktardığını belirterek, “Kocaeli Odaları adına sözcülüğü ben yaptım. İlimizin ulaşım sorunlarına değindim. Limanlarımızın ve OSB'lerimizin yük taşımacılığı için demiryolu bağlantısını ve personel taşınması için Gebze ve İzmit’e Marmaray hattının getirilmesini, Güney Otoyolu projesinin 2017 yılında ihale edilmesini, Körfez İlçemizin 3. Köprü Otoyoluna bağlanmasını, bu yatırımların finansmanı için mevcut il yatırım harcamalarının, İlimizde üretilen katma değer ile orantılı olmasını, petrol dışı ürünlerin depolandığı antrepolarda millileşmeyen ürünler için uygulanan teminat oranının düşürülmesini, Cengiz Topel havaalanımızdan 3-4 ilimize günlük düzenli seferlerin yapılmasını, ilimizde kentsel dönüşümün hızlandırılmasını ve meslek liselerindeki devlet desteğinin öğrenci başı 10 bin TL'ye çıkartılmasını talep ettik” dedi. 

Zeytinoğlu’nun ardından meclise konuk olarak katılan Hayat Holding Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve KSO eski Yönetim Kurulu Üyesi Osman Aksoy, Türkiye-İran ilişkileriyle ilgili görüşlerini açıkladı. Aksoy, İran’la sanayi ticaretinin artması için çalışma yapılması gerektiğini söyledi. 
 

Çiğdem ARMAĞAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum