1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zeytinoğlu: “Kocaeli'de her dört gençten biri işsiz”
Zeytinoğlu: “Kocaeli'de her dört gençten biri işsiz”

Zeytinoğlu: “Kocaeli'de her dört gençten biri işsiz”

Ağustos ayı meclis toplantısında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, genç nüfustaki işsizlik oranının geçen yıla oranla 5,5 puan arttığını söyleyerek “Neredeyse her dört gencimizden biri işsiz. Acil çözüm üretilmesi gereken bir konu” dedi.

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ağustos ayı meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapıldı. Odanın meclis salonunda gerçekleşen toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katılım sağladı. Bu ay ki meclisin konuğu ise Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin oldu.

EN YÜKSEK İHRACAT TEMMUZ AYI

Meclisin açılış konuşmasını yapan Başkan Zeytinoğlu şu ifadelere yer verdi: “Temmuz ayında; ihracat 15,2 milyar dolar. En yüksek Temmuz ayı. Biliyorsunuz 11. Kalkınma Planı'nda 2023 ihracat hedefi 226,6 milyar dolar olarak açıklandı. Bu hedefe ulaşabilmemiz için, ihracatımızın her yıl yaklaşık 12 milyar dolar artması gerekiyor. Hedeflerimize ulaşabilmemiz için aylık 16-17 milyar dolar seviyelerini daha sık görmeyi bekliyoruz. Ancak Avrupa ekonomisindeki durgunluk ve ticaret savaşları nedeni ile bu seviyelere ulaşmakta da zorluk çekiyoruz. İthalat 18,4 milyar dolar, dış ticaret açığı 3,2 milyar dolar. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,9, 2018 yılında yüzde 70 idi.

ayhan-zeytinoglu-007.jpg

İSTİHDAMDA ÇOK FAZLA AZALMA VAR

İşsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 12,8. Sezonsal nedenlerle aylık gerilemeye devam ediyor. Ancak geçen yılın aynı döneminin 3.1 puan üzerinde ve istihdamda çok fazla azalma var. Mayıstan mayısa bir yılda 869 bin kişi azalmış. İstihdamı artırabilmemiz için yatırım ikliminin iyileştirilmesi ve potansiyel büyüme oranını yakalamamız gerekiyor. Bu da yüzde 4-5 üzerinde bir büyüme demek. Ancak 2019 yılında bu oranlara ulaşamayacağımızı biliyoruz. Diğer taraftan ekonominin canlanmasına yönelik verilen teşviklerin istihdam üzerinde sınırlı etki yaptığını görüyoruz. Diğer taraftan işgücüne katılan sayısının da çok gerilediğini görüyoruz.

baskan-017.jpg

ORTA-UZUN VADEDE KALICI ÇÖZÜM

Mayıstan mayısa; 2016 yılında nüfus artışı 874 bin kişi, işgücü artışı 902 bin kişi, 2017 yılında nüfus artışı 1,2 milyon kişi işgücü artışı 949 bin kişi, 2018 yılında nüfus artışı 790 bin kişi işgücü artışı 562 bin kişi, 2019 nüfus artışı 771 bin kişi işgücü artışı 152 bin kişi, Son bir yıldaki işgücündeki artış, ortalama bir artışla 663 bin kişi olsaydı, işsizlik yüzde 14,2 olurdu. Çalışmak isteyenlerin sayısındaki bu azalmanın da araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Genç nüfustaki işsizlik oranı ise yüzde 23,3 ile geçen yılın aynı döneminin 5,5 puan üzerinde. Neredeyse her dört gencimizden biri işsiz. Acil çözüm üretilmesi gereken bir konu. Orta-uzun vadede sorununun kalıcı çözümü eğitim sistemindeki dönüşüm ve yeni yatırımlarla olabilir.”

katilim-146.jpg

GEBZE EN BÜYÜK ŞUBELERİMİZDEN BİRİ

Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin, ”Kocaeli’nin Türkiye sanayinde çok önemli payı var. Biz ihracat tarafıyla ilgileniyoruz. Kocaeli’nin ihracat sayılarına baktığımızda sizinle gurur duyduğumu belirtiyorum. Kocaeli’nin Eximbank’tan yararlanma sayılarına baktığımızda biraz zayıflık var. Biz ihracat destek kurumuyuz. İhracat nerede yoğunlaşıyorsa biz de orada şube açmaya çalışıyoruz. Amacımız ihracat yapan veya ihracat yapma potansiyeli olan her firmamıza ulaşmak, destek olmak. Eximbank faydalarından yararlanan şirket sayısı çok az. Bunu arttırmak için çabalarımız var. Kocaeli’de Eximbank adına Gebze’de şubemiz var. Oldukça fazla hizmet veriyor. En büyük şubelerimizden bir tanesi Gebze Şubemiz. Hem Kocaeli’ye hem de İstanbul’a yakın ilçelere hizmet veriyor” diye konuşu.

enis-gultekin.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum