1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Zeytinoğlu Kocaelispor’a destek istedi
Zeytinoğlu Kocaelispor’a destek istedi

Zeytinoğlu Kocaelispor’a destek istedi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, meclis toplantısında yaptığı konuşmada Kocaelispor’a yönelik başlatılan destek kampanyasıyla ilgili olarak, “Yardımlarımızın Kocaelispor Kulübü'ne çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyor ve desteklerinizi bekliyoruz” dedi

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Eylül Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. 6 gündem maddesinin ele alındığı toplantıya meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlık yaptı. Meclise KSO Meclis üyesi iş insanları katıldı. KSO Meclis toplantısında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Sözlerime her zaman olduğu gibi, ekonomik değerlendirmelerimle başlamak istiyorum. Ağustos ayında; İhracat 12,5 milyar dolar, İthalat 14,9 milyar dolar, dış ticaret açığı 2,4 milyar dolar. İhracatta döviz kurunun destekleyici olmasına rağmen istediğimiz rakamlara çıkamıyoruz. Tabii burada Kurban Bayramının da etkisi oldu. Ayrıca dış talepte de daralma var. En büyük pazarımız Avrupa’daki durgunluk ve Ticaret savaşları maalesef bizleri de etkiliyor” dedi.

 

“İHRACAT PLANINI DESTEKLİYORUZ”

Zeytinoğlu sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Ticaret Bakanımız İhracat Ana Planı’nı açıklandı. Biliyorsunuz 2023 yılı ihracat hedefimiz 226,6 milyar dolar olarak belirlenmişti. 17 hedef ülkenin toplam ithalatındaki yüzde 0,5 olan payımızı yüzde 1’e yükseltmek Alternatif pazarlarla ticaret payımızı artırmaya yönelik konulan bu hedefi önemli buluyoruz. 5 sektörde dünya ihracatındaki yüzde 0,76 olan payımızı yüzde 1’e yükseltmek. İhtisas Serbest Bölgeleri ile yüzde 3,5 olan yüksek teknolojili ürün ihracatımızı yüzde 5'lere çıkarmak Böylece, Serbest bölgelerdeki yüzde 9 olan ihracat payı, OECD seviyesi olan yüzde 14’lere çıkarmak hedefleniyor.

 

katilim-(1)-054.jpg

 

“DEVLET YARDIMLARI ARTACAK”

Mikro firma analizleri ile İl bazında potansiyel ihracatçılar belirlenecek. TOBB ve TİM öncülüğünde kurulmaya başlayan İhracat Destek Ofisleri tüm illere yaygınlaştırılacak. Geçen yıl Kasım ayında Odamızda da kurulmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Dış Ticaret Meslek Liseleri projesi hayata geçirilecek. Bu okullarda hedef coğrafyalara yönelik Rusça, Çince gibi dillerinde eğitimler verilecek. Ticaret müşavirlikleri daha etkin ve verimli hale getirilecek. İhracatın finansmanında Türk Eximbank yeni projelerle ihracatçının yanında yer almaya devam edecek. İhracatta devlet yardımları artacak.

 

“TÜM FİRMALARIMIZI KUTLUYORUZ”

Kocaeli gümrüklerinden aldığımız verilere göre Ağustos ayında; İhracat 1,76 milyar dolar, İthalat 3,0 milyar dolar. Ocak-ağustos dönemi; İhracat 18,8 milyar dolar. Geçen yılın aynı döneminin yüzde 3,2 üzerinde. Buradan ihracatçı tüm firmalarımızı kutluyoruz. Enflasyonda baz etkisiyle bir gerileme bekliyorduk. Eylül ve ekim aylarında baz etkisi ile enflasyonda ciddi gerilemeler olabileceğini bekliyoruz. Yıllık ÜFE’de geçen aya göre ciddi gerileme oldu. ÜFE 2016 yılının aralık ayından bu yana ilk defa TÜFE’nin altında. Döviz kurlarında aşırı bir hareket olmazsa, ÜFE’de daha fazla baz etkisi bekliyoruz.

 

divan-030.jpg

 

RAKAMLARA DEĞİNDİ

Cari denge (aylık - temmuz) 1 milyar 158 milyon dolar. Yıllık cari işlemler hesabı ise 4 milyar 445 milyon dolar. Son 15 yılın en yüksek cari fazlasını verdik. Dış ticaret açığındaki gerileme ve turizm gelirlerindeki rekor artışlar sebebiyle fazla verdik. Önümüzdeki aylarda da cari fazla bekliyoruz. Finansman tarafına baktığımızda; portföy yatırımlarında 97 milyon dolar, doğrudan yatırımlarda 657 milyon dolar net giriş var. Resmi rezervlerde Temmuz’da 3.2 milyar dolarlık artış var. 6 Eylül itibariyle Merkez Bankası toplam rezervleri ise 101 milyar 852 milyon dolar.

 

“ARTIŞ BİZLERİ MEMNUN ETTİ”

Sanayi üretimi (temmuz) yıllık yüzde 1,2. Aylık yüzde 4.3 Temmuz ayında sanayi üretiminde yıllık bazda daralmanın hız kestiğini görüyoruz. Aylık olarak gerçekleşen yüzde 4.3’lük artış ise bizleri memnun etti. İhracat artışları ve kapasite kullanım oranlarındaki iyileşmeler, üçüncü çeyrek için toparlanma işareti. Dış siparişlerde artış olursa ve faizlerin indirimiyle iç talepteki canlanma ile üretimdeki artışların devam edeceğini bekliyoruz.

 

katilim-(2)-052.jpg

 

“MAL VE HİZMET İHRACATI ARTTI”

üretimindeki yıllık gerilemeye rağmen; Sermaye malı üretiminde yıllık yüzde 2, aylık yüzde 9.2’lik artış var. Bu bizim gelecekteki yatırımlarımızın işareti olduğundan çok değerli. Talep yetersizliğinden, dayanıklı tüketim malı kaleminde yıllık yüzde 7, aylık yüzde 10.4 gerileme olmuş. Yüksek teknolojili ürünlerdeki hem aylık, hem yıllık yüzde 38 civarındaki artışı olumlu değerlendiriyoruz. 2019 Yılı II. Çeyrek GSYH eksi yüzde 1,5 Bu gerileme beklentilerimiz doğrultusunda. Üç çeyrek üst üste küçülme yaşadık. Büyümenin baz etkisiyle ancak dördüncü çeyrekte pozitife geçebileceğini düşünüyoruz. Tarım dışında, sanayi, inşaat ve hizmetler sektöründe daralma yaşandı. En büyük katkı ihracattan geldi. Mal ve hizmet ihracatı yüzde 8,1 arttı. Aynı dönem ithalat ise yüzde 16,9 azaldı.

 

“İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR”

Bizi en çok endişelendiren ise son dört çeyrekte gayrisafi sabit sermaye oluşumundaki daralma oldu. Makine ve teçhizat yatırımları da benzer şekilde son dört çeyrektir geriliyor. Bu verileri üst üste koyduğumuzda toparlanmanın uzayabileceği karşımıza çıkıyor. Çünkü yatırım yapılmadan ülkenin tekrar büyümeye geçmesi maalesef çok olası değil. Yatırımların çekilmesi için de yatırım ortamının toplu bir şekilde iyileşmesi gerekiyor. Bunun bir adımı da tabi ki faizlerin indirilmesi.

 

“FAİZ İNDİRİMLERİ DEVAM ETMELİ”

Geçen hafta Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısında politika faizinde 325 baz puan indirimle 16,50 seviyesine çekti Biliyorsunuz temmuz toplantısında da yüzde 24’ten 19.75’e indirmişti. 2015'ten bu yana ilk kez faiz indirimine gidilmiş ve yaklaşık 1,5 aylık bir dönemde politika faizi 750 baz puan düşürülmüş oldu. Ekranda son faizin 9 yıllık seyrini görüyorsunuz. Faiz indirimlerinin devam etmesini bekliyoruz.

 

İŞSİZLİK RAKAMLARI

İşsizlik oranı (haziran) yüzde 13. Düşüş trendinde olan işsizliğin tekrar yükselmesi, işsizlik sorununun devam ettiğini gösteriyor. Yaz aylarında turizm ve tarım sektöründen kaynaklı istihdam artışının etkisini beklerdik. Ancak haziran ayındaki ihracat ve ithalatta gerilemenin etkisini gördük ve işsizlik oranımızda bir yükselme oldu. İşsizlikte önümüzdeki aylarda da bu civarda seyrin devam edeceğini bekleyebiliriz. Genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 24,8

 

“DENK BÜTÇEYİ SAVUNUYORUZ”

Bütçe dengesi (ağustos) artı 576,3 milyon TL. Ocak-ağustos döneminde ise bütçe açığı 68,1 milyar TL. Ağustos ayında; bütçe giderleri yüzde 23,2 ve bütçe gelirleri yüzde 34,1 arttı. Bu ayda vergi gelirlerimiz ise sadece yüzde 9,3 arttı. Dolayısıyla bütçe gelirlerindeki artışın kamudan Hazineye kaynak aktarılarak sağlandığını görüyoruz. Vergi gelirleri hariç diğer kalemlerdeki tek seferlik artışların sürekliliğinin olmadığını biliyoruz. Biz her zaman dile getirdiğimiz orta ve uzun vadede denk bütçeyi savunuyoruz.

 

KOCAELİSPOR’A DESTEK İSTEDİ

Kocaelispor Kulübü’nün yardım talepleriyle ilgili olarak Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda yardım kampanyası başlatıldı. Bu kapsamda, T.C. Ziraat Bankası Kocaeli Şubesinde hesap açtırıldı. Hesap ve IBAN numaralarını ekranda görüyorsunuz. Yardımlarımızın Kocaelispor Kulübü'ne çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, söz konusu kampanyaya destek ve katkılarınızı bekliyoruz. Bu takımın Süper Lig'e çıkması ana hedefimiz. Geçmişteki olumsuzlukların yaşanmayacağını düşünüyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum