1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Zeytinoğlu: Hedef, Bilgisu Çevre ödüllerini Türkiye’ye yaymak
Zeytinoğlu: Hedef, Bilgisu Çevre ödüllerini Türkiye’ye yaymak

Zeytinoğlu: Hedef, Bilgisu Çevre ödüllerini Türkiye’ye yaymak

Kocaeli Sanayi Odası tarafından 23 yıl önce gerçekleştirilmeye başlanan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin başvurusu başladı. Başkan Ayhan Zeytinoğlu, hedeflerinin bu yıl organizasyonu Türkiye geneline yaymak olduğunu söyledi.

A+A-

Türkiye’de ilk kez Kocaeli Sanayi Odası tarafından 1995 yılından itibaren çevrenin korunmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak ve çevreye, topluma katkıları olan kuruluşları desteklemek amacıyla gerçekleştirilmeye başlanan Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu yıl 24.’sü düzenlenecek.  “Ödül organizasyonu ve Atıklar Orman Olsun Kampanyası” hakkında dün Sanayi Odası’nda bir basın toplantısı düzenleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Hedefimiz bu yıl organizasyonu Türkiye genelinde yaygınlaştırarak bilinirliğini arttırmak” dedi.

İKİ KATEGORİDE 
Zeytinoğlu; “1995 yılında başladığımız Çevre Ödülleri Organizasyonunu 1998 yılından itibaren civar iller ve 1999 yılından sonra ise Marmara Bölgesi’nde yer alan illeri kapsayan Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının faaliyet gösterdiği bir bölgede düzenledik. 2003 yılından itibaren ödüle başvuran işletmeler “Büyük Ölçekli İşletme” ve “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme (KOBİ)” olmak üzere iki kategoride değerlendirmeye başladık. 2014 yılından itibaren Büyük ölçekli firma ve KOBİ kategorisinde Çevre Ödüllerinin yanı sıra alınan başvuruların yeterli olduğu sektörlerde sektör ödülü de vermeye başladık”  diye konuştu. 

28 FİRMANIN 10’U İSTANBUL
“2015 yılında ödül organizasyonunun düzenlendiği bölgeyi genişleterek organizasyonu Türkiye geneline açtık” diyen Zeytinoğlu, “ Ödül organizasyonuna il dışından gelen başvuruların ve ödülün marka değerinin giderek arttığını başvuru sayılarından görüyoruz. 2017 yılında ödül organizasyonuna başvuran 28 firmanın 10 tanesi İstanbul, Sakarya, Yalova, Bursa, Tekirdağ, Eskişehir, Manisa ve Batman gibi Kocaeli dışındaki İllerdendir” açıklamasında bulundu.  Zeytinoğlu son başvuru tarihinin 13 Nisan 2018 olduğunu, Çevre Ödülleri Töreni organizasyonunun ise her yıl olduğu gibi bu yılda Çevre ve Şehircilik Bakanımızın katılımı ile gerçekleşeceğini söyledi. Ödül yönetmeliğine ve başvuru formlarına http://kosano.org.tr/cevre-odulleri/ adresinden ulaşabilir.  

TAM DESTEK VERİYORUZ
Öte yandan ELDAY, Orman Bakanlığı’nın desteği ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliğiyle hayata geçirilen “Atıklar Orman Olsun” kampanyasından da söz eden Başkan Zeytinoğlu, “Kocaeli’nde 11 bin ağaçlık bir hatıra ormanı oluşturulması hedefleniyor. E-atıkların geri dönüşümünü teşvik eden bu önemli kampanyaya tam destek veriyoruz. Hem doğayı koruyan hem de e-atıkları ekonomiye kazandıran bu kampanyayı gerçekleştiren ELDAY’ı kutluyorum” dedi.

Çiğdem ARMAĞAN

2017’de Çevre Ödülü Alanlar

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ SEKTÖR ÖDÜLLERİ
•    KİMYA SEKTÖRÜ: PROCTER & GAMBLE TÜKETİM MALLARI SAN. A.Ş. 
•    AĞAÇ VE AĞAÇ ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ: YILDIZ ENTEGRE AĞAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.- MANİSA 
•    METAL SEKTÖRÜ: GAZİ METAL MAM. SAN. VE TİC. A.Ş. - SAKARYA
•    OTOMOTİV ve YAN SANAYİ SEKTÖRÜ:  FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş. – KOCAELİ
•    KARMA SEKTÖR: NUH ÇİMENTO SAN. A.Ş.


Jüri Heyeti
1.    Kocaeli Sanayi Odası
2.    Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
3.    Kocaeli Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü
4.    Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı
5.    İZAYDAŞ
6.    TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü
7.    Kocaeli Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü
8.    Uludağ Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü
9.    Sakarya Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü
10.    Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü
11.    Okan Üniversitesi
12.    Gebze Organize Sanayi Bölgesi
13.    TOSB Organize Sanayi Bölgesi
14.    Tema Vakfı’nı temsilen kendi alanlarındaki uzman kişilerden oluşmaktadır.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.