1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zirai ilaç bayilerine, Tarım İl Müdürlüğü’nden uyarı geldi
Zirai ilaç bayilerine, Tarım İl Müdürlüğü’nden uyarı geldi

Zirai ilaç bayilerine, Tarım İl Müdürlüğü’nden uyarı geldi

Zirai ilaç kullanımının direk halk sağlığı ile irtibatlı olması itibariyle bu konu İl Tarım Müdürlüğü’nün en önemli konularının başında geliyor. Özellikle son ilaçlama ile hasat arasında geç

A+A-

Zirai ilaç kullanımının direk halk sağlığı ile irtibatlı olması itibariyle bu konu İl Tarım Müdürlüğü’nün en önemli konularının başında geliyor. Özellikle son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreye dikkat edilmemesi, bundan dolayı tarımsal ürünlerde kimyasal ilaç kalıntısına rastlanılması ciddi sorunlar oluşturuyor. Bu sebepten dolayı ilimiz sınırları içinde Bitki Koruma Ürünü satan bayilerle geçtiğimiz günlerde bir toplantı gerçekleştirildi. İl Tarım Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıya bayi temsilcileri büyük ilgi gösterdi.

İl Tarım Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Aykut Sami Ünal, Teknikerler Dursun Kaya Gümüş ve Adnan Şenyurt nezaretinde düzenlenen toplantıda zirai ilaç bayilerine bilgilendirmelerde bulunuldu. Bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satılması hakkındaki yönetmelikte öngörüldüğü gibi olağan toplantı olup, bitki koruma ürünlerinin satışının, adına izin belgesi düzenlenmiş kişinin nezaretinde yapılması, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmamış bitki koruma ürünlerini satmamaları, etiketinde yer alan konu ve dozların dışında kullanılmak üzere tavsiye etmemeleri, etiketine uygun olmayan bitki koruma ürünlerinin (şarj numarası, imal tarihi, son kullanma tarihi yazılmamış ve miadı 2 yıl yerine 3 yıl, 5 yıl gibi fazla olarak yazılmış) satmamaları, miadı dolmuş bitki koruma ürünlerini satmamaları, kaçak olarak yurda sokulan bazı bitki koruma ürünlerinin (etiketi yabacı dille yazılı) ve sahte (amabalajı taklit edilmiş) bitki koruma ürünlerinin iş yerlerinde bulundurmamaları ve satmamaları, ürünleri reçetesiz olarak satmamaları, fumigantları, fumigasyon operatör belgesi olmayan kişilere satmamaları, göztaşı, kükürt toz tohum bitki koruma ürünlerinin orijinal ambalajlarını açıp, bölerek satmamaları, ürünlerin bayi içerisinde uygunsuz şekilde gelişi güzel istif edilmemesi, gıda maddeleri ve veteriner ilaçları ile birlikte bulundurmamaları ve satmamaları, yabacı madde ot ilaçları ile diğer bitki koruma ürünlerinin (insektisit, fungusit vb.) aynı bölümlerle muhafaza etmemeleri konularında bayilerin dikkatleri çekildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.