1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Zırt-pırt tren tarifesi değişir mi?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Zırt-pırt tren tarifesi değişir mi?

A+A-
Avrupa’da şehirler, hatta ülkeler arasında en konforlu, en ekonomik seyahat trenlerle yapılır. 1980’li yıllarda, yaklaşık bir ay Avrupa’da bütün ülkeleri, trenle  dolaşma imkanım olmuştu. Bütün tren garlarında yıllar öncesinden hazırlanmış kitapçık şeklindeki tren tarifelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Trenin saat kaçta hangi istasyondan kalkacağı, saat kaçta hangi istasyona varacağı yazılıdır.  Dakika şaşmaz. Çok uzun yıllardan beri de aynı tarife hiç değiştirilmeden uygulanır. 
Sağ olsun; bizim hükümetimiz de Hızlı Tren’i getirdi, yurt genelinde bir demiryolu ağını yeniden örüyor. Tren, hızlısı-yavaşı nimettir. Ülkemizde şimdilik İstanbul-Ankara, Ankara-Konya hatlarında hızlı tren çalışıyor. Yakında çok daha yaygınlaşacak. Gazetemizin ÇINAR ekinde, okurlara hizmet olsun diye tren tarifesi yayınlıyoruz. Ama iki günde bir (en geç on günde bir), trenlerin hareket saatleri değişiyor. Bazen birkaç dakika ileri veya geriye alınıyor, bazen daha uzun süreli oynamalar oluyor. İnsanlar, yerel gazetelerdeki tarifelere, ya da daha önce bildiği saatte Gar’a gidiyor. Ya tren çoktan gelip gitmiş, ya daha gelmesine hayli zaman var. Hemen her gün “Gazete tren tarifesini neden yanlış yazıyorsunuz” diye hesap soran okurlarla muhatap oluyoruz.
Oysa biz yanlış yazmıyoruz.  TCDD, sürekli tarife üzerinde oynama yapıyor. 1980’li yıllarda Avrupa’yı dolaştığımda,  Frankfurt’ta, Münih, Brüksel, Amsterdam, Lüksemburg  gibi kentlerdeki Gar’larda, birer tane kiralık, şifreli dolabım vardı. Eşyalarımı bu dolaplara koyar, elimde tren tarifesi kitapçığı ile o kentten diğerine gidip gelirdim. Avrupa’da büyük kentlerin Garları, birer yaşam merkezidir.  Trenler tam dakikasında, belirtilen perona gelir, tam dakikasında hareket eder. Varacağı durağa da yine tam dakikasında ulaşır. 
Hızlı trenleri yapmak, sefere koymak, hızlı trenlerin hızını her geçen gün biraz daha arttırmak marifet değildir. Hatta bütün yurdu, hızlı tren ağı ile donatmak da çok büyük marifet sayılmamalıdır. Biz halk olarak vergi ödüyoruz, parayı bastıran devlet bu yolları yaptırıyor. Önemli olan, onları düzenli işletebilmektir. Bugün bir tarife hazırlarsınız, 20 yıl sonra da geçerli olur. İnsanlar hangi trenin saat kaçta nereden kalkacağını, o trenin ne zaman gideceği durağa varacağını bilirse trene binerler. Bizdeki hızlı tren tarifesi vırt-zırt değişiyor. Büyükşehir, körfez hattındaki vapurları da bu yüzden şehre kabul ettiremedi. Böyle giderse, Hızlı Tren’e de yolcu zor bulunur. 
*HAYIRLI OLSUN, HİZMET BEKLİYORUZ
1 Kasım seçimleri, öncesinde çıkan bütün dedikodulara, ortaya atılan bütün “Komplo teorilerine” karşın, hem ülkemizde hem kentimizde gayet düzenli şekilde gerçekleşti. Seçim bitti. Sonuçlar kısa süre içinde alındı. 7 Haziran seçimlerinin ardından “yurt dışı oylar” bir milletvekilliğini değiştirmişti.  Kesin sonuçların ilanı biraz uzun sürmüştü. Bu defa her şey bir haftada bitti. Dün, ilimizin 11 milletvekili İl Seçim Kurulu’ndan mazbatalarını aldı, resmen bu kentin  TBMM’deki temsilcileri oldu. 
7 Haziran’a göre, ilimizde sadece 2 milletvekili değişti. AKP; Gebzeli Kaflı’yı yeniden aday göstermedi. HDP oy kaybetti, Konca yeniden seçilemedi. Kaflı ve Konca’nın 5 aylık milletvekillikleri bitti; yerine  AKP 6 ncı sırasından  Çakır, 7 nci sırasından Yaman milletvekili oldular. 
Kentimizin 11 milletvekili (Işık, Katırcıoğlu, Aygün, Şeker, Yılmaz, Çakır ve Yaman-AKP), (Hürriyet, Akar ve Tarhan-CHP), (Sancaklı-MHP),  dün Adliye binasına gidip,  kendilerinin resmen milletvekili seçildiğini belgeleyen mazbatalarını aldılar. Meclis’e kayıt yaptıracak,  yemin edip, göreve başlayacaklar. 
Kocaeli nüfusu 2 milyona dayanan, çok büyük, çok önemli bir kent. Türkiye’yi besliyor, ayakta tutuyor. Ama çok ciddi sorunları var. Son yıllarda AKP iktidarları döneminde Türkiye’nin pekçok kentinde sorunlar azaldı, yaşam standartları yükseldi. İlimiz ise geriye gitti. Bu kentten pekçok temel sorunu, artık yerel yönetimlerle aşılamayacak boyutlara ulaştı. 
Bu bağlamda kentimizin en az 2019’a kadar Ankara’da temsil edecek 11 milletvekilimizin omuzlarında ağır sorumluluk bulunuyor. Milletvekilliği yan gelip yatma yeri değildir. Bugün milletvekili olma onurunu kazananlar, günün birinde mutlaka sıradan vatandaş durumuna gelecektir. Halkın oyları ile bu göreve seçilmek çok büyük bir onur olsa gerektir. 11 milletvekilinin artık yedi sülalesi için bundan böyle sıkıntı söz konusu da olmaz. Ömür boyu emekli, ömür boyu her türlü devlet imkanından yararlanan imtiyazlı insanlar sınıfına katıldılar.  11 milletvekilimize, bu onurlu görevlerinin hayırlı olmasını, dönemlerini sağlık ve huzur içinde geçirmelerini dilerim.
Ama yukarıda da belirttim. Bu şehrin çok önemli sorunları, sıkıntıları var. Seçilen insanların kendilerini seçenlere borcu var. Umarım, halktan hiç kopmazlar. Umarım, kendileri, yakınları, hısım arabaları için çalışmak yerine bu kent için çalışırlar. 
Artık seçim bitti, mazbatalar alındı..  11 milletvekilimizin kendilerini bu göreve layık gören bu kent halkına layıkıyla hizmet etmesini diliyorum.
*GENÇ EKİBE GÜVENİYORUM 
Zaten normal halinde bile  çok sıkıntılı olan D-100 karayolu İzmit geçişinde , Valilik kompleksi önündeki yeni yaya üst geçidi inşaatından büyük kaygı duyuyorum. Dün de yazdım. Bu yaya köprüsü inşaatı çok önceden yapılmış, bitmiş olmalıydı. En azından geçen yaz tatil döneminde bitirilmeliydi. Bu sıkıntılı günlere bıraktılar. Köprü inşaatı nedeniyle D-100 daraltıldığında bu şehirde perişan olacağız diye kaygılıyım. Geçen cumartesi günü bu inşaatla ilgili daha fazla bilgi almak istedim. Emin olun, Büyükşehir Belediyesi’nde tepedeki yöneticiler konuya hakim değil. Her kafadan farklı ses çıkıyor. Sonunda bana daha alt kademeden iki genç arkadaşı gönderdiler. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesinin yol inşaat şubesinde görevli iki genç arkadaş, konuya tamamen hakim. Köprü inşaat sırasında D-100’deki daraltmaların geceleri saat 01.00-06.00 arasında yapılacağını, belki birkaç gün  kısa süreli D-100’de sıkıntı olabileceğini, ama yaya köprüsünün 40, en fazla 50 gün içinde biteceğini söylediler. Symbol Köprülü kavşağı inşaatının da bir-en geç iki hafta içinde tamamen biteceğini anlattılar. Büyükşehir’de üst kademe biraz hantal. Ama altta zıpkın gibi gençler var.  Cumartesi günü tanıştığım iki genç arkadaşa güveniyorum. Bu yaya köprüsü inşaatı sırasında korktuğum kadar büyük trafik sorunu yaşanmayacağını tahmin ediyorum.
*BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI
Bu şehirde çok fazla tutunacak dalımız kalmadı. Benim gibi pekçok  İzmitli’nin zorla, ısrarla, heyecan ve inatla ipine sarılarak tutunmaya çalıştığı bir kurum var: Kocaelispor.. Düşe düşe en alta kadar düştü. Şimdi hedefimiz, hiç değilse Amatör Lig’den 3 üncü Lige yükselmek. Yerel yönetimlerin, yerel siyasetin en küçük bir katkısı, desteği yok. Ama maçlarına İsmetpaşa’da binler, deplasmanda yüzlerce gönüldaşı gidiyor. Çok emek veriliyor. Bu Kocaelispor takımının, bulunduğu bu ligdeki rakiplerine maç kaybetme lüksü yok. Kocaelispor pazar günü Çorlu deplasmanında kaybetti, liderden uzaklaştı. Pazar günü işi bitirip, eve gitmek için gazeteden çıktım. Şöyle bir çarşı turu attım. Gören dostlar Kocaelispor maçını soruyor. “1-0 mağlup” dediğimde o insanların yüzünü futbolcuların görmesini isterdim. Büyük bir hayal kırıklığı, büyük bir yıkım oluyor. Maçı izlemek için Çorlu’ya giden oğlum Emir’e gece dönünce maçı sordum. Takımın çok kötü, çok ruhsuz oynadığını söyledi. Yazık günah, bu kadar emek, bu kadar destek. Amatör Lig’de  her istedikleri yapılan bir kadro.. Pazar günü Kocaelispor sevenlerine büyük hayal kırıklığı yaşattı. Bu takımın formasını giyen futbolcuların maçlarda ruhsuz, isteksiz, sallapati oynama lüksü yoktur. Bunu hatırlatmak istedim.

*GÖLCÜK'TE SEÇİM ANALİZİ
1 Kasım seçimlerinin ilimizde ilçe ilçe değerlendirmelerine devam ediyoruz. Bugün, Gölcük’teki sonuçlara bakalım.. AKP 1 Kasım’da Gölcük’ü de silip süpürdü, bütün rakiplerine büyük fark yaptı. 2011 genel seçimlerinde AKP’nin Gölcük’teki oyu  (42.701)(%50.2). İktidar partisi, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Gölcük’te önemli oy kaybına uğramış. Zaten 30 Mart seçimlerinde CHP’nin AKP’yi en çok zorladığı ilçe Gölcük olmuştu. AKP oyları  (41.343) (%45)’e inmiş.  7 Haziran seçimlerinde AKP Gölcük’te yerel seçimlerdeki oyunu koruyor(41.742) (%45.1).
1 Kasım’da bütün ilçelerde olduğu gibi, Gölcük’te de AKP oylarında gerileme beklenirken, 2011’in de üzerine çıkılıyor(52.701)(%54.7).  Gölcük’te bütün diğer partilerin oylarının toplamı, AKP’nin altında kalıyor.  Değirmendere hariç, ilçe sahilinin her yerleşim bölgesinde AKP fark atmış. 7 Kasım öncesi özellikle Halıdere’de taş ocağı ruhsatının uzatılması, beldenin iyice ihmal edilmesi nedeniyle iktidara ciddi tepki vardı. Ama AKP, Gölcük ilçesinde özellikle Halıdere’de çok yüksek oy aldı.
 
30 Mart 2014’deki yerel seçimlerde Turan Dumlu’nun başkan adaylığı, CHP oylarının artmasını sağlamıştı. CHP Gölcük’te 7 Haziran’da geriledi ama, herkes 1 Kasım’da 4 üncü sıra adayı Turan Dumlu için ilçede CHP adına oy patlaması bekliyordu. Olmadı. Tam tersine, CHP çok geriledi. 
2011 genel seçimlerinde CHP’nin Gölcük’te oyu  (22.494)(%26.35). Dumlu’nun aday olduğu 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde  (37.062)’ye (%40.7) çıkıyor.  AKP ile fark 4 bin oy civarında. 7 Haziran’da CHP Gölcük oyu  (27.121)(%29.3).1 Kasım’da ise  (26.198)(%27.2) oy alabiliyor. CHP Gölcük örgütü, hiçbir zaman kendi içinde tam uyumlu, olamadı. Önce işin bu tarafına bakmak lazım.  Gölcük, öteden beri  MHP’nin zayıf olduğu bölgedir. 2011 genel seçimlerinde  (11.544) (%13.5) oy almışlar. 30 Mart yerel seçimlerinde (5.398)(%5.9), 7 Haziran genel seçimlerinde önemli bir çıkış var(14.153)(%15.3). Ama 1 Kasım’da MHP’nin Gölcük’te de önemli kayba uğradığını görüyoruz.:(12.220)(12.7) oy. MHP Gölcük teşkilatlarında son zamanlarda çok fazla yap-boz oynadı. Fatura böyle çıktı. Gölcük’te en çok oy kaybeden partilerden biri HDP. 7 Haziran’da  (3.226)(%3.5) oyu var. 1 Kasım’da (2.248)(%2.3). Saadet, BBP’den ayrılınca, belli ki AKP’ye kaymış. 7 Haziran’da Saadet BBP ittifakının oyu (4.933)(%5.33). 1 Kasım’da Gölcük’te Saadet’in oyu ((1.652)(%1.7), BBP’nin oyu  (407)(%0.4).

*ATATÜRK’Ü  ANIYORUZ
(10 Kasım 2015) 
Atam, sen bu milleti ölümüne sevdin.. 
Türk ulusunun makus talihini yendin.
Biz, senin ilkelerini sonuna kadar yaşatacak,
devrimlerini  son nefesimize kadar  ayakta 
tutmak için, yılmadan direneceğiz.. 
Senin naçiz vücudun toprak olsa da 
Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar 
payidar kalacaktır. 
Bize güven, rahat uyu.. 
Seni seviyoruz, minnettarız.
Bu yazı toplam 699 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum