1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zirve yolu, çukur dolu
Zirve yolu, çukur dolu

Zirve yolu, çukur dolu

Kent siyasetine bir dönem damga vuran önemli simalarından Suadiye’de yaşayan Selahattin Satır, Suadiye’den Kartepe zirvesine çıkan yolu köstebek yuvasına döndüğünü belirterek, ilgili belediyelerin yolu yapmaları çağrısında bulundu.

A+A-

ZİRVEYE ÜÇÜNCÜ YOL

Kocaeli’nin yaklaşık 30 yıllık rüyası olan Kartepe Oteli, 2006 yılında yapılarak hizmete açıldı. Kartepe Oteli’nin açılmasıyla birlikte bölgeye çıkan yol yapımları da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. İlk olarak 18 kilometre uzunlukta olan Maşukiye üzerinden zirveye yol yapıldı. Bu yol yetersiz kalınca ikinci yol olarak Maşukiye yolundan yaklaşık 6 kilometre daha kısa olan Derbent- Kartepe Yolu açıldı. Oysa zirveye giden en eski yol Suadiye- Kartepe Yolu. Zirveye çıkan üçüncü yolun hiç tanıtımı yapılmadı. Turistler bu yolun varlığını bilmediği gibi, kentte de pek çok kimse bu yolu bilmiyor.

 

kostebek-yuvasi-gibi-.jpg

KÖSTEBEK YUVASI GİBİ- 1990’lı yıllarda asfaltlanan ancak o yıllardan bu yana asfaltlanmayan Suadiye’den Kartepe zirvesine çıkış yolunun yaklaşık 2-3 kilometrelik bölümü tam anlamıyla köstebek yuvasına dönmüş durumda. Selahattin Satır, yolun 8’inci kilometresindeki heyelanın da uzun zamandır temizlenmediğini söyledi.

 

BİLİNÇLİ ONARILMIYOR İDDİASI

Suadiye’de yaşayan, kent siyasetinin önemli simalarından olan Selahattin Satır, Suadiye’den Kartepe’ye çıkan yolun bozulan kısımlarının bilinçli onarılmadığını iddia etti. Satır, “Kartepe Zirvesi’ne çıkan Suadiye- Karteye Yolu, 1970’li yıllarda açıldı. Zirveye çıkan bu yol, Maşukiye ve Derbent Yolu’ndan hem eski, hem de çok daha kullanışlı ve güvenli. 90’lı yıllarda Kocaeli İl Özel İdaresi, zirveye çıkan yolun bir kısmını beton yaptı, bir kısmını da asfaltladı. Asfaltlanan kısımlar yıllar içerisinde bozuldu. Eski Belediye Başkanı Şükrü Karabalık döneminde yolun bir kısmını asfaltladı. Bugün bozuk olan, köstebek yuvasına dönen kısımları belediye onarmıyor. Bunun içinde siyaset var. Bu yolun tanıtımı istenmiyor. Bilinçli onarılmıyor” iddiasında bulundu.

 

asfaltlanan-kisim-.jpg

ASFALTLANAN KISIM- Eski belediye başkanı Şükrü Karabalık ve sonrasındaki başkan Hüseyin Üzülmez döneminde Eğreltidüzü Yaylası bölgesine kadar asfaltlanan bölümler çok şık görünüyor.

 

KÖSTEBEK YUVASI GİBİ

Bölgedeki turizmin gelişmesi ve turisti bölgeye çekmek için ulaşım ağının kusursuz olması gerektiğini söyleyen Satır, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a çağrıda bulunarak, Suadiye- Kartepe Yolu’nun bozuk, köstebek yuvasına dönen kısımlarını yapmasını istedi. Satır, “Bu yıl sadece zirveye çıkmıyor, bölgede bulunan köylere çıkıyor, günübirlik turistlerin eğlendiği mesire alanlarına çıkıyor. Hafta sonları yoldaki trafik yükü çok artıyor. Ancak yolun yaklaşık 2-3 kilometrelik kısmı bozuk, köstebek yuvası gibi. Bazı yerlerde toprak kayması tehlikesi var. Büyükşehir, büyük bir masraf yapmadan, bozuk olan yolda yama yapabilir, toprak kayması olan yerlerde istinat duvarı yapabilir. Bunu bölge sakinleri olarak istiyoruz, bekliyoruz” ifadesini kullandı.

 

heyelan-.jpg

Suadiye- Kartepe Yolu’nun 8’nci kilometresinde toprak kayması meydana geldi. Yola kayan toprak henüz temizlenmedi ve bölgede güvenlik önlemi bile alınmadı.

 

gazetemize-konustu--003.jpg

AÇIKLAMA YAPTI- Selahattin Satır, Suadiye- Kartepe Yolu’ndaki hasarı gazetemiz yazı işleri müdürü Cemalettin Öztürk’e anlattı. Satır, zirveye ve civar köylere çıkan yolun bilinçli onarılmadığını iddia ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum