1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Zirvede üçüncü yıl!
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Zirvede üçüncü yıl!

A+A-

Aslında Cengiz Sarıbay’ı yazmam lazım sıcağı sıcağına…

“Tekrar aday ol” diye seslenmiştim, ziyarete geldiğinde cevap verdi:

-Kesinlikle aday değilim. İsmi geçenler benden daha iyi yapacaktır. Bu saatten sonra genel başkan dahi “aday ol” dese, olmam. Yakışık almaz.

Cevabımızı aldık.

Üzerine yazmak isterdim ama salı günü çok önem verdiğim bir basın toplantısı vardı.

Kartepe Zirvesi’nin üçüncüsü ile ilgili basın toplantısı yapıldı. Öğleden sonra bir başka toplantım olduğu için sıcağı sıcağına yazamadım. Ancak zirve başlamadan mutlaka görüşlerimi anlatmak isterim.

***

Biliyorum, Kartepe Zirvesi, köşe tutmuş koltuk sahibi olmuş ya da eline kalem almış, hak etmediği değeri görenler için –üzülerek yazıyorum- zırva tadında…

Kesinlikle öyle değil. Söyledim yine söylüyorum: Kocaeli’nde gazetecilik yapıyorsanız takip edebileceğiniz en büyük toplantı ‘Kartepe Zirvesi’dir.

***

Ben tepkimi 15 Temmuz Darbeler ve Demokrasi başlıklı ilk zirve öncesi vermiştim:

“Defalarca yazdım, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en beğendiğim proje- çalışması Kitap Fuarıdır. Çünkü belediyeler alt yapı ve üst yapı yaparlar, fiziki yapılar yaparlar ama kentlere kimlik katan çalışmalar sosyal değerlerin yükseltildiği kültürel ve sanatsal çalışmalardır.

Bir kentin vizyonu entelektüel birikim ile genişler, entelektüel dünya ile buluştukça bir kentin kimliği yeni değerler ile zenginleşir.

Bazılarına sorarsanız, bunlar boş işler…

Resim, heykel müzik yanlış işler…

Bilimsel çalışmalar, toplantılar boş işler…

Hadi canım siz de!

Bu girizgahın nedeni “26 Ekim tarihi itibarıyla başlayan ve 3 gün devam edecek olan Uluslar arası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu…”

Bunu “boş iş”, “devletin, milletin kaynakları çarçur ediliyor” diye niteleyenlerin ufku dar, vizyonu yoktur. Kartepe Zirvesi, Kocaeli’ne çok şey katacak.”

***

Bence kattı da…

Zirvenin hemen sonrasında ise şu cümleleri kurmuştum:

Organizasyon, darbeler konusunda ufkumuzu daha da açtı. Darbeler, ile emperyalizm, coğrafya ekonomik parametreler ve demokratik olgunluk arasındaki bağı net gördük. Kartepe Zirvesi ise geleneksel hale gelmesi için bir süre yüksek tempoda sürdürülmesi ve ciddiye alınması gereken iyi bir çalışma. Ama neden entelektüel dünyanın siyaset ve ticaret adamlarıyla yeni buluşma adresi olmasın!”

Zirvenin "Göç, Mültecilik ve İnsanlık” başlıklı ikincisinde entelektüel dünyanın önem verdiği bir toplantıya dönüşeceğinin sinyalleri vardı. Kocaeli’nde yeterince anlaşılmıyordu ama BM’in de yakından takip ettiği zirvede 30 ülkeden katılımcılar 180’i aşkın kurum ve 300’ü aşkın katılımcı yer aldı.

***

Ve gelelim bugüne…

Kartepe Zirvesinin üçüncüsü yarın başlıyor…

Konu Şehirleşme ve Mutlu Şehirler

Şehirleşme dünyanın meselesi…

Mutlu Şehirler ise kulağımıza seçimden aşina…

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Mutlu Şehir”i vizyon olarak önüne koydu. Mutluluk göreceli kavram. Mutlu şehir ise çok zorlu bir tercih… Ama Tahir Hoca buna cesaret etti.

***

Peki sadece Büyükakın’ın sloganı mı bu zirveye yön veren?

Hayır elbette hayır.

Büyükakın rakamlarla şehirleşmeyi anlattı.

Bir- Dünya insanlarının yüzde 55 şehirlerde yaşıyor.

İki- Nüfusu 1 milyonun üzerinde olan şehir sayısı 706’yi geçti. 10 milyon nüfuslu mega kent sayısı 30’u buluyor.

Üç- 2017 rakamlarına göre dünyada 218 milyon göçmen var.

Dört- Trafikte 1 milyar araç var. 2050’de bu rakamın 2 milyar olması bekleniyor.

Beş- Depresyondaki insan sayısı 270 milyon.

Altı-Yüz milyonlarca insan fazla kilo sorunu ile uğraşıyor.

Yedi- Dünyada 35 afet gerçekleşti. 8 milyon insan yaşamını yitirdi.

Sekiz- Şehirlerde işsizlik yüzde 15 ile yüzde 45 arasında.

Dokuz- Günlük internet kullanımı 7 saat 15 dakika. Sosyal medya kullanımı ise 2 saat 46 dakika.

Büyükakın, “Neler yapmamız gerektiğini şapkamızı önümüze koyup düşünmek için bu çalışmayı yapıyoruz. Dünya bambaşka bir dünya oluyor. Dünya başka yere gidiyor. Dünya nüfusunun yüzde 55’i şehirlerde yaşıyor. Dünya şekillenirken mekan şehirler oldu. Biz şehirleri inşa ederken o taş ve toprağın altında kendimizi de inşa ediyoruz. Geleceğin dünyasına inşa ederken bugün ne yaptığımız önemli. Geleceği düşünmeden yaptığımız her şey kendimize hapishaneler inşa etmek demektir. Şehirler üzerinde konuştuğumuzda dünya hakkında konuşuyoruz. Şehirlerin geleceği dünyanın geleceğidir” diyor.

Gerçekten de öyle…

Şehri konuşmadan ülkeyi, dünyayı konuşmak imkansız. Öyleyse buyurun Kartepe Zirvesine…

Zirvede 180’i aşkın konuşmacı görüş ve düşüncelerini paylaşacak. Türkiye ve yurtdışından 47 farklı üniversiteden 67’si profesör, 17’si doçent, 14’ü dr. öğretim üyesi olmak üzere 98 bilim insanı katılacak. BM, UNICEF, UNESCO, UNDP, TASCA gibi uluslararası kurumların yanı sıra 12 farklı STK temsil edilecek.

15 panel-konferans, 13 akademik oturum, 4 vaka kritik, 2 forum ile şehir ekonomisi, iş ve istihdam konulu 1 çalıştay yapılacak.

***

Neden böyle bir çalışma Kocaeli’nde yapılıyor, onun cevabını da Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadetin Hülagü verdi:

“Kentimiz olan Kocaeli ülke sanayisine yön veren bir güce sahip. Turizmin her olanağını şehrimiz taşıyor. Kentleşmeye yön veren bilgilerin ortaya çıkması ortak sorumluluğumuzdur.”

***

Ve kendim kısa yorumumla bitireyim: İki yıldır izlediğim zirveyi bu yıl da takip edeceğim. Zirve, Kocaeli için olduğu gibi akademik dünya için de zirvede yerini aldı. Umut ediyorum hep orada kalacak…

Bu yazı toplam 2747 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum