1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. ZİRVEDE ZİRVE; KARTEPE ZİRVESİ
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

ZİRVEDE ZİRVE; KARTEPE ZİRVESİ

A+A-

Zengin bir program ve geniş bir katılımla bir Kartepe Zirvesi daha sona erdi. “Şehircilik ve Mutlu Kentler” üst başlığında şehre ve mutluluğa dair birçok konu konuşuldu. Konuşmacılar ve katılımcılar değerli fikirlerini paylaştılar.  Zirve boyunca kent ve mutluluk kavramları üzerinde kafa yorduk.

Faydalı olmanın ötesinde verimli bir zirve oldu. Kentimizin mutluluk kaynaklarını, kent aktörleri ile ilişkisini düşündük.

Şehir ile bağlantılı birçok konu konuşuldu. Her konunun en iyi şekilde uygulanabilmesi için gereken yönetim unsuru üzerine sanki fazla vurgu yapılmadı diye düşünüyorum. Oysa şehir ve yönetim şehrin en önemli unsuru. Şehrin yönetici aktörlerinin şehre bakış açısı, vizyonu, dünya insanı olması, geleceği düşünmesi ve planlaması mutlu şehrin en önemli unsuru. Zirve konusunun böyle riskli bir başlık taşıması ise, şehir yönetiminin vizyonunun genişliğini, daima daha iyi olunması isteğini gösteriyor. Şehir yönetim dinamiklerinin uyum içinde olması da elbette şehirleri geliştiriyor ve mutluluğu artırıyor.

Zirvenin “Mutlu Kentler” teması ile yapılması ise şehir yönetiminin şehri daha iyileştirmeye ve insan odaklı çalışmaya verdiği önemi göstermekte. Bir şehirde yaşayan insanların, o şehirde olmaktan mutlu olmalarının bir etkeni de şehrin insan yaşamına uygun, hayatı kolaylaştırıcı, ihtiyaçları karşılayan, güvenlik içinde olmasına bağlı. Bu unsurların % 100 tamamlanması ise çok kolay değil. Şehir yönetimleri gereken unsurları tamamlasalar bile şehirde yaşayan insanların desteği, katılımı, geliştirici önerileri önem taşıyor. Bu bütünlüğü yakalayan şehirler mutlu oluyor.

Kocaeli’nin mutluluk derecesini bilemem. Ben kendi adıma Kocaeli’ de yaşamaktan mutluyum. Tek şikayetim kirli hava. Eğitimlerimde de söylediğim bir söz var. “Yaşadığınız şehri severseniz, kendinizi mutlu hissederseniz, işinizde de mutlu olursunuz ve bu elbette bireysel, toplumsal, ülkesel başarıyı getirir.

Kocaeli gibi çok göç almış ve Anadolu şehirleri arasında Türkiye’nin en fazla hemşeri derneği bulunan bir ilde yaşayanlar kendilerini şehre ait hissediyorsa, elbette çalıştıkları kurumları ve işlerini de sever, şehrin daha iyi olması için kafa yorar,  ilgili kişilerle paylaşırlar şehre mutluluk katarlar. Ya da tam aksi olur.

Herkes bireysel olarak şöyle bir düşünmeli “ben şehre mutluluk mu mutsuzluk mu katıyorum?”, “Şehrin kaynaklarını tüketirken şehir için katkıda bulunuyor muyum?”, “Şehrimin daha iyi ve mutlu olması için ben başka insanlar ve kurumlar için ne yapıyorum?”

Hepimiz şehrimizden birçok şey istiyoruz ama ne kadar katkıda bulunuyoruz? İşte bir şehirli olarak bu katkıyı çokça yaptığımızda şehrimiz daha çok mutlu olacak. Mutluluk konusunda sadece şehir yönetime sorumluluğu vermek haksızlık olur. Yaşadığı şehri sevmeyen ve mutlu olmayan bir insana sevgi ve mutluluğu şırınga ile enjekte edemezsiniz. Yaşadığı şehri sevmeyen ve mutlu olmayan insanlar mutlu olacakları şehre gitmeli,  sevmedikleri ortamlarda negatif enerji yaymamalılar.

Kocaeli’ de, Kartepe zirvesi markalaşma yolunda. Karar vericileri ve emeği geçenleri kutluyorum. Konu geleceğe yönelik olarak şehrimizin algısını olumlu etkileyecek bir konuydu.

Sözün özü; Mutlu şehir için herkesin “ben şehrin iyiliği ve mutluluğu için, kentlim için neler yapabilirim?” diye daha fazla kafa yorması gerekiyor. Mutluluk başkalarını mutlu ettikçe çoğalır.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 802 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.