1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Zor olan değişim
Zor olan değişim

Zor olan değişim

Nihayet önceden belirlenen takvim süreci içinde genel seçimlerde siyasi partilerde vekillik yarışı içine girecek adayların listeleri yüksek seçim kuruluna bildirildi. İlimizde kamuoyu gün

A+A-

Nihayet önceden  belirlenen  takvim  süreci içinde genel seçimlerde siyasi partilerde vekillik yarışı içine girecek adayların listeleri yüksek seçim kuruluna bildirildi. İlimizde kamuoyu gündeminde tartışılan isimlerin yanı sıra sürpriz adaylar listelerde yerlerini aldı. Bugün ilk yazımızda ana muhalefet partisindeki yeni CHP anlayışındaki zoraki değişimin yansımalarını iktidar partisine karşı alternatif olma olasılıklarını sizlerle paylaşacağım.

Gerçekte zor olan değişimdir. Bunu algılayabilecek kısaca kabullenebilecek siyasi anlayışın ana muhalefet partisinde olabileceğini düşünmek biraz safdillik olur. Daha resmi olmayan kesin listeler belirlenmeden kulislerde dolaşan isimlerin yarattığı etki listenin resmi olarak parti yetkili kurulları tarafından belirlenmesinden sonra olan bitenler karşısında  sessiz kalanların yanı sıra cılız da olsa tepkiler kamuoyuna yansıdı.

Şimdi  ana muhalefette iki parti üst yönetim kadrosundaki isimden biri Kocaeli’de listenin başına oturdu. Diğeri ise Başkentte meclisin parlamenteri olmak için mücadele verecek. Eğer çok büyük olağanüstü bir sürpriz yaşanmazsa iki isimde meclise girebilir.

Bunlardan Kocaeli sırasındaki olan adayın işi ve sorumluluğu çok zor. Liste başı olmak ile diğer adaylarında lokomotifi olmak gibi bir sorumluluğu üzerinde taşıyacak. Üstelik bu il de güçlü bir iktidar partisi karşısında yenilenen siyasette deneyimsiz tanınmayan yüzlerin yer aldığı bir listenin başında yer almak ta ayrıca büyük bir risk olarak algılanmalı.

Kolay değil, değişimin önünde halka alternatif olmanın özelliklerini anlatmak. Zor ve sıkıntılı bir süreci yaşayacak olan CHP bakalım  bu konuda kamuoyu önünde yeterli performansı  gösterebilecek mi? Bana göre biraz zor hele  parti içi hesaplaşmaların küçük sorunları büyütme konusunda her zaman deneyimli, olmaları da işin başka boyutu.

Bir de yerel medyanın gözden kaçırdığı gündemde pek tartışmadığı il başkanlığı seçim sürecinde  tamamen son günlerin moda deyimiyle olan bitenlere Fransız kalan ilçe yönetimlerinin iş başında olması.

İşin kaba söylemiyle  Sarıbay-Şensoy seçim düellosunda kaybeden Sarıbay ı destekleyen ilçe yönetimleri ile ana muhalefet seçimlere girecek onlara bir de şu an liste başı olan vekil adayının by-pass operesyonu ile başkanlık koltuğuna oturan il başkanı klavuzluk yapacak. Buyurun bakalım bu  çok sağlıklı..! yapıdan bir sonuç çıkarın.

Zor dostlar zor, körler sağırlar birbirlerini ağırlar sözünde olduğu gibi, ilçe başkanları delegeleri partilileri ile uzlaşı sağlamayan bir örgüt yapısı ile vatandaşın karşısında nasıl bir iletişim becerisi ile oy isteyeceksiniz ve bunda başarı sağlayacaksınız?

Yeni genel başkanın kamuoyundaki ilk günlerdeki doğal rüzgarına ve özellikle de değişim denen ucu açık bir söyleme inanacak seçmen kitlesinin olduğunu düşünmüyorum. Olsa olsa ancak iktidara tepkili olan kesimlerin yansıyacak oyları ile biraz kıpırdayan bir sonuç başarı olarak sandıklara yansır. Bunun dışındakiler  çok büyük olasılıkla ancak sürprizlere açık olur.

Kemik oylar

İktidar ile diğer mecliste yer alan parti MHP’ nin ise Kocaeli  listelerinde sürpriz tartışmalar kamuoyuna yansımış olsa da her zaman  kemik oyların sahibi olan bu iki partinin pek fazla da olumsuz yönde etkileneceğini sanmıyorum. Buradan kesin bir şekilde özellikle MHP’nin ilk iki sıra adayının vekil olarak meclise gireceğini hatta ana muhalefet partisinin yapacağı hatalar ile üçüncü sırayı bile zorlayabileceğini belirtmek  istiyorum.

İktidar partisi yine her zaman ki lider sultasının kontrolunda  yapılan ince ayar çekilen listeleri ile rekorlarını kırmanın hesabını yapacak. Bazı okurlarım bu yazdıklarımdan hoşlanmasalar da görünen köy kılavuz istemiyor. Kemikleşmiş oyları  kırgınlıklarını küskünlüklerini bile kendilerine has gülümsemeleri ile geçiştirmeye çalışan dokuz yıllık bir iktidar partisinin disiplininden söz ediyoruz. Şöyle bir bakın çevrenize mobil araçlar ile parti üyeliği kampanyası yapanların doğal seçim kampanyası yürüttüklerini görün göründe dersler çıkartın. Biri veresiye veren müflis bakkal diğeri ise peşin çalışan göbeğini kaşıyan ağzında puro olan zengin bakkal patron olan iktidar.

Sistemin temel dinamiklerini bile hizaya sokan bir anlayışın politikalarından söz ediyoruz dostlar. Kolay değil tüm bunlar. Sebat gerektiren lider ve onun ekibine sesini çıkarmayan tıkır tıkır işleyen bir sistemin eseri  ha takdir mi ediyoruz asla sadece durum tespiti var olan görüntüyü okurlarıma anlatmaya çalışıyorum.

NOT:  Değerli  ve çok saygı duyduğum büyüğüm  Ruşen hakkı ağabeyimi hafta içinde yitirdik. Mazeretim  olduğu için cenaze törenine katılamadım. Yakınlarına ve gazetemiz ailesine başsağlığı diliyorum. Işıklar içinde yat mekanın cennet olsun  unutulmayacak değerli insan. Basın ve edebiyat Dünyasının başı sağolsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.