1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. ZORLANAN SİYASET
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

ZORLANAN SİYASET

A+A-

Siyaset yapmak, halkın iradesini temsil etmek, halkın yapabilirliğini sağlamak olduğu için, yaşanan sorunların çözümüne çalışmakla, beklentilerin karşılanmasını sağlamakla gerçekleştirilmektedir. Siyaset yapanların içerisinde bulundukları konumları nedeniyle, dinamizmi içselleştirmelerine, daha iyi bir geleceği görünür ve yansıtabilir yapabilmelerine ihtiyaç bulunmaktadır. Türkiye siyasetinde daha çok liderlerin tavır ve davranışlarından izlemeye alıştığımız siyasi tutumun toplumda karşılığının olması, gerçekleşebileceğine inanılması belirleyici önemdedir. 15.Temmuz darbe girişiminin önlenebilmesiyle ortaya çıkan gerçeklik, hiç bir şeyin eskisi gibi olamayacağıydı. Sonu belirsiz, her kesin bir şekilde etkilenip zararlı çıkacağı bu girişimden sonra hiç kimse, darbelerle şekillenen devletin merkezde olduğu, demokratik olmayan sistemleri savunamaz hale gelmişti. Eski sistemin içerisinde yetkiler kullanan, görevler üstlenenler dahi bir şekilde yapılan hataları, yanlışları kabul etme noktasına ulaşabilmişlerdi. Eski sistemin içerisinde, güç devşiren, makam ve mevkilere gelen her kesin bir şekilde bu durumdan kurtulmak istemeleri,15. Temmuz’ da ulaşılan gerçeklik olarak tanımlanmaktadır. Göz önünde bulundurulması gereken, zorunluluk olarak algılanıp hayata geçirilmesine çalışılması gereken bu siyasi gerçekliktir. 

DARBELERİN VE DARBE GİRİŞİMLERİNİN

OLAMAYACAĞI SİSTEMİN İNŞA EDİLEBİLMESİ 

15 Temmuz sonrasında ortaya çıkan temel ihtiyaç, darbelerin ve darbe girişimlerinin olamayacağı sistemin inşa edilmesi olduğu halde, bu sistemin inşa edilebilmesinin çok kolay olamayacağı kısa sürede anlaşılmıştır. Darbelere ve darbe girişimlerine imkan tanımayacak sistem her kesin sahiplendiği sistem olacağı için, bütün eğilimlerin, bütün farklılıkların katılımının ve katkısının sağlanması ihtiyacı bulunmaktadır.  Aldığı destek, kullandığı güç ne kadar yüksek olursu olsun çoğunluğu sağlamak yaklaşımlarıyla yapılan düzenlemelerin bütün eğilimlerden ve farklılıklardan destek alınamaması halinde genel geçerlilik sağlamasında güçlükler yaşanabileceği ortaya çıkmıştır. Çoğunlukçu yaklaşımlarla yapılan düzenlemelerin ve uygulamaların, sahiplenilmesinde, kurumsal işlerliğe kavuşturulmasında güçlükler yaşanabileceği görülmüştür. Gelişmiş demokratik ülke vatandaşlarının ürettikleri sistemi sahiplenmeleri, kamusal alanda ve her tür ilişkide bunu övünçle savunabilmeleri, çoğulcu, demokratik konumlarının sürdürülebilirliğini sağlayabildikleri içindir. 15. Temmuz şartlarının oluşturduğu ihtiyaç ve beklentileri her hangi bir kurumun kendi siyasi anlayışı için kullanıp heba etmesi, kendisini veya konumunu merkeze alarak yararlanmaya çalışmasının kabul görmeyeceği ortaya çıkmıştır.

SİYASİ PARTİLERİN KENDİLERİNİ AŞABİLME SORUMLULUĞU

Darbelerin, darbe girişimlerinin bir daha olamayacağı Demokratik Hukuk Devletinin inşa edilebilmesinde en önemli sorumluluk, halkın bütün eğilimlerinin ve farklılıklarının temsil edildiği siyasi partilerdedir. Halkın bütün eğilimlerinin ve farklılıklarının % 98 oranında temsil edildiği siyasi partilerin parlamentoda yer alması içerisinde bulunduğumuz sorunlarımızın çözülmesi için çok önemli fırsattır. Çalışmalara, düzenlemelere bu temsili durumun katılmasını, katkı vermesini sağlamak temel olmalıdır. Siyasi eğilimlerin, eleştirmesini, onaylamasını, değiştirilip, geliştirilmesini, onaylamama özgürlüğünü kullanabilmesini sağlamak, şekillenecek demokratik yapılanmanın sahiplenilmesini ortaya çıkaracaktır. 15 Temmuz sonrasında ortaya çıkan ve kabul gören gerçekliğe uygun davranabilmek için hiç bir siyasi yaklaşım kendi anlayışını merkeze alarak düzenlemeler yapmamalıdır.  Çok zor ve tarihi dönemeç noktasından geçtiğimiz bu günlerde inşa edilmeye çalışılan Demokratik Hukuk Devleti anlayışını merkeze alamayan girişimlerin gerilimi yükselttiği, karamsarlığı artırdığı görmemezlikten gelinmemelidir. Siyasi partilerin kendi konumlarını değil, inşa edilmesi zorunluluk durumuna gelen, Demokratik Hukuk Devletinin kurum ve kurallarını gözeterek çalışmalara katılmaları, eleştirmeleri yaşanan zorlukların kabul edilebilir olmasını sağlayacaktır. 

Bu yazı toplam 1407 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.