İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Zübeyde Ana

A+A-

Bazı insanlar vardır tanımasanız da sizin de hayatınıza dokunur bir şekilde, uzaktan veya çok yakından. Hayatınızı şu anda yaşadığınız şekle tesiri bile olmuş fakat hiç görmeseniz de çok sevdiğiniz, tanımadan da çok saygı duyduğunuz, konuşmadan da çok değerli bulduğunuz nadir insanlar vardır.  Türkiye Cumhuriyeti topraklarında rahat yaşayabiliyor, dünyada adımız bir şekilde geçiyor, tarihimiz, kültürümüz, turizmimiz, başarılarımız ve daha bir çok şey konuşuluyorsa onun yetiştirdiği, onun büyüttüğü Atatürk’ümüz sayesinde olmuştur. Herkesin harcı değildir ki böyle büyük bir evlat yetiştirebilmek, böyle bir evlada sahip olmak. Bu denli kültürlü, bilgili, görgülü, medeni, öngörülü, vatansever bir evlat yetiştirebilmek nasıl da güzel, nasıl da gurur vericidir. Dünya tarihinde çok ama çok önemli bir adı olan, uğruna farklı devletlerce atasözleri bile yazılmış, bir çok devlet büyüğünün önünde saygıyla eğildiği, dünyaca ünlü bir çok önemli dergiye kapak olmuş birinin annesi olabilmek ne de özeldir. . Ölümünden sonraki onca kalabalığı görünce o fotoğraflardan bile anlarsınız nasıl da çok sevildiğini, nasıl da saygı duyulduğunu Atatürk’ümüze. Öylesine vatansever, öylesine korkusuz, cesur, kucaklayıcı, sanata, spora, bilime ,eğitime çok fazla değer veren ve Türkiye’yi baştan sona yeniden inşa eden ve bu cennet vatanı Türk gençlerine, bizlere emanet eden Atatürk’ümüzün çok saygıdeğer annesi Zübeyde Ana.. Nasıl teşekkür etsek, nasıl minnet duysak az sana… Buralarda şu aralar konuşulanları umuyorum ki hiç duymuyor,  hiç bilmiyor, hiç hissetmiyorsundur. Sen bizim için her zaman çok önemlisin. İlkokulda bize öğretilen bilgilerin saflığında ve senin anını, varlığını hiçbir şekilde kirletemeyecek sözlerin, düşüncelerin, kendini bilmezlerin uzağında seni sevgiyle anıyorum, nurlar içinde  yat.

Babamın tarafından akrabalık bağımızın olduğu Zübeyde Hanım’ı rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyor, anneciğimin, kayınvalidemin, anneannelerimin ve babaannelerimin  ve tüm annelerimizin Anneler Gününü kutluyor, ellerinden öpüyorum.

Dipnot: Kocaelispor’umuza yarınki final maçındaki başarılar diliyorum, takımımız umarım güzel bir sonuçla gelir Antalya’dan.

“Zaman ilerledikçe, ilim geliştikçe, medeniyet dev adımlarıyla yürüdükçe; hayatın, asrın bugünkü gereklerine göre evlat yetiştirmenin güçlüklerini biliyoruz. Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar! “

“Dünyada her şey kadının eseridir.”

“Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir! Allah’ın emrettiği şey erkek ve kadın müslümanların ilim ve irfan edinmeleridir. Kadın ve erkek bu ilim ve irfanı aramak ve nerede bulursa oraya gitmek ve onunla mücehhez olmak mecburiyetindedir.”

“Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin.”

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bu yazı toplam 1897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.