1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Züğürt Ağa gerçek oluyor
Züğürt Ağa gerçek oluyor

Züğürt Ağa gerçek oluyor

Türkiye’de en çok iç göç alan kentlerin başında Kocaeli geliyor. Göçle birlikte Kocaeli’nin sorunları her geçen gün katlanarak artarken, hemşeri dernekleri vasıtasıyla bölgesel kamplaşmalar

A+A-

Türkiye’de en çok iç göç alan kentlerin başında Kocaeli geliyor. Göçle birlikte Kocaeli’nin sorunları her geçen gün katlanarak artarken, hemşeri dernekleri vasıtasıyla bölgesel kamplaşmalar da artıyor, kentin öz benliği giderek kayboluyor.

İç göç, sadece gelişmiş batı illerinde sorun teşkil etmiyor. Göç veren iller de bunun sıkıntısını çekiyor.

Türkiye’nin göç sorunu yüzünden her 5 senede bir demografik özelliklerin değiştiğini, şehirlerimizin sosyo-ekonomik yapılarının da bozulmasına neden olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu ekonomisini bitirirken, büyük şehirlerin de sorunlarını artırmaktadır” demiş.

Göçün nedenlerinin başında genelde ekonomi olmak üzere, özelde istihdam sorunu ve yöresel geçim kaynaklarının azalması ile ülkemizde yaşanan terör sorununun başta geldiğini söyleyen Palandöken, “Bilhassa Doğu ve Güneydoğu illerimizde yaşanan terör sorunu ile birlikte görülen tarım ve hayvancılığın yok olması son dönemde göçün önemli nedenleri arasındadır. Eğitim ve sağlık hizmetlerinin yetersizliği de insanları büyük şehirlere göçe zorlamaktadır. 2009-2010 yıllarında 2 milyon 360 bin vatandaşımız yaşadığı yerden göç etmiştir. Öyle şehirlerimiz var ki Bayburt, Kastamonu, Yozgat, Sivas, Sinop, Giresun, Rize, Tunceli gibi dışarıdaki nüfusu kentin nüfusunun neredeyse 10 katına ulaşmaktadır” diye konuşmuş.

Şehirlerin verdiği göç ile zayıf olan ekonomilerinin daha da zorlandığını, esnafın müşteri kaybettiğinden mal almaya çekindiğini vurgulayan Palandöken, “En fazla göç alan İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve Kocaeli illerimizdir. Göç ile sadece kendi şehrini değil gittikleri şehirlerde de sorunlar büyüyor. Gidilen yerde iş bulunamaması, barınma sorunu hemen baş gösteriyor. Sağlıksız koşullarda yaşama savaşı verilirken belediyeler hizmet vermede yetersiz kalıyor. Düzensiz kentleşme, çevre sorunları, işsizlik ve kültür çatışmasıyla beraber suç oranında da artış görülüyor. Kısaca sosyo-ekonomik yapı bozulmuş oluyor” şeklinde tespit yapmış.

Türkiye’nin iç göç sorununu çözmesi için acilen tedbirler alınması gerektiğini söyleyen Bendevi Palandöken, “Bölgesel ve illerin özelliklerine göre mikro bazda teşvik sistemi geliştirilmeli. Tarım ve hayvancılık uzun vadeli planlamalarla modern üretim teknikleri kullanılarak tekrar ayağa kaldırılmalı. Tarımsal sanayi kırsal bölgelere kurdurulmalıdır. Esnaf ve sanatkâra yönelik teşvikler getirilmelidir. Anadolu illerinde hızla yayılarak 112 adede ulaşan AVM ve süper marketlere karşı yöresel ve geleneksel üretim korunmalıdır. Yeni kurulan üniversitelerin geliştirilmeli ve yapısal sorunları giderilmelidir. Sağlık ve eğitim hizmetlerinde eşitsizlik giderilmeli, eksiklikler hızla tamamlanmalıdır. Huzur ve asayişin sağlanmasıyla iç göç durdurulacak aynı zamanda göç alan illerimizin de birikmiş sorunlarında azalma görülecektir” diyor.

Bir zamanlar başrolünü Şener Şen’in oynadığı Züğürt Ağa filmi adeta gerçek oluyor. Züğürt Ağalar, kentin köşe başlarında seyyar satıcılık yaparken, gözlerinde geleceğe yönelik bir umut ışığı da görünmüyor. Onlarda umutsuzluk, bizde umutsuzluk var. Ve ne yazık ki, iç göç sorununun çözümü kısa ve orta vadede mümkün görünmüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.