1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Zurna’nın “Zırt” diyeceği gün
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Zurna’nın “Zırt” diyeceği gün

A+A-
7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için, Zurna’nın “zırt” diyeceği gün, 7 Nisan Salı günüdür. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı 7 Haziran 2015 Milletvekilliği genel seçimleri takvimine göre, seçime katılacak siyasi partilerin, seçime katılacakları seçim bölgelerindeki aday listelerini 7 Nisan  Salı günü saat 17.00’ye kadar YSK’ya teslim etmeleri gerekiyor. 
YSK’nın takviminde, bu seçimlerle ilgili bir başka önemli tarih 29 Mart Pazar günüdür. 
29 Mart Pazar günü, hakim nezaretinde ön seçimlerin yapılacağı tarihtir. Sadece CHP, 
30 kadar seçim bölgesinde 29 Mart Pazar günü resmi önseçim yapacak. Sonra, bu ön seçim yapılan bölgelerde de  “Fermuar” denilen yönteme göre boş bırakılan yerlere kontenjan adayları yerleştirilecek. Yani aslında ön seçim yapılan bölgelerdeki aday listeleri bile 7 Nisan Salı günü belli olacak.
O 7 Nisan Salı günü ortam çok gerilecek. Bizim Türkiye siyasetinde bir laf vardır: Aday listeleri, imza karşılığında YSK’ya teslim edilene kadar kesinleşmez denilir. Gerçekten de, bir partinin genel merkez binasından telli dosyalar içinde parti yetkilisi tarafından çıkartılan çantalar dolusu resmi aday listeleri, YSK binasına ulaşıp, teslim edilene kadar yolda bile değişebilir. 
7 Nisan, siyasi partilerin aday listelerini YSK’ya tesliminin son günüdür ama, bu da seçime girecek “Kesin liste” anlamına gelmez..Liste açıklandıktan sonra, yerini beğenmeyenler çıkabilir. Nitekim, 2011 seçimleri öncesinde CHP Kocaeli listesinde kendisini 6 ncı sırada bulan Gölcüklü Turan Dumlu bu sıralamaya isyan etmiş, “Adaylıktan çekildim” demişti. CHP, Dumlu’nun boşalttığı 6 ncı sıraya yeni bir gönüllü kurban yerleştirmek zorunda kalmıştı. 
Allah muhafaza, 7 Nisan’da listeler açıklanır,  adaylardan ölen olabilir. 7 Haziran’da seçime girecek aday listeleri seçim takvimine göre, 24 Nisan günü, bu listelerin TRT’de ve Resmi Gazete’de yayınlanması ile kesinleşecektir. 
…………
Ama önemli tarih, 7 Nisan’dır. 7 Nisan Salı günü siyasi partiler resmi aday listelerine YSK’ya kendilerine tanınan sürenin son dakikasında teslim edeceklerdir. Hatta, geçmişte bazı siyasi partilerde oldu.  Bazı partiler, gün boyu 81 ilin listeleri üzerinde çizmeler, eklemeler yapılacağı için, geç bile kalabilirler. 7 Nisan’da listesini YSK’ya teslim edemeyen seçime de giremez. 
O gün, yani 7 Nisan Salı günü, milletvekilliği aday adayları için heyecan, adrenalin tepe noktasına vuracaktır. Listeleri kamuoyuna ve çok büyük heyecanla bekleyen aday adaylarına açıklama görevi de kuşkusuz il başkanlarına düşecektir. 
Düşünün,  AKP’de 73 tane aday adayı var. Bunlardan sadece 11’i listede adını bulacak. Bu 11’inden de ilk 6-7 sırada bulananlar kendilerini çok bahtiyar ve hatta 7 Haziran itibariyle “Milletvekili” olarak görecekler.  60 küsur aday adayı hayal kırıklığı yaşayacak. 2011 genel seçimleri öncesinde de AKP’nin ilimizde 70 küsur aday adayı vardı. O seçimler için aday listelerinin YSK’ya teslim edildiği son gün, parti teşkilatı bütün aday adaylarını Hisareyn bölgesinde bir tesiste topladı. Ankara’dan, parti genel merkezinden 11 kişilik aday listesi, parti il başkanına mesaj olarak iletildi. İl Başkanı, bütün aday adayları toplu haldeyken listeyi açıkladı. 
Tabii liste açıklandığında, kırılanlar, kızanlar, hayal kırıklığına uğrayanlar oldu.  Ama herkesin gözü üzerlerindeydi. Liste dışında kalanlar, listeye girenleri kucakladı, tebrik etti. Listede bulunmayan aday adayları içinde çok kızanlar, kırılanlar olsa bile, fazla tepki gösteremediler. Zaten liste açıklandıktan bir süre sonra da arabalarına atlayıp, hepsi evlerine gitti. Günler süren koşulları belirsiz yarış bitmişti. Stres bitmişti. Son dönemlerde çok ihmal ettikleri eşlerine, çocuklarına sarıldılar, hasret giderdiler. 
Herkesin gazı aynı anda alınmıştı. Ertesi günden itibaren de listeye gireni, girmeyeni bütün aday adayları yeniden birlikte sahneye çıkıp, seçim için çalıştılar. AKP, 11’in 7’sini aldı. 
2011 seçimlerinin öncesini hatırlıyorum. CHP’nin ve MHP’nin listeleri açıklandığında kıyamet kopmuştu. Her kafadan ses çıkıyordu. MHP’de birinci sıraya yerleşen Lütfü Türkkan’a, CHP’de birinci sıraya yerleşen Hurşit Güneş’e sövenler, sayanlar gırla gidiyordu. 
………
AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, 20011 seçimleri öncesindeki güzel örneğin, bu defa da 
7 Nisan’da tekrarlanacağını açıkladı. Öyle sanıyorum ki bu listeleri ilan etme uygulaması parti genel merkezinin belirlediği bir tavır. Yer henüz belli değil.  Ama 7 Nisan Salı günü, AKP’nin bütün aday adayları muhtemelen öğleden sonraki ilk saatlerde parti teşkilatının göstereceği bir yerde toplanacak. Bu belki, 2011 seçimleri öncesinde aynı toplantının yapıldığı Hisareyn’deki tesis olabilir. Belki Antikkapı, bakarsınız The Ness Otel olabilir. Aday adayları son bir heyecanla, en şık giysilerini kuşanıp gelecekler. Hepsi yüz yüze olacak. Muhtemelen saat 16.000 sıralarında İl Başkanı’na Ankara’dan 11 kişilik listenin mesajı gelecek. İl Başkanı da listeyi ilk kez orada okuyacak. Sonra 1 nci sıradan başlayarak tek tek isimleri sayacak. Salonda hani bir tüy uçsa da yere düşse, onun sesini duyabileceğiniz kadar derin bir sessizlik olacak. 
Çok büyük olasılıkla AKP İl Başkanı “1-Fikri Işık…” diye listeye başlayacak Salondaki 70 küsur aday adayının her biri,  isimlerinin okunmadığı her sıradan bir sonraki için içlerinde büyüyen umutla açıklamayı bekleyecekler. Sonunda 11 nci isim de okunacak, toplantı bitecek. 
Birbirlerine sarılacak AKP’liler, listeye girenleri kutlayacak. Listeye giremeyenlerin içinde elbette biraz haset, biraz öfke olacak. Ama mümkün olduğu kadar renk vermemeye çalışacaklar. Belki, bu iş için, milletvekili adayı ve milletvekili olabilmek için çok büyük çaba harcayan bazı kişiler, listeye girsinler ya da girmesinler, bir duygu boşalması yaşayacak, bulundukları yere çöküp, hüngür hüngür-sevinçten ya da hayal kırıklığından-ağlayacaklar. 
Ama AKP’deki bütün olup bitenler, burada bitecek. Zurna “Zırt” demiş iş bitmiş olacak.
……..
Pekiyi, CHP ve MHP aday listelerini 7 Nisan’da nasıl açıklayacak?.. CHP İl Başkanı Altunyuva ile MHP İl Başkanı Ünlü, AKP’li Ceyhan gibi böyle bir organizasyon yapabilir mi?.. CHP il örgütü,  KYÖD’de bütün aday adaylarını toplasa da, orada genel merkezden gelecek 11 kişinin adını açıklasa, erkek aday adayları tekme yumrukla, kadın aday adayları saç saça baş başa birbirine girmezler mi?.. 
7 Nisan çok uzun bir gün olacak. Listelerin açıklandığı an, zurnanın “zırt” dediği an olacak. Listeler açıklandıktan sonra da AKP için söyleyemem ama, CHP ve MHP’de çok kıyamet kopacak. 8 Nisan günü, “İsmet Çiğit bunları 18 Mart’ta yazmıştı” diyeceksiniz.
Bu yazı toplam 482 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.