Koronavirüs nedeniyle dünyada ve Türkiye’de yaşanan ekonomik daralmaya karşı işverenler ve işveren temsilcileri yeni önlemler talep ediyor. Kocaeli Sanayi odası özellikle talebi azalan otomotiv, mobilya ve beyaz eşya sektöründe piyasanın yeniden canlanması için KDV indirimi talep etti. Oda başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TOBB üzerinden yaptıkları talepte kısa çalışma ödeneğinin de 6 ay uzatılmasını istediklerini kaydetti.

ZOR ZAMANLAR YAŞANIYOR

Koronavirüs nedeniyle ciddi bir ekonomik daralma yaşandığını belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “TOBB aracılığı ile öncelikle mobilya, beyaz eşya ve otomotiv için KDV indirimi istedik. Piyasanın canlanması için bu önemli bir adım olur. Ekonomi alanında çok zor zamanlar yaşanıyor. Bu yüzden yeni desteklemelerin yapılması gerekiyor. Bu nedenle 3 aylık olarak destekleme programı çerçevesinde verilen kısa çalışma ödeneğinin de 6 aya kadar uzatılmasını istedi.

ÇOK KARAMSAR DEĞİLİZ

Normalleşme döneminin başlaması ile ekonomide kıpırdamaların olmasını bekliyoruz. Mayıs ayında kapasite kullanımlarında başlayan artışın Haziran ayında devam edeceğini düşünüyoruz. Avrupa ülkelerinin bu süreçte izleyeceği ekonomik politikalar da elbette önemli. Ama biz ekonominin daha kötüye gideceğini düşünmüyoruz. O kadar karamsar değiliz. Normalleşme ile birlikte yavaş yavaş rahatlama olacaktır” dedi.