Uzaktan eğitim süreci, 2019-2020 eğitim öğretim yılının son günü olan 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek. Koronavirüs nedeniyle 23 Mart'ta başlayan uzaktan eğitim 19 Haziran'da sona erecek. Tıpkı okulların kapanması gibi uzaktan eğitim de 2019-2020 eğitim yılı müfredatı ile son bulacak. Ama uzaktan eğitime ara verilmeyecek. Öğrenciler için yeni hazırlanan program ile bu kez yaz dönemi için uzaktan eğitiminden yaz okulu gibi yararlanılabilecek.

Uzaktan eğitim nasıl olacak?

Öğrenciler yine TRT, EBA TV ve internet üzerinden EBA uygulamasından yararlanabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı öğrenciler için EBA'da yaz okulu programı hazırlıyor. Bu kapsamda öncelikli olarak öğrenciler uzaktan eğitimde aldıkları derslerin tekrarlarına ulaşabilecekler. Yani, ikinci dönemin derslerini EBA'dan tekrar etme şansları olacak. Hazırlanan yeni ders programlarında da bu yer alacak. Bakanlığın hazırladığı programda özellikle ön plana çıkan ise İngilizce eğitimi olacak. Bu kapsamda da bakanlık özel bir çalışma yürütüyor. Öğrencilerin yaz tatilinde İngilizce'ye yoğunlaşmaları için programa hazırlanıyor. Bu programda İngilizce konuşma ve dinleme olarak öğrencilerin dil yeteneklerinin kendi kademelerine göre geliştirilmesi hedefleniyor.

Bakan Selçuk açıklayacak

Sadece bu değil. Uzaktan eğitime başlanılan ilk günden itibaren içerik bakımından zenginleştirilen programın yaz için kapsamının daha da genişletilmesi planlanıyor. Aynı zamanda EBA'daki kütüphane bölümünden öğrencilerin daha fazla yararlanması için çalışma var. Eklenecek yeni uygulamalarla öğrencilerin dersin yanı sıra eğlenceli vakit geçirmesi için de yeni programlar yüklenecek. Milli Eğitim Bakanlığı ders sürelerinin ne kadar olacağı gibi teknik detaylar üzerinde de çalışma yürütüyor. Tüm detayları bayramdan sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklayacak.