BİRİNCİ FAZI ATLATTIK

Koronavirüs ile mücadelede normalleşme dönemine geçilmesi ile birlikte birinci dalganın atlatıldığı ile ilgili söylemlere İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney cevap verdi. Ergüney, henüz birinci dalganın atlatılmadığını, sadece birinci dalganın birinci fazının atlatıldığını belirtti. Birinci dalganın atlatıldığını söylemek için pozitif vaka sayısının sıfırlanması gerektiğini söyleyen Ergüney, ikinci dalgayı da beklemediklerini kaydetti.

VAKA SAYISI SIFIRLANMALI

Koronavirüs ile mücadelede birinci dalganın hala atlatılmadığını söyleyen Ergüney, “Birinci dalganın ilk fazını atlattık. Bu süreçte gevşememek lazım. Eğer gevşeme olursa birinci dalgayı atlatmamız uzar. Birinci dalganın atlatıldığını söylemek için vaka sayısının sıfırlanması gerekiyor. Normalleşme dönemine geçilmesi birinci dalganın atlatıldığını düşündürebilir. Ama hala atlatmadık ve gevşememek lazım” dedi.

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ

İkinci dalganın ne zaman beklendiği ile ilgili soruya da yanıt veren Ergüney, “İkinci dalgayı büyük bir sıkıntı olmadıkça beklemiyoruz. Çünkü normalleşmeyi kontrollü yapıyoruz. Herkesi kendi haline bırakıldığı bir durum olmayacak. Kimse kendi haline bırakmayacağız. Tedbirlere devam edeceğiz. Etkili bir ilaç ve aşı bulunana kadar tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Eğer biz tedbiri elden bırakmazsak ikinci dalga olmaz” dedi.