STM Deniz Projeleri Direktörü, Emekli Tuğamiral Mazlum Savaş Onur hayatını kaybetti. Emekli olduktan sonra STM’de görev üstlenen Mazlum Savaş Onur’un bir süredir kanserle mücadele ettiği biliniyordu. Mazlum Savaş Onur, askeri hayatının ve başarılarının yanında askeri gemi inşa sanayisine kattığı değerlerle de tanınan bir isimdi. Onur'un yarın toprağa verilecek cenazesinde, aile dışında katılım gerçekleştirilemeyecek.

UZUN YILLAR  GÖLCÜK TERSANESİ'NDE GÖREV YAPTIMazlum Savaş Onur 1947 yılında İstanbul'da doğdu. Deniz Harp Okulu'ndan sonra Naval Post Graduate School'da eğitimine devam etti. Makine yüksek mühendisi olarak uzun yıllar Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda masa subaylığı, gemi inşa baş mühendisliği, işletme müdürlüğü ve plan, keşif ve dizayn müdürlüğü görevlerini yaptı. Yavuz ve Barbaros sınıfı fırkateynlerin, Ay ve Preveze sınıfı denizaltıların inşa programlarında aktif görev yaptı.

GÖLCÜK TERSANESİ'Nİ YENİDEN AYAĞA KALDIRDI1997-2002 yılları arasında tuğamiral rütbesiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı APGE Başkanı, Gölcük Tersanesi Komutanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanı görevlerini icra etti. Özellikle 1999 Gölcük depremi sonrasında gerek fiziksel gerekse insan gücü olarak depremden büyük hasar alan Gölcük Tersanesi'nin yeniden eski performansına dönmesini sağladı.