ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR

Koronavirüs salgınının başlaması ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önemli çalışmalara imza attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın öncülüğünde yürütülen çalışmalarda 197 bin 218 ayni, 16 milyon 591 bin lira nakdi yardım yapıldı. Aynı zamanda 19 bin 600 aileye 41 kart ile gıda yardımı verildi. 1 milyon 250 binin üzerinde maske üreten Büyükşehir, birçok alanda da önemli destekler sağlandı. Sadece destek isteyen vatandaşa değil zor durumda olan ve kamu yararına hizmet üreten esnafa da destek verildi.

KRİZ MERKEZİ KURDU

Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınının başlaması ile birlikte Kocaeli Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte en hızlı adım atan kurum oldu. 12 ilçe belediyesinin katılımı ile kriz merkezini kurdu. Hastanelerde, sokaklarda, caddelerde ve halkın yoğun kullandığı alanlarda dezenfekte çalışmalarına başlayan Büyükşehir, İl Pandemi Kurulu’nun kararları doğrultusunda çalışmaları hızlandırdı. Maske üretiminden sağlık çalışanlarının kalacağı yerlerin bulunması, temizliği, güvenliği ve yemek ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar birçok alanda hizmet üretti.

ZAMLAR ERTELENDİ

Yurt dışından gelen ve KYK yurtlarında karantinaya alınan vatandaşların güvenlik ve yemek ihtiyaçlarının karşılanmasını Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Aynı zamanda evlerine gitmekten çekinen ve direk koronavirüs hastalarına müdahale eden sağlık çalışanlarına tahsis edilen yerlerin temizliği, güvenliği ve yemek ihtiyaçları karşılandı. Büyükşehir’in mülklerinde kiracı olan esnafların kiralarını erteleyen Büyükşehir, İSU Genel Kurulu’nu toplayarak su zammını ertelendi, kademe zammı ve su gecikme zammını kaldırdı.

ESNAF UNUTULMADI

Uzaktan eğitim ile sınavlara girecek üniversite öğrencilerinin internet ihtiyaçları gideren Büyükşehir Belediyesi, salgın döneminde iş güçlerinde yüzde 80’e kadar kayıp olan ve kamu yararına çalışan minibüs esnafına 17 milyon 600 bin liralık destek verme kararı aldı. Ayrıca salgının başladığı mart ayında belediyeden alacaklı olan esnafların rahatlaması için piyasaya 70 milyon lira dağıtıldı. Ayrıca iş yerlerini kapatmak zorunda kalan ve zor durumda kalan esnaflara da destek paketleri verildi.

RAKAMLAR ÇOK BÜYÜK

Salgın döneminde Vefa Grubu ile talepte bulunan tüm vatandaşlara büyük destek verildi. Gıda desteği isteyen vatandaşlara sosyal işlemler yapılmadan destek verildi. Salgının başladığı günden bu yana talepte bulunan vatandaşlara 197 bin 218 ayni yardım yapıldı. Uzun yıllardır Büyükşehir tarafından 41 kartla yapılan gıda yardımı 19 bin 600 aileye verildi. Ayrıca il genelinde 16 milyon 591 bin lira nakdi yardım yapıldı.

PROTOKOLLER YAPILDI

Valilik ve kamu kurumları ile pandemi mücadelesinde önemli protokollere imza atan Büyükşehir Belediyesi aynı zaman kentin esnaflarıyla da protokol yaptı. Faaliyetleri durdurulan, sektörel olarak geliri azalan ve geçimini sağlayamayanlar ile geçimini günlük sağlayan berberler, kuaförler, kıraathaneler, lokanta, aşçılar, terziler, özel halk otobüsü çalışanları, hurda ve kağıt toplayıcılarının meslek odaları ile protokol yapıldı. Bu protokoller sadece gıda ve hijyen paketini kapsıyor.

YEMEK, EV TEMİZLİĞİ

Büyükşehir Belediyesi salgın döneminde yemek yapamayan yaşlılara ve koronavirüs testi pozitif çıkan ve evinde karantinada olan vatandaşlara sıcak yemek verdi. Bu çalışma ile 82 bin 510 öğün sıcak yemek dağıtımı yapıldı. 18 bin 648 yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşların evden çıkamaması nedeniyle tüm ihtiyaçları karşılandı. 2 bin 343 hasta, engelli ve yaşlı vatandaşa evde bakım hizmeti öz bakım ve ev temizliği ihtiyacı giderildi.

Fabrika gibi üretti

Büyükşehir salgının başlaması ile birlikte büyük ihtiyaç olan maske üretimine KO-MEK ile başladı. Adeta bir fabrika gibi çalışan KO-MEK, 1 milyon 250 bin maskenin yanı sıra önlük, siperlik ve tulum dikti.

1 MİLYON 250 BİN MASKE

Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınının başlaması ile birlikte büyük ihtiyaç olan maske için KO-MEK ile üretime başladı. KO-MEK’in usta öğreticileri ile birlikte maske üretime başlayan Büyükşehir ardından Kocaeli Terziler Odası ile protokol imzalayarak ücretsiz üretim yapan terzilerin de Büyükşehir için üretmesini sağladı. Büyükşehir şimdiye kadar 1 milyon 250 bin 453 maske ve 15 bin 408 siperlik üretirken, 15 bin 759 tulum ve 5 bin 700 önlük dikti.

128 bin talep geldi

Büyükşehir Belediyesi vatandaşlardan gelen tüm talepleri karşılamak için büyük çaba gösterdi. Doğum günü kutlamasından ev temizliğine, kedi-köpek mamasından gözlük tamirine kadar 128 bin 811 talep yerine getirildi.

HEPSİ KARŞILANDI

Koronavirüs salgınının başlaması ile birlikte 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkması yasaklandı. Yasaklarla birlikte Büyükşehir’den talepler de arttı. Salgının başlaması ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne sosyal medya ve 153 üzerinden 128 bin 811 talep geldi. Gelen talepler arasında ev temizliğinden, doğum günü kutlaması kadara birçok şeyi bulmak mümkün. Büyükşehir gelen tüm talepleri vatandaşın mağdur olmaması için yerine getirdi.

GELEN TALEPLER

Ev temizliği, gıda kolisi talebi, hijyen paketi talebi, medikal malzeme alımı, ilaç alımı, baca temizliği, çatı tamiri, tıraş, kedi-köpek maması, kitap, buzdolabı tamiri, çamaşır makinesi tamiri, tüp alımı, evde bakım, gözlük tamiri, kargo teslimi, sıcak yemek, yemek nakli, ekmek (çölyak-normal), barınma, hasta bezi, fatura ödeme, market alışverişi, boya-badana, telefon tamiri, televizyon-uydu tamiri, çapa makinesi tamiri, maaş çekimi, 65 yaş üstü hasta nakil, engelli nakil, doğum günü kutlaması, dezenfeksiyon.

Bundan sonra öncelik farkındalık yaratmak

Büyükşehir normalleşme dönemine geçilmesi ile birlikte vatandaşın önlemleri bırakmaması için sosyal ve kültürel alanda yeni projelerle farkındalığı artıracak çalışmalar yapacak.

Koronavirüs ile mücadelede bir belediyenin yapması gerekenden daha fazla ve örnek olan çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, normalleşme dönemine geçilmesi ile birlikte yeni çalışmalar yapacak. Bundan sonra daha çok farkındalığı artırmak, vatandaşın normal hayatını sürdürürken nelere dikkat etmesi gerektiği, maske ve sosyal mesafenin önemi anlatılacak. Büyükşehir bu çalışmaları yaparken sosyal ve kültürel alandan yararlanacak ve önemli farkındalık projelerine imza atacak. Salgın sürecinin durmayan ve dinamik bir süreç olacağına dikkat çekecek ve ikinci dalganın olmaması için vatandaşa düşen sorumluluklar hatırlatılacak.