KADEMELİ AZALTILACAK

Koronavirüs ile mücadelede normalleşme dönemine geçilmesi ile birlikte hastanelerdeki normalleşmenin nasıl olacağı da belli oldu. Şu anda poliklinik hizmetleri vermeye başlayan hastanelerde 15 Haziran’da kısıtlamalar biraz daha gevşetilecek, Temmuz ayının sonuna kadar ise önlemler kademeli olarak azaltılacak. Ancak salgının seyrine göre süreç yeniden planlanacak. Şu anda öngörülen önlemler, vatandaşın alışık olmadığı önlemler.

İKİ İLÇEYE 1’ER HASTANE

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmada hastanelerin nasıl normalleşeceği ile ilgili olarak illere gerekli bilgi verildi. 15 Haziran’a kadar pandemi hastanelerinin sayısı azaltılacak. İl Sağlık Müdürlüğü İzmit bölgesinde 1, Gebze bölgesinde ise 1 hastanenin pandemi hastanesi olarak devam etmesine karar verecek. 15 Haziran’dan sonra pandemi hastaları sadece bu iki hastanede tedavi görecek.

RANDEVUSUZ GİTMEYİN

Hastanelerde radikal tedbirlerin alınması için çalışmalar devam ederken, Sağlık Bakanlığı Merkezi Hastane Randevu Sisteminden randevusu olmayan hiçbir vatandaş hastaneye alınmayacak. Randevu saatinden önce gelen vatandaşlar hastane kapısından içeri alınmayacak. Daha önceki dönemlerde hastane içinde oluşan kabalıkların bu şekilde önlenmesi ve en az temas için bu çalışma yapılacak.

SIKI KURALLAR ŞART

Hastane içinde sosyal mesafenin korunmasının neredeyse imkansız olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, süreci çok dikkatli yönetmeleri gerektiğini vurguluyor. Ateş ölçülerek içeri alınacak hastalar mutlaka maskeli olacak. Hastane içinde bulunan bekleme alanlarında koltuklar sosyal mesafe kuralına göre yeniden düzenlenecek. Birçok hastanede polikliniklerde düzenleme yapıldı.

GÜNDE EN FAZLA 40 HASTA

Doktorların hastaları muayene edeceği alanlarda da değişikliklere gidildi. Doktor masasında, hasta ile doktor arasına cam bölmeler konuldu. Konuşmalar bu bölmede gerçekleştirilecek. Ayrıca daha önce günlük 120 hastayı muayene edebilen doktorlar, bundan sonra en fazla 40 randevulu hastaya bakabilecek. Daha fazla hastaya bakılmayacak ve hastane içinde yoğunluk oluşmaması için dışarıda bekleme alanları yapılacak.