MÜCADELE EDECEĞİZ

Koronavirüs nedeniyle birçok sektörde yaşanan daralma nedeniyle yaşanması olası bir kriz karşısında Türk-İş İl Temsilcisi Yakup Yıldız, hükümeti ve işverenleri uyardı. Olası bir krizin bedelinin işçiyi ve halka ödetilmemesi gerektiğini ifade eden Yıldız, böyle bir durumun gelişmesi halinde Türk-İş’in elinden geleni yapacağını ve krizin bedelini halkın ödememesi için mücadele edeceğini kaydetti.

PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİ OLUR

Koronavirüsün başlaması ile birlikte iş yerlerinde işverenlerle birlikte önlem aldıklarını belirten Yıldız, “İşçinin işçi servisine girmeden önlemleri aldık. Hala önlemleri hassasiyetle sürdürüyoruz. Yaşanan salgında otomotiv, inşaat, beyaz eşya sektöründe üretimde düşüşler yaşanmaya başladı. Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir. Umarım bu süreç böyle olmaz. Olası bir krizin bedelinin işçiye ödetilmemesi için mücadele edeceğiz.

KABUL ETMİYORUZ

Krizin bedelini işçiye ödetmek işverenlerin beklentisi. Örgütlü işyerlerinde bunun olması biraz zor ama örgütsüz iş yerlerinde ne yazık ki süreç zor olacak. Yaşanan bu pandemi süreci ortak akıl ile geçirilmeli. Türk-İş olarak biz Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda hareket ediyoruz. Ancak işçiye bedel ödetecek bir durum olursa biz sendikalar olarak elimizden geleni yapacağız. Kriz oldu mu bedelini halk öder mantığını kabul etmiyoruz” dedi.