1 YIL 4 AY CEZA VERİLMİŞTİ

İzmit Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Tanju Ömer Akalp’in şikâyetiyle İzmit Belediyesi Personel Müdürü Nedim Ulutaş ve İzmit Belediyesi eski Başkanı Nevzat Doğan hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla açılan davada karar çıkmış ve İzmit Belediyesi’nin eski başkanı Nevzat Doğan 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Doğan, verilen cezanın haksız olduğu gerekçe göstererek itiraz etmişti. Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Doğan’ın itirazı reddetti, ceza onaylandı. Ancak Nevzat Doğan hükmün ertelenmesi nedeniyle cezaevine girmeyecek.

BAŞIBOŞ HAYVANLARI TESPİTTE GÖREVLENDİRMİŞTİ

İzmit Belediyesi eski Başkanı Nevzat Doğan ve Personel Müdürü Nedim Ulutaş’ın ıslak imzalı belgelerle ve çeşitli yöntemlerle İzmit Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Tanju Ömer Akalp’i sürgüne gönderdiği ve mobbing uyguladıkları iddia edilmişti. Başıboş hayvanları tespitle görevlendirilen Akalp bu nedenle Nevzat Doğan ve Nedim Ulutaş hakkında şikayetçi olmuştu. Dava Kocaeli 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Dönemin Mahkeme Başkanı Üzeyir Kazan, Nevzat Doğan ve Nedim Ulutaş’ın görevi kötüye kullanma suçunu işlediklerini sabit görerek sanıklar hakkında 1 yıl hapis cezası verdi. Hâkim daha sonra sanıkların suç işleme icrası kapsamında Tanju Ömer Akalp’a aynı suçu birden fazla kez işledikleri gerekçesiyle eylemlerinin niteliği dikkate alınarak cezalarında 1/3 oranında artırım yaptı ve hapis cezasını 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

5 YIL AYNI SUÇU İŞLEMEYECEK

Mahkeme Başkanı Üzeyir Kazan, verilen 1 yıl 4 ay hapis cezasında sanıkların duruşmadaki iyi halleri dikkate alınarak 1/6 oranında indirim yapıldı. Böylece hapis cezası 1 yıl 1 ay 10 güne düştü. Mahkeme, sanıkların bir daha suç işlemeyecekleri hususuna kanaat getirerek hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Nevzat Doğan ve Nedim Ulutaş’a 5 yıllık denetim süresi verildi. 5 yıl içerisinde herhangi bir suça karışmazlar ise bu suçu da işlememiş sayılacaklar.