Özellikle şehirlerarası seyahat kısıtlamasının olduğu dönemde büyük sıkıntı çeken firma temsilcileri, şimdi normalleşmeye dönüşle birlikte işlerin açılmasını umuyor. İzmit merkezde de bol sayıda bulunan, Kocaeli genelinde sayıları 330’a ulaşan Rent A Car firmalarının temsilcileri, önümüzdeki sürecin daha büyük sıkıntılar getirmesinden endişe duyuyor.

“KRİZ ÇIKMASINDAN KORKUYORUM”

Araç Kiralamacılar Konfederasyonu (AKKON) Kocaeli İl Başkanı Güray Karalı, şunları söyledi:

“- Süreçle ilgili büyük sıkıntılarımız var. Rent A Car’lar araçları krediyle aldığı için krediyi ödeyememesinden dolayı dükkanını kapatan arkadaşlarımız var. Kocaeli’de 330’un üzerinde Rent A Car var. Hepsi bize üye değil. İş yok. Borçlarını erteleyemeyen çok Rent A Car var. Biz finansmanlardan kullandık araç kredilerini. Bu finansmanlar bize erteleme yapmadı. Biz bu sefer iş yapamadığımız için kendimiz erteledik. Şimdi bunlar birikiyor, önümüzdeki ay bunlar çıktığı zaman devletin destek verdiği kredi de kimseye yetmeyecek. Asıl sıkıntılar o zaman ortaya çıkacak. Ben bir kriz çıkmasından korkuyorum açıkçası.

“YENİ OLUŞUM KURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Devletimiz gerçekten düzgün bir şekilde hareket ediyor ama bu konuya çok eğilemediler. Biz hala meslek olarak gözükmüyoruz. Araç kiralamacılar destek kredisi kapsamına zar zor girdi. Ruhsat çıkaracağım, faaliyet belgemi şoförler odasından alıyorum ama ben şoför değilim ki. Şoförler odasında ne işim var benim. Yeni oluşum kurmaya çalışıyoruz.”

“SEKTÖR TAMAMEN DURDU”

Abay Rent A Car’ın sahibi Cenk Abay, “Şu anda Rent A Car’larda iş yok. Sektör tamamen durdu. Ben 18 senedir bu işi yaptığım için, geçmişten bu yana gelen sabit müşterilerim var. Bu insanların dışında kapımızın önünden geçip de araç kiralamak istiyorum diyen insan yok. İnternet sitemizden araç kiralama hizmeti veriyoruz ama orada da il dışına çıkış izni olanlar kiralayabiliyordu. İşler bu süreçte tamamen durdu. Şimdi kısıtlama kalktı, işlerin hareketlenmesini bekliyoruz. Ayakta kalmamızın sebebi yıllardır bu işi yapıyor olmamızdır. Sokağa çıkma yasağı olmadığı günlerde dükkânımızı gelip açtık. İşlerimiz yüzde 80 oranında düştü. Şu anda bünyemizde 30 araç bulunuyor. Prensiple bu işi yapan firmalar araçları dezenfekte yapıyor. Sektör açılacak diye bekliyoruz”

“KAPASİTEMİZİN ÜÇTE İKİSİNİ KULLANAMIYORUZ”

Dost Rent A Car’ın işletmecisi Haktan Bektaş da işlerinin durma noktasında olduğunun altını çizerek, “İşlerimiz son dönemde çok ufak hareketlense de yine de çok durgun bir halde. Özellikle Nisan ayında hiç hareket olmadı. Yasaklar yavaş yavaş kalkmaya başladığında işlerimizin de hareketlenmesini bekliyoruz. Şu anda kapasitemizin 3’te 2’sini dahi kullanamıyoruz” dedi.