118 MİLYONLUK KREDİ OLANAĞI

Koronavirüs pandemisinin başlaması ile birlikte üretim alanında yaşanan ekonomik daralmaya karşı hükümet destek paketleri açıkladı. Odaların katkıları ile açıklanan yeni nefes kredisinde Kocaeli’de Kocaeli Sanayi Odası (KSO) üyeleri için 30 milyon, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) üyeleri için 80 milyon ve Körfez Ticaret Odası (KTO) üyeleri için ise 8 milyon 600 bin lira kredi olanağı sağlandı. 3 odanın üyeleri için sağladığı 118 milyon 600 bin liralık kredinin 46 milyon 400 bin lirası kullanıldı. En fazla krediyi KOTO üyeleri aldı.

EN FAZLA KOTO ÜYESİ ALDI

Koronavirüs nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan esnaf ve tüccarlara destek amacı ile yeniden açılan nefes kredisinde odaların katkısı ile Deniz Bank üzerinden kredi açıldı. KOTO üyeleri için 80 milyon, KSO 30 milyon, KTO ise 8 milyon 600 bin lira kredi açtı. Açılan kredide KOTO’nun 710 üyesi 35 milyon 400 bin lira, KTO’nun 100 üyesi ise 6 milyon kredi aldı. Daha çok Kredi Garanti Fonu'ndan yararlanan büyük işletmelerin üye olduğu KSO’da ise 50 firma 5 milyon lira kredi kullandı.

3 DEVLET BANKASI DA KATILDI

6 ay geri ödemesiz alınan nefes kredisinde 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren 3 devlet bankası ile daha sözleşme imzalandı. Nefes kredisinden yararlanmak isteyen esnaflar bundan sonra Halk Bankası, Vakıf Bank ve Ziraat Bankası’na da başvuracak. Odaların açtığı kredi limiti dolduktan sonra KOTO ve KTO esnafların talebi olması halinde yeniden odaların bütçeleri doğrultusunda kredi olanağı sağlayabilecek.