İzmitliler, sokaktaki dostlarımıza yardıma muhtaç halde olmaları halinde acil müdahale için 0262 444 41 00-318 00 00 hattını arayarak İzmit Belediyesi Hayvan Ambulansı'nı çağıracaktı. Bu amaçla hizmete alınan Hayvan Ambulansı’nın tanıtımı 13 Mayıs Çarşamba günü, yani yaklaşık 2 hafta önce İzmit Belediyesi’nin hizmet binası önünde yapıldı.

Yetkililer, sokak dostlarımıza yardımda bulunabilmek ve onların ihtiyacına anında ve en hızlı şekilde cevap verebilmek için bu hizmeti aktif hale getirdiklerini belirttiler. Ancak Hayvan Ambulansı projesi çok kısa sürede sekteye uğradı. Çünkü 1 Haziran Pazartesi günü, akşam saatlerinde Ömerağa Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde bir sokak köpeği ezildi. Rabia Kebenç isimli duyarlı vatandaş hemen İzmit Belediyesi’ni aradı, Hayvan Ambulansı talebinde bulundu. Ancak sonrasında gelişen olaylar nedeniyle büyük şaşkınlık yaşadı.

İzmit Belediyesi’ne 100-200 metre mesafede yaşanan bu talihsiz olay karşısında, Hayvan Ambulansı 1 saat geçmesine rağmen olay yerine gelmedi. Bölgeye giden polis ekipleri ve alanda bulunan vatandaşlar, ezilen köpeğin üzerini poşetle örttü. Rabia Kebenç, “Bir can eziliyor ama belediye gerekli hizmeti vermiyor. Olay yeri ile belediye binasının arası sadece 100 metreydi” diyerek tepkisini dile getirdi.