“Kaybettiğimiz her yeşil alan gelecek nesiller için felakettir” diyen Büyükakın, boş olan tüm arazilerde tarım yapılması gerektiğini ve gelecek nesillerin doğa ile yaşamayı öğrenmesi gerektiğini kaydetti. Büyükakın, olta balıkçılığı yapılması için oluşturulan gölete balık bıraktı.

YENİ ALANLAR TANITILDI

Kartepe Uzuntarla’da bulunan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, koronavirüs salgınının kontrol altına alınması ile birlikte kapılarını yeniden ziyaretçilerine açtı. Yeniliklerle ziyaretçilerinin karşısına çıkan Ormanya’da yeni yapay gölde balık tutma keyfini de yaşayabileceksiniz. Ormanya’daki yenilikleri anlatan ve yerinde gören Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, vatandaşların kontrollü olarak ziyaretlerini gerçekleştirebileceklerini kaydetti.

PANDEMİ ŞEHİR HASTALIĞI

Büyükakın’ın Ormanya gezisine AK Parti Milletvekili Emine Zeybek, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü de eşlik etti. Ormanya’nın gelişiminin devam edeceğini belirten Büyükakın, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Zaman içinde artarak devam edecek. Seyrek tarafında da çalışma yapacağız. Eylül ayında geyik salma programı yapacağız. Bu alanların farklı anlamları da var. Kaybettiğimiz her yeşil alan gelecek nesiller için felaket olacak. Pandemi bir şehir hastalığı. Şehir yaşamını etkiledi.

GELENEKSEL HAYATI ÖĞRENMELİYİZ

Doğayı biz bu hale getirdik şimdi de geriye götürmeye çalışıyoruz. Burada çocuk doğayı nasıl kullanacağını öğreniyor. Eski yaşama dönmeye çalışsak dünya perişan olur. Hayatta bir denge kurmamız gerekiyor. Şehirlerde yaşayalım ama geleneksel hayat arasında bir bağ kurmamız gerekiyor. Çocuklarımız burada ekmeyi, biçmeyi ve doğal yaşam biçimini de öğrenirlerse hayatta daha rahat kalabileceklerdir.

TEMEL YAŞAM BİLGİLERİ ÇOCUKLARA VERİLMELİ

Tarımsal alanlarda tarımı güçlendirmek gerekiyor. Kırsal alanlarda tarımı devam ettirmeliyiz. Ekip biçilmeyen yer bırakmamalıyız ama ekip biçmeyi de öğrenmeliyiz. Temel yaşam bilgilerini Milli Eğitim müfredatına koymak gerekiyor. Doğa ile yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu alanlarda izci çocuklar yetiştirebiliriz. Bu bizim modern yaşam içinde geleneksel bir tarz geliştirmemize neden olur. Burası sadece 70 tür hayvan ve 2 bin dönüm araziden ibaret değil. Burası daha da artacak. Toplumun çevre bilincini çocuklar üzerinden geliştirebiliriz. Çevreci çocuklar yetiştirmeliyiz.”

OLTA BALIKÇILIĞINI ÖĞRENECEKLER

Kontrollü bir normalleşme dönemine geçildiğini söyleyen Büyükakın, “Çocuklarımızın hasretle beklediği Ormanya’yı açıyoruz. Hayvanların özgür, insanların tel örgüler arasında olduğu bir yer burası. Emsal bir yer burası. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve hatta Almanya’dan gelen ziyaretçilerimiz var. Sportif Olta Balıkçılığı yapılan bir gölet oluşturduk. Burada çocuklarımıza balık tutma ile ilgili eğitim verilecek. Yayın, sazan, kadife sazan ve kızılkanat olmak üzere 4 tür balık bulunuyor.

DOĞAYLA YAŞAMAYI ÖĞRENECEKLER

Çocuklarımızın doğayla yaşamayı öğrenmelerini istiyoruz. Doğa ve insan, çocuk ve anne gibidir. Kızılderililerin beyaz adama doğa ile ilgili hatırlattığı kadim sözleri tekrar beyaz adama hatırlatma zamanıdır. Bu alanda çocuklarımızın doğa ile birlikte yaşamayı öğrenmelerini istiyoruz” dedi. Ormanya’daki açılışa katılan AK Parti MYK üyesi ve Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek ise çevre ile ilgili farkındalık yapılan çalışmaların en iyi örneğinin Ormanya olduğunu kaydetti.