Kocaeli Üniversitesi, yeni eğitim ve öğretim sezonuna girdi. Kocaeli’nin marka değerlerinden biri olan KOÜ ile ilgili gelişmeleri yerinde öğrenmek istedik. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ile birlikte Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü ziyaret ettik. Merak ettiğimiz her soruya Hülagü açık ve yalın cevaplar verdi. Fiziki yapılaşmadan, öğrencilere, Akademik çalışmalardan Araştırma Üniversitesine kadar her konuyu sorduk.

İşte o söyleşi…

Onkoloji Hastanesi’nin yanında bulunan İlahiyat Fakültesi binasını boşattınız. İlahiyat Fakültesi binasını ne amaçla kullanacaksınız?

Onkoloji Hastanesi yanında bulunan İlahiyat Fakültesi’ni Mühendislik Fakültesinin bulunduğu bölgeye taşıdık. İlahiyat Fakültesi binası olarak kullanılan yere de Tıp Fakültesi Hastanesi’nin temel birimlerini taşıyacağız.

İLAHİYAT FAKÜLTESİ- Onkoloji Hastanesi yanında bulunan İlahiyat Fakültesi Mühendislik Fakültesinin bulunduğu bölgeye taşındı.

‘SAĞLIK KAMPÜSÜ KURUYORUZ’

Üniversite’nin tüm sağlık birimlerini bir araya mı toplayacaksınız?

- Evet. Onkoloji Hastanesi’nin hemen altında 12 bin metrekarelik büyük bir alana yeni laboratuvar klinik binaları olacak. Tıp Fakültesi’nin bütün temel birimlerini buraya taşıyoruz. Umuttepe Yerleşkesinin batı kısmında kalan ve ‘Batı Kampüsü’ olarak adlandırdığımız bu bölümü ‘Sağlık Kampüsü’ne dönüştüreceğiz. Sağlık çalışmalarının yapıldığı bölge olacak. Ayrıca Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nü de oraya taşıyacağız.

‘DİŞ FAKÜLTESİ DE KAMPÜSE GELİYOR

Yuvacık’ta bulunan Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’ne ulaşım sorunu ile ilgili çok şikâyetler var. Bu konuda her hangi bir yaptırımınız olacak mı?

-Diş Hastanesi Fakültesi ve hastanesinin yeri konusunda şikâyetler bize de geliyor. Durumun farkındayız. Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesini eğer Aracı ailesi kabul ederse bizim de desteklerimizle böyle bir çalışma yaparak Onkoloji Hastanesi binasının karşısında bulunan makilik alanda yine bir bina yapmayı düşünüyorum. Bu yönde çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca burada yine kanser hastalarıyla ilgili ikinci bir hastane daha açmayı düşünüyorum.

TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİNDEN BİRİ

Bağımlılıkla mücadele konusunda ciddi bir çalışma içerisinde olduğunuzu biliyoruz. AMATEM VE ÇAMATEM Hastanesi ihalesini yaptınız mı?

-İlimizde çocuk ve yetişkinlere yönelik bağımlılıkla mücadele alanında tedavi ve rehabilitasyon hizmeti verecek olan AMATEM ve ÇAMATEM ihalelerini gerçekleştirdik. 50 yataklı olacak proje ile ilgili tüm paralarını ödedik. Çalışmalar sürüyor. Bu birimlerde sağlık kampüsü bölgesinde bulunuyor. Hizmete açtığımızda Türkiye’deki en iyi hastanelerden biri olacak.

ÖZTÜRK, TURGUT, HÜLAGÜ- Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü ziyaret edip bilgiler aldı.

YOLU KISALTMAK ÇOK MALİYETLİ

Sağlık Kampüsü olacak bölge ile ilgili olarak ulaşım sorunu olduğunu duyuyoruz. Yol var ama dolambaçlı ve uzun. Çözüm konusunda bir çalışma var mı?

-Bölgeye ulaşım yollarımız var. Kısaltmak da çok maliyetli. Köprü veya viyadük yapmak lazım. Ciddi para harcamamız lazım. Ayrıca köprü yapmak bölgede 300-400 metrekare orman alanını öldürmek demek. Yapacak bir şey yok. Sağlık Kampüsü alanına giden mevcut yol sadece 2,8 kilometrelik bir mesafe...

DETAB ÇOK GÜZEL OLDU

Hocam çok önem verdiğinizi bildiğimiz DETAB projeniz vardı. Hizmete açıldığını duyduk, ne aşamada şimdi?

-Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde bulunan Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi (DETAB) binamızı tamamladık ve hizmete açtık. Mevcut Onkoloji Hastanesi’nin olduğu bölgede DETAB Hastanemizde Sağlık Kampüsü alanı içerisinde bulunuyor. Merkezimiz faal şu anda. Orası çok güzel oldu.

Öğrenci yemek fiyatları uygun

Okullar açıldı. Öğrenci odaklı bir rektörsünüz. Öğrencilerle sosyal medya üzerinden sohbet ediyorsunuz. Gençlerle ilgilisiniz. Üniversite öğrencisinin okuldaki en temel ihtiyacı yemektir. Yemek fiyatlarınızı kaç lira yaptınız?

-Evet, öğrencileri, bütün çalışmalarımızın tam göbeğine koyuyorum. Yemek konusunda da yıllardır, diğer üniversitelere göre çok düşük fiyat uyguluyoruz. Üniversitemizde yemek veren firma ayrılmak istiyor. Çünkü fiyatlarımız çok çok düşük. 7.50 TL’ye yemek veriyor. İhale yapsak ve yeni bir firma ile anlaşmaya kalkarsak öğrenci yemeği en az 15 TL olur. İstanbul ve Ankara ve birçok üniversitede yemek ücretleri 15 TL. Yeniden ihaleye çıksak öğrenciye yemeği en az 5 TL’ye vermek zorundayız. Öğrencinin bir kere yemek yeme hakkı var. Ama yemek kartıyla bir günde ikinci kez de butona basıyor. İkinci basışları 7.50 TL yaptık. Bu paranın 3 TL’sini öğrenci ödüyor, kalan 4,5 TL’sini ise kurum olarak biz firmaya ödüyoruz. Bu rakamları hesapladık yıllık 1,5 milyon TL ediyor. Bizim bütçemizde öyle bir para yok. Dışarıda 15 TL’ye yiyemezsin o yemeği. Öğrenci odaklıyım ama yapacak bir şey yok. Yemek ücretlerini yüzde 10 bile arttırmamışız yıllara vurursanız.