1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cedit için siyasiler birleşsin çağrısı
Cedit için siyasiler birleşsin çağrısı

Cedit için siyasiler birleşsin çağrısı

Cedit için Mayıs ayına kadar yeni bir kaynak bulamadığı sürece bir adım atamayacağını belirten Hürriyet, vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi için tüm siyasi partilerin ortak hareket etmesi için mahalle sakinlerinin çalışmasını istedi

A+A-

VATANDAŞLAR İLGİ GÖSTERDİ

Cedit Mahallesinde artık vatandaş için isyan noktasına gelen kentsel dönüşüm ile ilgili İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet vatandaşlarla bir araya geldi. Mahalledeki cami meydanında yapılan toplantıya mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi. Toplantıya CHP milletvekili Haydar Akar, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İlçe Başkanı Hakan Çakır, belediye meclis üyeleri katıldı. zaman zaman tansiyonun yükseldiği toplantıda Hürriyet, bu kış da bir adım atılmayacağını, Mayıs ayında ödeme yapmaya başlayacaklarını söyledi.

 

BAŞTA YANLIŞ BAŞLADI

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis üyesi Yaşar Kardeş, AK Partili meclis üyelerinin anlamsız bir şekilde projeyi mecliste gündem ettiklerini belirtti. Projenin başından bu yana karşı olduklarını söyleyen Kardeş, “Proje zaten baştan yanlış başladı. Sadece kağıt üzerinde yapılmış bir projeydi. Milleti dolandıran müteahhitler gibi maket üzerinden bize daire gösterdiler. Paramı alıp gideceğim diyen vatandaşların paraları da ödenmemiş. Seçimden 2 ay önce projeyi durdurdunuz. Bütçeye bir kuruş para koymamışsınız.

 

vatandas-isyan-etti.jpg

 

TÜM HAKLARIMIZI ALDILAR

Şimdi belediyemiz bu sorunu çözmek için ellerinden geleniz yapıyor. Mahalle mağdur. Çatılarımızı yapamıyoruz, evlerimizi onaramıyoruz. Ama faturayı Fatma hanıma çıkartmaya çalışıyorlar. Mahallemizi riskli alan ilan ederek elimizdeki tüm hakları aldılar. Anlamsız bir şekilde riskli alan dediler. Depremde burada bardak kırılmadı. Biz dava ettik davamız devam ediyor. Neticesi belli olmayan bir maceranın içine koydular bizi. Bu sorunu kim çözerse çözsün. Bu işin siyaseti olmaz” dedi.

 

FİTNEYE GEREK YOK BİZ GELDİK

Mahallelilerin sorunlarını bildiğini ve bu nedenle mahalleye geldiğini söyleyen Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, “Birileri fitne fesat koymadan biz kendimiz mahalleye gidelim dedik. Süreci halkımızla birlikte el ele yürütelim dedik. Uzun zamandır mağdursunuz. Milletvekiliyken de sizinle ilgilendik ve durumunuza üzüldüm. Ama yetkimiz olmadığı için sadece itiraz ettik. Vekillik döneminde hep yardım etmeye çalıştık. Başkan olduğumda ilk ele aldığımız konu Cedit mahallesi oldu. Sizin derdiniz ve mağduriyetiniz siyasetin çok ötesinde. Siyasetin canı cehenneme. Bu kadar insan mağdurken enkaz edebiyatı yapacak değiliz. İstiyoruz ki sizin mağduriyetinizi gidermek istedik.

 

tek-tek-tokalasti.jpg

 

GÖRÜŞME YAPIYORUZ

2 ay bakanlığa gidip geldik. İptal etsek dert, etmesek dert. Sizi mağdur eden bir proje. Bizim dışımızda gelişen bir proje olmasına rağmen, yolları doğru hesaplanmamış, alt yapısı doğru hesaplanmamış, hiçbir fizibilitesi hazırlanmamış bir proje. İptal etsek olmayacak. Onaylamasak da ne yazık ki sorunlu da görsek bu projeyi devam ettireceğiz. 4,5 yıldır insanlar mağdur. Ankara ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz. El altından bir engelleme söz konusu. Biz 2020 yılı bütçesine koyduk. Ama 2019 bütçesine koyulmadığı için ödeme yapamıyoruz. Yeni bir kaynak oluşturmaya çalıştık. Bakanlıkla konuştuk.

 

12 MİLYON ÖDEME YAPMAK LAZIM

Burayı 4 yılda ancak bitiriniz diyor bakanlık. Bize borç ya da bir kaynak oluşturabilirler mi diye konuştuk. Bizim olmayan, onların projesini konuştuk. 2020 yılına kadar bize hızlı bir kaynak oluşturun dedik. 8,5 milyon lira ödeme yapmamız gerekiyor. Bir sene ödenmemiş bu paralar. Şu anda 8,5 milyon nakit bulmamız mümkün değil. Zaten bu para 12 milyona çıktı. Kaynak oluşturunca ödemeyi yapıp kamulaştırmalara devam edelim dedik. Bunun için kafa yoruyoruz. 4 ay boyunca bilgi bekledik. Her hafta iki ya da üç gün aradık bakanla görüştünüz mü dedik. Geçen hafta çat kapı gidip genel müdürle görüştüm. siz yapın, biz her şeyi devredelim dedik.

 

katilim-(1)-063.jpg

 

7 AYDIR ÇIRPINIYORUZ

Kış aylarında burada bir şey yapmamız mümkün olmadığını daha önce gelip söyledik. 20 evin çatısını yapmaya başladık. Kışın olmayacağı zaten biliniyordu. AK partili meclis üyeleri Büyükşehir bunu istiyor neden devretmiyorsunuz dediler. Kimse beni arayıp ne oluyor demedi. Keşke vatandaşın derdini siyaset gözetmeksizin uzlaşı kültürünü ile çalışma yapsınlar. Vedat yoldaş ısrarla Cedit’i konuşmak istedi. Büyükşehir yapacak neden devretmiyorsunuz. Yapamıyoruz deyin devredin dedi. Ben de 7 aydır bakanlıkta çırpınıyoruz ama kaynak bulamadık. Ben devretmeye hazırım dedim.

 

SİYASETİ EN İYİ BEN YAPARIM

Sizin mağduriyetiniz üzerinden bir çıkmaza sürüklüyorlar. Siyaset yapılacaksa en iyisini ben yaparım. Benim projem değil der içinden çıkardık. Maden onlar açkı. Bu projeyi istiyorlar mı istemiyorlar mı? Bu mağduriyeti giderecekler mi gidermeyecekler mi? Ona göre yol çizelim. Ben kaynak arayışındayım. Vadi İzmit projesi bitmek üzere. Yaza doğru tamamen biterse satış için ihaleye çıkacağız. Satabilirsek projeyi yapmak için kaynak oluşacak. O zamana kadar da yine kaynak arayacağız. Mayıs ayında vergi gelirimiz gelecek.

 

katilim-(2)-058.jpg

 

EL BİRLİĞİ İLE YAPALIM

Ofisi yeniden açabiliriz. Para karşılığı anlaşmak isteyenlerle anlaşamayız. Ama ev karşılığı anlaşmak isteyenlerle anlaşabiliriz. Büyükşehir’in, AK parti ve hükümetin karar vermesi gerekiyor. 4,5 yıldır kazma çakılmadı. Bizim dönemimizde el altında engellemeleri de düşünürsek, kaynak arayışı ve TOKİ’nin bunu yapması yine uzun sürecek. Alt yapıyı İSU yapacak. Bunu kolaylaştıracaklar mı zorlaştıracaklar mı? Sizin AK Partililerden destek almanız gerekiyor. Gelin birlikte çözüm üretelim. Büyükşehir yapacaksa gelsin yapsın. Sonuçta aynı iş yapılacak.

 

ŞU ANDA BAŞLASAK 6 YIL SÜRECEK

Sizlerden ricam tüm siyasi partilere seslenin ve üzerinizden siyaset yapılmamasını isteyin. İsterse bize becermedi desinler ama yeter ki sizin mağduriyetiniz giderilsin. Bakanlık ya kaynak ya da devralalım kısmına karar verecekler. Ankara’da bu süreci siyasete alet etmeden çözmek isteyen bürokratlar var. şu anda size 12 milyonu yatıracağım, kazmayı vuracağım deme şansım yok. Mayıs ayından sonra vergi gelirlerimizle ödeme yapmaya başlayacağız. Bu da sorunu çözmeyecek. Buranın yıkılması, inşaatın başlaması, bitmesi en az 6 yılı alacaktır. Ben bir kaynak buldum gibi ama kesinleşmediği için açıklamayacağım” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI DA GELSİN

Toplantıda vatandaşlar mahallede yapılan iyiliği de kötülüğü de unutmayacaklarını belirtti. Vatandaşlar, “AK Parti hükümeti bir komisyon kursun, sizinle görüşsün. İşi yapıyorlarsa gelsin yapsınlar. Samimi bir şekilde iki taraf bir araya gelsin ve sorunu çözsün” dedi. Kamulaştırılmış ve terk edilmiş evlerin yıkılması için talepte bulunan vatandaşlara Hürriyet yıkımı hızlandıracaklarını kaydetti. AK Parti Mahalle temsilcisinin eleştirilerine karşı mahalle sakinleri, “Büyükşehir Belediye Başkanı da gelsin o da bize anlatsın” tepkisini verdi. tartışmaların yaşanmasına karşı Hürriyet, mahallelileri sakinleştirdi.

 

TAHİR BEY GELSİN PARAYI VERSİN

CHP Milletvekili Haydar Akar ise sözleşmeleri tek tek okuduğunu ve vatandaşın hiçbir çıkarının olmadığını belirti. Vatandaşın mağduriyeti yaşayan vatandaşlardan hiçbiri belediye adına böyle bir protokolü imzalamayacağını belirten Akar, “Bu sözleşme kentte yapılan en büyük ihanettir. Belediyenin parası olsa TOKİ’yi hiçbir işe bulaştırmadan yaparım. TOKİ sadece inşaat dışında bir şey yapmıyor. Biz her gün yatıp kalkacağız ve yapacağız. 3 yılda bitirtip onlara rant devşirtmeyeceğiz. Buranın hesabını sizlerin sorması gerekiyor. Bakana soru önergesi veren AK Parti Milletvekiline sorun. Siz bakanınıza ulaşmıyor musunuz. Biz bu enkazı çözeceğiz. Tahir bey atar gider yapacağına gelip parayı veriyorum desin. Bu mahallenin sorunu hepimizin problemi. Biz bu işi çözeceğiz. Bize güvenin sizin mağduriyetinizi çözeceğiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
12 Yorum