- 29 Haz 2022 - 19:00 G: 30 Haz 2022 - 10:04

Öncelikle alım gücü artırılmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın veya cuma günü yeni asgari ücreti açıklayacak. Ancak vatandaşlar, asgari ücretten ziyade alım gücünün artırılmasını, gıda başta olmak üzere birçok kaleme gelen zamların durdurulmasını istedi

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günkü kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Herkesin gözü kulağı, yeni asgari ücretin ne kadar olacağındaydı. Erdoğan, “Taraflara talimat verdim” dedi, İspanya’daki NATO Zirvesi dönüşü açıklamayı yapacağını söyledi. Bunun üzerine bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yarın veya cuma günü yeni asgari ücreti açıklaması bekleniyor. Kamuoyunun beklentisi, asgari ücretin yüzde 40 oranında artırılması.

ZAMLAR DURSUN

Peki yeni asgari ücret, vatandaşın geçim sıkıntısını çözer mi? Kocaelili işçi ve işverenler bu konudaki görüşlerini açıkladı. İki taraf da asgari ücrete yapılacak olan zammın ikinci planda olduğunu dile getiriyor. İşverenler ve işçiler asgari ücret zammından önce yapılması gerekenin alım gücünün arttırılması ve fiyat artışlarını durdurulması olduğunu söyledi. Rakam veren işçiler ise ağırlıklı olarak 5 bin, 5 bin 500 lirayı telaffuz etti.

2/13
Arttırılmasının bir anlamı yok mask

Arttırılmasının bir anlamı yok

Asgari ücret artırılsa da bir anlamı yok. Asgari ücret artırıldığında üreteci ‘Maliyetlerim arttı” diyecek ve ürününe zam yapacak. Üretici zam yapınca, o ürünü satın alıp tüketiciye ulaştıran yerler de zam yapacak. Bu döngü böyle devam ettiği sürece benim asgari ücretim artsa ne olacak? Bugün bu şartlarla bir aileye 10 bin liradan az para girmemeli. İki ayda bir elektriğe yüzde 25, yüzde 30 zam yapılıyor. Evli değilim, Allah korusun. Bu dönemde evlenilir mi?

Mehmet Öztürk (Çiğ köfteci - 38)

3/13
Asgari ücrete zam yapılmalı mask

Asgari ücrete zam yapılmalı

Piyasa şartlarında asgari ücrete zam yapılmalı. Ama bu süreçte gıda sektöründe yer alan firma ve sahipleri zam yapmamalı. Gıda fiyatlarına zam yapıldığı takdirde asgari gelecek yapılacak olan zammın hiçbir anlamı kalmayacak. Zam yapılacaksa toplumun temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarına bir standart getirmeli. KDV yüzde 8’den, yüzde 1’e düşürüldü ama toptancılar indirimi zamma çevirdi. Öte yandan, asgari ücretin artması biz işverenleri zorlayacaktır.

Fevzi Koçer (İşveren – 41)

4/13
Gelen zam hiçbir şeyi değiştirmez mask

Gelen zam hiçbir şeyi değiştirmez

Asgari ücrete gelecek olan bir zam hiçbir şeyi değiştirmez çünkü yanımda çalışan personelin maaşı artınca ben de işletmemde zam yapmak durumunda kalacağım. Yani, dolaylı yoldan piyasadaki birçok ürünün fiyatı yükselecek. Bu bir kısır döngü. Bu işin içerisinden çıkmak çok zor, çıkabilen varsa da buyursun gelsin. Yılbaşında yapılan zammın ardından insanlar daha maaşını alamadan zamları gördü. Piyasayı denge tutmak lazım, aradaki fark böyle kapanmalı.

Hasan Yıldız (İşveren - 35)

5/13
Zam yapılmasın ve fiyatlar düşsün mask

Zam yapılmasın ve fiyatlar düşsün

Asgari ücrete zam yapılmalı çünkü elemanlarımızı da düşünmek zorundayız ki, iyi yaşamak onların da hakkı. Artış olursa ben yanımda çalışan ya da çalışacak olan personele yeni ücreti verebilirim ama SSK primlerinin artmaması gerekiyor. Asgari ücrete zam yapıldığı takdirde biz de zam yapmak durumunda kalacağız. Bu bir döngüye giriyor. Keşke zam yapılmasa da ürün fiyatları aşağıya gelse. Piyasaya zam gelmeyecekse 6 bin lira ücret bizleri kurtarabilir.

Hüseyin Çelik (İşveren–42)

6/13
Asgari ücret en az 7 bin lira yapılmalı mask

Asgari ücret en az 7 bin lira yapılmalı

Asgari ücrete zam yapılmalı. Hem de en az 2 bin veya 3 bin lira zam yapılmalı. Bugün piyasa şartlarında bu zam yapılmalı çünkü insanlar geçinemiyor. Sıkıntıdalar. Kirada oturan bir vatandaşım. Günlük yemek giderim var ve ihtiyaçlarımın büyük bir bölümünü dışarıdan karşılamak durumundayım. Asgari ücret 7 bin lira olmalı ama o da kurtarmaz, sadece idare eder. Herhangi bir kafeye gidelim, bir bardak çay 10 lira. Kira ücretim de bin 200 lira.

Yunus Aydın (İşçi-36)

7/13
Ülkede işsizlerin sayısı artabilir mask

Ülkede işsizlerin sayısı artabilir

Asgari ücrete yılın ortasında zam yapılacak olmasını konuşuyor olmamız çok üzücü çünkü durum gösteriyor ki bazı şeyler yolunda gidemiyor. Asgari ücretin konuşuluyor olması, hem de fiyat yükselişinin durmadığı bir ortamda konuşuluyor olması işçiyi de işvereni de korkutuyor. Enflasyon çok yüksek, asgari ücrete yapılacak olan muhtemel bir zam biz işçilerin işsiz kalmasına yol açabilir çünkü işverenler zorlanacaktır. Asgari ücretin artışıyla ürün fiyatları da artacaktır.

Yonca Koç (Aşçı –36)

8/13
Alım gücümüz de artacaksa tamam mask

Alım gücümüz de artacaksa tamam

Bugün asgari ücrete zam yapılmasından ziyade yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmek adına alım gücümüzün arttırılması gerekiyor. Cebimize daha fazla girip daha az ürün aldığımızda, yapılan zam anlamlı bir hale gelemez. Cebimizde az para olsun ama istediğimiz ürünlere ulaşabiliyor olalım, bence bu asgari ücrete zam yapılmasından daha önemli bir konu. Zanla alım gücümüz artacaksa yapılabilir. Artışla alışverişte 1 poşete 200 lira bırakabiliriz.

Mehmet Akif Akarsu (Barista–27)

9/13
Hayatımda böyle bir şey görmedim mask

Hayatımda böyle bir şey görmedim

İlk defa yıl ortasında asgari ücrete zam yapılacağının konuşulduğunu duyuyorum. Yaşadığımız bu durum insanlara ümitlendirmekten başka bir şey değil. Komisyonlar toplanacak ve görüşmeler yapılacak ama bir şey çıkmayacağını düşünüyorum çünkü bugüne kadar böyle bir şey ben görmedim. Asgari ücrete yılbaşında yapılan zam sonrası alım gücümüz hızlı bir şekilde düştü. Zam yapılmalı mı? Evet, yapılmalı. Ne kadar zam yapılabilir? En fazla 5 bin lira olmalı.

Emre Atasoy (Barista - 18)

10/13
Bugünkü şartlarda 10 bin lira olmalı mask

Bugünkü şartlarda 10 bin lira olmalı

Asgari ücrete zam gelmezse yöneticilerimizin de işleri çok zorlaşır. Asgari ücret bugünün şartlarında 10 bin lira olmalı. Bekarım ve kirada değilim ama evlenememe sebebim bugünkü ekonomik şartlar. Çünkü 5 tane bileziğin fiyatı 200 bin lira. Bu parayı kim verecek? Son günlerde pirince yüzde 67 zam geldi ve bu zamlar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Asgari ücrete zam yapacağız’ dese de demese de geliyor. En azından bizim ücretler ve alım gücü biraz artsın.

Hasan Özcan (Garson-35)

11/13
Asgari ücrete de zam gerekiyordu mask

Asgari ücrete de zam gerekiyordu

Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama sonrası ben de önce çok heyecanlandım ama sonra herkesin bir ev ekonomisi sıkıntısı olduğu aklıma gelince sevincim buruk bir sevince döndü. Birçok insanın korkusu şu anda elektrik faturaları. Elektriğe gelen zam sonrası asgari ücrete de zam yapılması gerekiyordu. Ama zam sonrası dikkat edilmesi gereken, elektrik başta olmak üzere gelen zamların durdurulması. Normal ücret 5 bin 500 lira olmalı ama bugünkü zamlara göre.

Özge Yalçın ( Müdür -27)

12/13
Önemli olan alım gücünün artması mask

Önemli olan alım gücünün artması

Bugün asgari ücrete zam gelmesinden çok vatandaşın alım gücü artırılmalı. Asgari ücret minimum bir seviyede olmalı çünkü gelişmiş ülkelerde böyle. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde asgari ücret diye bir kavram var ve bu ücret her yıl güncelleniyor. Asgari ücret artmasın, alım gücü artsın. Yüksek ihtimalle asgari ücret parasını çıkarabilmek için yeni para basılacak, bu da bize hiper enflasyon olarak dönecek. Önemli olan alım gücünün artması.

Muhammet Yıldız (Kebap Ustası – 25)

13/13
Asgari ücrete ara zam yerinde karar mask

Asgari ücrete ara zam yerinde karar

Asgari ücrete zam gelse iyi olur çünkü markette fiyatlar uçtu ve neredeyse hiçbir şey alamayacak hale gelmiş durumdayız. Elektrik, su, doğalgaz faturaları canımızı yakıyor. Ödemekte zorlanıyoruz. Eskiden elimizde üç poşetle marketten çıkıp 200 lira ödüyorduk ama bugün imkansız. Alım gücünün artırılması gerekiyor çünkü elimizdeki paranın artmasıyla alacağımız ürünlerin fiyatının yukarı gitmesi birlikte olunca olmuyor. Bugün asgari ücret 5 bin 500 lira olmalıdır.

Perihan Özbudak (Bulaşıkçı - 57)

29 Haz 2022 - 19:00 - Ekonomi --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.875.606 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Anlayana - dışa bağımlılık ülke sanayiden enerjiye ziraata kadar dışa bağımlı hale getirilmiş devrim yapılıp ziratta kendine yeter sanayide kendine yeter hale getirilmeli hammadde dahil ülkede mülteciler gönderilmeli dünya ekonomisi faiz artırımına giderken sen indirime gidip doları patlatıyorsun naz deyip dolar bozdurun türk parasını mevduatta bağlatıp fakirin vergisini zengine faiz olarak veriyorsun günlük çözümler üretip iş yapıldığını zannettmek ülkeyi falekete sokmaktır yap işlet projeleri dağil günlük geçiş garantisi dolar la anlaşmlalar ingiliz mahkemelerinle sonra millete dolar bozun dimekle olmuyo bu işler

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 08:52
03

Ali Y. - Öncelikle zamların kesilmesi için üretim kapasitesi arttırılmalı.kota koymak değil.zamlar çare degil sonuç olarak kalır.yapılabilirse ki ben hiç tahmin etmiyorum yapılan insafsız zamlar geri alınmalı,Ya da gelen zamlar oraninda asgari ücrete zam yapilmali.ondan sonrada yeni gelebilecek zamlar onlenmeli.bir ulkede 12 milyon emekli 10 milyon asgari ucretli 10 milyonda işsiz var ise ki var bunun yaninda boyle bir ulkede 10 milyona yakinda multeci varsa bu durumun altindan kalkmak hemen hemen imkansiz hale gelebilir.tabi bu bir gunde olmadi.sistemli olarak bu hale getirildi bu millet.nasılmı soyleyim.fabrikalar ya kapatildi,ya da satildi.arazilerde ya Kota konuldu ya da satildi.esnaf ağir vergiler altinda ezildi kepenk kapattirildi.sonuc bu olacakti,oldu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Temmuz 15:02
02

Hüsnü Yazar - Yukarıdaki figürleri herhangi birini ekonominin başına getirin, emin olun bundan daha kötü bir ekonomi yönetimi sergilemezler, isteselerde sergileyemezler. Başta Reis, sonra ekonominin aktörleri bile isteye yönetimi devrederken Ülkeyi yönetilemez hale getirmek için çabalıyorlar.

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 29 Haziran 20:03
01

Problem Nedir - Problem esnafin vergi vermemesi ... 5 milyon esnaf mevcut.. her kabin bir hacmi olur..hiçbir ülke vergi vermeyen 5 milyon esnafı taşıyacak durumda değil..esnafın keyfi yerinde ama ekonomi gidiyor . ucretliden emekliden alıp esnafa vermek artık sürdürülebilir değil..çünkü asgari ücret 200 dolar civarı... Bir esnafı yaşatmak için belki bin tane ucretliden vergi almak gerekiyor ama matematik olarak bu da mümkün değil 5 milyon esnaf 25 milyon çalışan var.. umarim akıl mantık galip gelir ülkeye yazık oluyor .

Yanıtla . 2Beğen . 6Beğenme 29 Haziran 20:00

ELEMANLAR ARANIYOR

MYK Belgesine sahip şirketimiz bünyesinde fabrika ortamında çalışabilecek ARGON KAYNAKÇILARI, HAVALANDIRMA İMALAT VE MONTAJ USTALARI, END.BORUCU ar...

SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

İzmit merkez bölgesinden, Gebze bölgesine çalışacak SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor.Tel: 0531 910 44 89

EYİ KAROSER ELEMANLAR ARIYOR

KAROSER işinde çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILARI, KAYNAKÇI ve DEMİR DOĞRAMA USTALARI alınacaktır. Dolgun Maaş+Yol+Yemek+SGK EYİ KAROSER A...

RÜKSAN MAKİNA, GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI ARIYOR

Kartepe’de bulunan RÜKSAN MAKİNA bünyesinde çalışacak GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI aranmaktadır. İletişim: Gürbüz Altun Tel: 0533 689 55...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI ve AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0533 229 33 25

GECE VE GÜNDÜZ BEKÇİSİ ARANIYOR

İzmit Alikahya'da bulunan Jasmine Country sitesinde GECE BEKÇİSİ olarak *Gündüz, gece vardiyalı olarak çalışabilecek *Sitedeki ufak tefek işleri yap...

DAMPERLİ TIR ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ alınacaktır. Emeklide olabilir. Maaş: 6.000TL Tel: 0 532 280 24...

FIRINDA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

Aşağı Yuvacık'ta bulunan fırınımızda çalışmak üzere, tercihen Başiskele Yuvacık ve yakın çevresinde ikamet eden. *HAMURKAR, *TECRÜBELİ FIRIN ŞOFÖ...

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama taşıma görevinde çalışacak ŞOFÖR alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir. Tel: 325 65 65

TECRÜBELİ ŞOFÖR ARANIYOR

Başiskele' de İnşaat malzemeleri satan firmamıza, damper kasa arac kullanımında TECRÜBELİ ŞOFÖR aramaktayız. TEL: 0534 041 41 41