- 13 Tem 2022 - 21:06 G: 13 Tem 2022 - 21:12

Artan vaka sayıları esnafı tedirgin ediyor

Koronavirüs vaka sayıları son bir ayda 8 kat arttı. Uzmanlar önlem alınması gerektiğini vurgularken, özellikle de hizmet sektöründe iş yapan esnaf, “Önlemler sektörü bitirir” tedirginliği yaşıyor.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

57 BİN 113’E YÜKSELDİ

Koronavirüs vaka sayıları düşünce, 1 Haziran itibariyle toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı. Günlük vaka tablosu da artık haftalık açıklanmaya başlandı. Önlemlerin gevşetildiği süreçte haftalık vaka sayısı 7 bin civarındaydı. Ancak 27 Haziran-3 Temmuz haftasında bu sayı, 57 bin 113’e yükseldi. Sadece bir ayda 8 kat artış olduğu gözlemlenen vakalar sonrası uzmanlardan da tedbirlerin geri gelmesine yönelik söylemler dile getirildi.

HİZMET SEKTÖRÜ BEKLİYOR

Uzmanlardan gelen bu açıklamalar en çok da hizmet sektöründe iş yapan esnafı tedirgin etmeye başladı. Kafe, restoran ve gıdaya yönelik hizmet veren iş yerlerinin sahipleri, tedbirlerin geri gelmesi ile birlikte masaların seyreltileceğini ve maske ile oturma zorunluluğunun getirileceğini, bunun da işlerini ciddi oranda düşüreceğini söylüyor. “Önlemler geri gelecek” söyleminin bile kendilerini tedirgin ettiğini belirten esnaf, toplu taşıma araçlarındaki maske zorunluluğunun yeniden getirilmesi gerektiğini vurguluyor.

2/13
Hızlı kararlar vakaları azaltır mask

Hızlı kararlar vakaları azaltır

Vaka sayıları yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde artmaya başladı. Diğer ülkeler, yaşadıkları artışlar karşısında tedbirleri yeniden almaya başladılar. Bizim de ülke olarak bir an önce tedbirleri yürürlüğe koymamız gerekiyor. Hızlı hareket ederek artan vaka sayılarının önüne geçebiliriz. Karar almakta ne kadar geç kalırsak geri dönüşü o kadar zor oluyor. Artan vaka sayıları tabii ki tedirgin ediyor. Toplu taşımada maske zorunluluğunun kaldırılması doğru değildi.

Kemal İnal (64 – Kafe İşletmecisi)

3/13
Yeni karar esnafı daha fazla yorar mask

Yeni karar esnafı daha fazla yorar

Tedbirlerin geri gelme ihtimali tabii ki tedirgin ediyor. Pandeminin pik yaptığı günlerde esnaflar olarak çok olumsuz etkilendik. Ne kadar paket servis hizmeti sağlamış olsak da ister istemez pandemi dönemi dışındaki kazançlara ulaşmıyoruz. Esnaf gerçekten zor bir durumda. Para kazanmaya çalışıyoruz ama tam bu zamanda alınacak olan yeni bir karar esnafı daha fazla yorar. Milletçe sabırsızız. Bence, toplu taşımada maske zorunluluğunu kaldırmamız erken oldu.

Mevlüt Kılınç (46 - Dönerci)

4/13
Müşteri kaybına neden olacaktır mask

Müşteri kaybına neden olacaktır

Toplu taşımadaki maske zorunluluğu en azında yazın devam edebilirdi. Pandemi nedeniyle çok zor 1-2 sene geçirdik. Sıkıntılı dönemin yaralarını daha yeni yeni sarıyoruz desek yeridir. Yeniden bir kapanma olacağını düşünmüyorum. Belki maske kuralı geri gelebilir. Çünkü pandeminin kırıntılarıyla hizmete devam ediyoruz. Bizim işyerimiz sporla ilgili. Olası tedbirlerin geri gelişi müşteri kaybı yaşamamıza neden olabilir.

Muhammed Kutay Kanpara (19 – Spor Salonu İşletmecisi)

5/13
Tam dolsa da bir işe yaramayacak mask

Tam dolsa da bir işe yaramayacak

Vaka sayılarındaki artış beni de tedirgin ediyor çünkü çalıştığım işletmenin bir düzeni ve parasal durumu var. Olası bir masa seyreltme kararında müşteri sayısı düşecek. Özellikle müşteri sayısının düşmesi bizim için büyük sıkıntı. Masa sayısının azaldığı süreçte tam dolsak da hiçbir işe yaramıyor. Toplu taşımada maskelerin kaldırılmaması gerektiğini, vakalardaki artışın sebebinin maske zorunluluğun erken kaldırılması olduğunu düşünüyorum. Kurallara uyalım.

Ömer Gönüllü (18 – Kafe Personeli)

6/13
Esnaf olumsuz etkilenecektir mask

Esnaf olumsuz etkilenecektir

Vaka sayılarında yaşanan artışla birlikte tedbirlerin geri gelmesi talep ediliyor. Ama bundan önce tedbirlerin Cumhuriyet Bulvarı üzerinde yer alan işletmelerde uygulanabilirliği sorgulanmalı. Bu yol üzerinde tüm esnafın masası var, işletmeler olarak birbirimize çok yakınız. Tedbirler geri gelirse bundan esnaf çok fazla etkilenecek. Tedbirlerin geri gelme ihtimali beni tedirgin ediyor. İnsanlara kapalı alanda maske kullandırmak neredeyse imkansız.

Özdem Yıldız (40 – Kafe Personeli)

7/13
En hızlı şekilde tedbir alınmalı mask

En hızlı şekilde tedbir alınmalı

Vaka artışında toplu taşımadaki ortamın etkili olduğunu düşünüyorum. Bu artış ve beraberinde tedbirlerin geri gelme ihtimali tabii ki esnafı tedirgin ediyor. Tedirgin oluyoruz ama şunu da unutmamak gerekiyor: Önümüzdeki günlerde faturanın ağırlaşmaması için bugünden tedbirlerin alınması gerekiyor. İşlerimizde kayıp yaşamamıza neden olabilir. Ama ileride büyük kayıp vermek yerine şimdi küçük kayıplarla atlatmak daha mantıklı.

Yunus Bıyıklı (52 - Börekçi Tezgahtarı)

8/13
İnsanlarımızın huzuru kaçacak mask

İnsanlarımızın huzuru kaçacak

Vatandaşımız virüsten korunmayı öğrenmiş durumda. Biz de bağışıklık kazanmış durumdayız. Vakalara karşı çok daha bilinçliyiz. Kapanma olacağını düşünmüyorum. Olasılığı aklımın ucundan bile geçirmek istemiyorum. Alınacak yeni kararların işlerimizi etkilemesi olası çünkü insanlarımızın huzuru kaçacak. Vakalar artıyorsa, koronavirüs yeniden gündeme geldiyse toplu taşımada tedbirlerin alınması önemli. Çünkü insanlar iç içeler. Virüsle mücadelede mesafe önemli.

Yusuf Canlı (65 - Kafe İşletmecisi)

9/13
Önlem alınırsa iş kaybı yaşarız mask

Önlem alınırsa iş kaybı yaşarız

Artan vaka sayıları bizi tabii ki tedirgin ediyor. Öncelikle şunu söylemek isterim; tramvaya ve toplu taşıma araçlarına bakılmalı ve ilk tedbirlerin oralara gelmesi gerekiyor. Ulaşıma bakmadan bizim sektörümüze tedbirler getirilmemeli ki, bu bizleri cezalandırmak gibi bir şey olur. Tedbirlerin geri gelmesi işlerimizi düşürür. Tam kapanma etkisi olmaz ama sıkıntı yaşayabiliriz. Toplum olarak kurallara uymuyoruz. Kendimize çeki düzen vermeliyiz.

Yücel Özcan (48 - Köfteci)

10/13
Masa seyreltme tedirgin edebilir mask

Masa seyreltme tedirgin edebilir

Vaka artışında toplu taşımada kaldırılan maske zorunluluğunun etkili olduğunu düşünüyorum. Bugün gelinen noktada bize yansıyan bir şey yok ama maske kullanımın geri gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Tedbir amaçlı maskeler geri gelsin. Bu talebim işlerimiz açısında bize tedirgin etmez ama masa azaltma kararı çıkarsa durum değişebilir. Çünkü masa seyreltme, ‘Vur dedik öldürdün’ atasözünün karşılığı olur. Böyle bir karar herkesi tedirgin edebilir.

Alaattin Varol (52 – Kafe İşletmecisi)

11/13
Yeni kararla yine personel azaltırız mask

Yeni kararla yine personel azaltırız

Uzun zamandır işletmecilik yapıyorum. Pandemi döneminde kafe ve bar gibi işletmeler bu süreçte en fazla zarar gören işletmeler oldu. ‘Pandemi etkisini kaybetti, toparlanıyoruz’ dedik ama bu kez de fiyat artışlarıyla karşılaştık. Bu süreçte vaka sayısının artması sonucu kafelerde masa seyreltme kararı bile bizi sıkıntıya sürükleyecek. Kafe sektörü bitecek. Asgari ücret nedeniyle personel azaltmıştık. Yeni kararlarla yine personel azaltabiliriz.

Atakan Karagöz (26 – Kafe İşletmecisi)

12/13
İşlerimiz çok kötü etkilenir mask

İşlerimiz çok kötü etkilenir

Tedbirlerin geri geleceğine inanmıyorum çünkü insanımız şu anki hayata alıştı. Artan vaka sayılarına karşın devlet maske kullanımını yeniden zorunlu kılarsa ve masa seyreltmemiz gerekirse işlerimiz çok fazla etkilenir. Bugün zaten zor durumdayız, kötü senaryoyu aklıma bile getirmek istemiyorum. Tedbirlerin geri geleceğine inanmamam da aslında aklıma getirmek istemememden. Maske kullanımı nedeniyle insanlar yemek yemeye korkar oldu.

Enis Öztürk (33 – Pilavcı)

13/13
TMM yeniden uygulanmalı mask

TMM yeniden uygulanmalı

Artan vaka sayılarıyla tedbirlerin gündeme alınması ve kararların gözden geçirilmesi gerekiyor. En yakımın bile dört aşılı olduğu halde virüse yakalandı, yanına yaklaşamıyoruz. Devletin ne yapması gerekiyorsa onu yapmalı, İşletmemize karşı alınacak olan tedbirler tabii ki tedirgin ediyor ama halk sağlığı daha önemli. Tekrardan temizlik, maske, mesafe kuralı uygulamaya alınmalı. Ayrıca toplu taşımada maske zorunlu hale yeniden getirilmeli.

Erhan Özşen (63–Kafeterya İşletmecisi)

13 Tem 2022 - 21:06 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.831.667 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Yc - ne koronası ne virüsü sabunla ölen öldürücü virüs mü olurmuş. Hala akıllanmadılar bazıları.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 15 Temmuz 17:40
02

Kandıralı - @Yc 01 nolu yoruma cevabı: O zaman boşuna sabuna para vermeyelim. Hiç bir yaptırıma gerek yok, kapalı ortamda maskemi takarım, uzaktan selamlaşıp, ellerimi sık yıkarım her yere temas etmem. Hasta da olmadım, olanın tutumunu gördükten sonra doğru yolda olduğumu biliyorum. Tedbirinizi kendiniz alın.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Temmuz 16:56

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

MOBİLYA USTASI Aranıyor Maaş+Sgk+ yemek+ İkramiye Eren Mobilya Tel: 0 532 671 81 36

TECRÜBELİ PERSONELLER ARANIYOR

Kocaeli Hedefsan İş Makinaları Ltd.Şti. Firmasında HİDROLİK, MEKANİK, ELEKTRİK ile ilgili TECRÜBELİ USTA PERSONEL alımı yapılacaktır. Sakarya ve Koc...

BAY ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

Köseköy'de bulunan bir inşaat firmasında görevlendirilmek üzere BAY ÖN MUHASEBE elemanı aranıyor.Tel: 0532 611 52 75

ELEMANLAR ALINACAKTIR

Makina imalatı yapan firmamızda çalıştırılmak üzere , KAYNAKÇI, TORNACI ve ÖN MUHASEBE ELEMANI alınacaktır. Tel: 0 262 335 15 77

VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

RHZ İNŞAAT VASIFSIZ ELEMANLAR ARIYOR Kocaeli / Başiskele’ de bulunan şantiyemizde istihdam edilmek üzere; Tam zamanlı çalışacak, Vasıfsız eleman...

ELEMANLAR ARANIYOR

Yuvacık Başiskele bölgesinde görevlendirilmek üzere  TEKNİK/TEMİZLİK, GÜVENLİK VE DANIŞMA PERSONELİ alınacaktır.  Tel: 0262 331 22 82

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

S.S 189 nolu Alikahya Tırcılar Kooperatif bünyesinde çalıştırmak üzere evrakları tam olan 2 TIR ŞOFÖRÜ aranmaktadır. Tel: 0542 419 52 41

YATILI TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Yahyakaptan'da ki halı sahada çalışacak YATILI BAY TEMİZLİK ELEMANI aranıyor. Tel: 0 532 234 95 40 - 0262 311 49 66

ELEMANLAR ARANIYOR

MYK Belgesine sahip şirketimiz bünyesinde fabrika ortamında çalışabilecek ARGON KAYNAKÇILARI, HAVALANDIRMA İMALAT VE MONTAJ USTALARI, END.BORUCU ar...

EYİ KAROSER ELEMANLAR ARIYOR

KAROSER işinde çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILARI, KAYNAKÇI ve DEMİR DOĞRAMA USTALARI alınacaktır. Dolgun Maaş+Yol+Yemek+SGK EYİ KAROSER A...