- 20 Tem 2022 - 18:41 G: 21 Tem 2022 - 09:38

Kocaeli adeta tek yürek: Sağlıkçılar yalnız değildir

Son günlerde sağlık çalışanlarına karşı artan şiddet vakalarını değerlendiren Kocaelililer adeta tek yürek. Sağlık çalışanlarına tam destek veren vatandaşlar, şiddetin ana kaynağının eğitimsizlik olduğunu savunuyor.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
ANLAYIŞLI OLUNMALI mask

Konya Şehir Hastanesi kardiyoloji bölümünde görev yapan Ekrem Karakaya uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybederken, Adana’da hasta yakınları ile 50 kişilik grubun Çukurova Devlet Hastanesi Acil Servisi’ni basması ve Kocaeli Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde sıra beklemek istemeyen bir hastanın tıbbi sekretere saldırmasıyla sağlık çalışanlarına şiddet konusu bir kez daha gündeme geldi. Olaylar sonrası hastane girişlerine X Ray cihazı yerleştirilmesi gündemde.

ANLAYIŞLI OLUNMALI

Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddete Kocaelililer de tepkili. Vatandaşlar yaşanan şiddet olaylarının nedeninin eğitimsizlik ve sağlıkçılara karşı anlayış gösterilmemesi olduğunu söyledi. Şiddetin ortadan kaldırılması için eğitimin çok önemli olduğunu dile getiren Kocaelililer, sağlık çalışanlarını yoğun bir tempoyla çalıştığının bu nedenle de kendilerine anlayışlı davranılması gerektiğinin altını çizdi.

2/13
Şiddet kesinlikle çözüm olamaz mask

Şiddet kesinlikle çözüm olamaz

İllaki şiddete başvurmak gerekmiyor. İnsanlar sinirlenebilir. Hastalığımız için doktorlara gidiyoruz ama bugüne kadar aksi, sinirli bir doktora denk gelmedim. İnsanlar sinirlenebilir ama bu durumu fiile dökmemek gerekiyor. Sinirli bir doktora denk gelirsem ben de sinirlenirim. O anda benim sabrım nereye kadar gidebilir tahmin edemem ama bana bir şey yapılmadığı sürece ben de bir şey yapmam. Pandemi doktorları yordu, Allah eksikliklerini vermesin. Adnan Nejat Yorulmaz (65)

3/13
Yoğun tempoda çalıştırılıyorlar mask

Yoğun tempoda çalıştırılıyorlar

Sağlık çalışanlarımız başta pandemi dönemi olmak üzere zor şartlar altın hizmet veriyor. Vaka ve ölüm sayılarının tavan yaptığı dönemde bazı sağlık çalışanları evlerine dahi gidemedi. Bu insanlara yönelik yapılan şiddeti kınıyor ve lanetliyorum. Onlar bu ülke insanının sağlığıyla ilgileniyorlar. Bundan dolayı da yapılan her türlü saldırıyı kınıyorum. Doktorlar ve çalışanlar yoğun bir tempoda çalışıyorlar ve anlık tepkiler verebilirler, biz onlara hoş görmeliyiz. Hakkı Çakmak (71)

4/13
Kıyafete bakıp muayene ediyor mask

Kıyafete bakıp muayene ediyor

Yaşananlar karşısında doktorlar da hastalar da haklı. Bazı doktorlar hastayı hakir görüyor, hastanın kıyafetine bakarak muamele ediyorlar. Bu doktorların yanında bir de hiç hasta ayırt etmeyen doktorlar var. Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde kardiyolog Ayhan Mutlu var. 40. hastası bendim ve benimle yakından ilgilendi. Şiddet hastanelerin acillerinde yaşanıyor çünkü hasta hemen acile koşuyor. Oysa önce aile hekimine gidilmeli. Yanlış doktorlara gidiliyor. Hüsamettin Aydın (73)

5/13
Sağlık birikimi harcanmamalı mask

Sağlık birikimi harcanmamalı

Sağlık çalışanlarına ve doktorlara uygulanan şiddet, vatandaş olarak bizi de üzüyor. Sağlıkçılara şiddet uygulanmamalı, Çünkü millet olarak sağlık sektöründe geçmişten gelen bir birikimimiz var. Birçok aşıyı hekimlerimiz bulmuş. Osmanlı ve Selçuklu başta olmak üzere uzun zaman bu böyleydi. Sağlıkçılara yapılanlar kabul edilemez. Sağlıkçılar içerisinde işini en iyi şekilde yapanlar olsa da işini boşlayan doktorlar da var. Ama ne olursa olsun doktora şiddet uygulanamaz. Hüseyin Oruçoğlu (63)

6/13
Doktorlarımıza saygı duyalım mask

Doktorlarımıza saygı duyalım

Vatandaşımız kendilerini kaybetmiş durumda. Yaşanan şiddet olayları karşısındaki sorun bizim vatandaşlarımız. Vatandaş olarak karşımızdaki insana saygı göstermiyoruz, istiyoruz ki hep kendimiz haklı olalım. Doktor bir günde kaç kişiyle uğraşıyor, bundan haberimiz var mı? Bir doktoru dövemem çünkü kolay yetişmiyorlar. O insanlara ‘Dokunulmazlık verelim’ demiyorum ama saygı duyalım. Bugün bu ülkeyi sırtlayanlar onlar. Farklı çözüm yolları varken neden şiddet! İsmail Acar (39)

7/13
Sağlıkta şiddet eğitimle ilgili mask

Sağlıkta şiddet eğitimle ilgili

Sağlıkçılara şiddet konusunda sağlık çalışanlarının tarafındayım. İnsanlar kan bağı olduklarının zor durumda olduğunu hissettiğinde hemen müdahale edilmemesini gerekte gösterip tepki verebilir. Bu normal mi, kesinlikle değil. Bu durum da biraz eğitimle alakalı. Eğitim açığı olduğu için insanlar agresif bir tavır takınıyor. Birçok aile sağlığı merkezinde ve hastanelerde ilgi yetersiz, bunu da söylemeliyiz. Hasta beş dakikada muayene edilip ilaçlarla gönderiliyorsa, sağlıkta geriyiz demektir. Levent Süngü (51)

8/13
Cehalet, bilgisizlik sorunun kaynağı mask

Cehalet, bilgisizlik sorunun kaynağı

Genel olarak sinirli bir insan değilim. Bana karşı ters bir tavır sergilenmediği sürece ben de ters bir tavır sergilemem. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin nedeni pandemi değil. Bence bu olayın nedeni insanların cehaleti ve bilgisizliği. Bazı insanlara en ufak bir laf anlatılamıyor, anlamak da istemiyorlar. Yaşanan sıkıntının sebebi eğitimsizlik. Özellikle önceki jenerasyondan insanların bu tür şiddet olayları içerisinde yer aldığını düşünüyorum ve görüyorum. Mustafa Yılmaz (25)

9/13
Kendimizi de sorgulayalım mask

Kendimizi de sorgulayalım

Şiddete karşıyım. Şiddet kesinlikle olmasın, sağlıkçılara güven olsun. Doktorlar ve sağlık çalışanları pandemi döneminde çok büyük sıkıntılar yaşadı. Bugün gelinen noktada özlük haklarını talep ediyorlar. Öncelikle bu haklar kendisine verilmeli. Hastanede gergin bir doktora ya da sağlık çalışanına denk gelirsek anlayışlı olmamız gerekiyor. Çünkü şu da bir gerçek ki birçok hasta o insanlara bunaltıyor, geriyor. Sağlıkçılara karşı anlayışlı olmamız gerekiyor. Ramazan Özer (66)

10/13
Kınıyoruz ama etkisi olmuyor mask

Kınıyoruz ama etkisi olmuyor

Yaşanan şiddet olaylarına milletçe karşı olmalıyız. Ben bu olayları kınıyorum ama kınamanın bir etkisi de olmuyor. Yaşanan olaylar karşısında hastane girişlerine X Ray cihazı yerleştirilmesi konuşuluyor. Bence bu yeterli olmayabilir. Toplumumuz bir kez daha düşünceli davranmalı. Karşımda gergin bir doktor olsa ben anlayış gösterebilirim. Çalışan bir insanım ve karşımıza sinirli bir insan çıktığın yatıştırmaya çalışıyoruz. Herkesin bir kırmızı çizgisi var. Yaman Ceylan (22)

11/13
Ekonomik sıkıntı dengemizi bozdu mask

Ekonomik sıkıntı dengemizi bozdu

İnsanlarımızı ülkenin şartları zorluyor. Ekonomik olmak üzere birçok sıkıntı var. Hem psikolojik olarak hem de diğer yönlerden dengeler bozulmuş durumda. Oluşan denge de herkes stresli insanların dayanma seviyesini dolduruyor. İnsanımız yapmaması gereken ve yaptıktan sonra pişman olacağı işleri yapıyor. Doktor ameliyat sonrası hemen hasta muayene etmemeli, birkaç saat dinlendirilmeli. Bu arada doktorların da talepleri olduğunu unutmayalım. Yetgin Kunter (65)

12/13
Şiddet şiddettir ayrımı olmaz mask

Şiddet şiddettir ayrımı olmaz

Bir muayenede doktor sinirli ve ters konuşuyor diye o doktoru dövmemiz gerekmiyor. Yaşanan benzer olaylarda hastanın da doktorun da takınacağı tavır çok önemli. İki tarafın da anlayışlı olması gerekiyor. Bu şiddet sadece doktora değil herkese yapılabilir ve bu olayın karşısına sadece karşılıklı anlayışla geçebiliriz. Şiddetin ayrımı yoktur. Şiddet kime yapılırsa orada ahlak problemi olabilir. Bu sorun eğitimle çözülebilir ki bunun karşılığını da 20 yıl sonra alabiliriz. Yiğit Kamer

13/13
Doktorlar bazen yetersiz kalabilir mask

Doktorlar bazen yetersiz kalabilir

Sağlık çalışanlarına karşı şiddeti yanlış buluyorum. Yaşanan bu olaylar karşısında doktorlarımız artık yurtdışı tercihlerini kullanmaya başladılar. Ben Avrupa’da yaşadım, şimdi de gidip geliyorum. Ama orada ülkemizdekine benzer bir durum görmedim. Ben bu konuyu anlayamıyorum. Doktorlar bazen yetersiz kalabilir. Avrupa’da 20 kişiye bir doktor düşerken Türkiye’de bu rakam çok daha fazla. Doktorlara çok fazla yük bindiriliyor, bu durum insanları gerebiliyor. Yunus Şanlı (45)

20 Tem 2022 - 18:41 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.832.839 gösterim gerçekleşti.YATILI TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Yahyakaptan'da ki halı sahada çalışacak YATILI BAY TEMİZLİK ELEMANI aranıyor. Tel: 0 532 234 95 40 - 0262 311 49 66

2 ERKEK PLASTİK KIRMA MAKİNE OPERATÖRÜ ARANIYOR

ATİSAN AMBALAJ Kocaeli Başiskele de bulunan geri dönüşüm firmamızda çalıştırılmak üzere 2 ERKEK PLASTİK KIRMA MAKİNE OPERATÖRÜ alımı yapılacaktır....

ELEMANLAR ARANIYOR

MYK Belgesine sahip şirketimiz bünyesinde fabrika ortamında çalışabilecek ARGON KAYNAKÇILARI, HAVALANDIRMA İMALAT VE MONTAJ USTALARI, END.BORUCU ar...

SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

İzmit merkez bölgesinden, Gebze bölgesine çalışacak SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor.Tel: 0531 910 44 89

EYİ KAROSER ELEMANLAR ARIYOR

KAROSER işinde çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILARI, KAYNAKÇI ve DEMİR DOĞRAMA USTALARI alınacaktır. Dolgun Maaş+Yol+Yemek+SGK EYİ KAROSER A...

RÜKSAN MAKİNA, GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI ARIYOR

Kartepe’de bulunan RÜKSAN MAKİNA bünyesinde çalışacak GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI aranmaktadır. İletişim: Gürbüz Altun Tel: 0533 689 55...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI ve AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0533 229 33 25

GECE VE GÜNDÜZ BEKÇİSİ ARANIYOR

İzmit Alikahya'da bulunan Jasmine Country sitesinde GECE BEKÇİSİ olarak *Gündüz, gece vardiyalı olarak çalışabilecek *Sitedeki ufak tefek işleri yap...

FIRINDA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

Aşağı Yuvacık'ta bulunan fırınımızda çalışmak üzere, tercihen Başiskele Yuvacık ve yakın çevresinde ikamet eden. *HAMURKAR, *TECRÜBELİ FIRIN ŞOFÖ...

TECRÜBELİ ŞOFÖR ARANIYOR

Başiskele' de İnşaat malzemeleri satan firmamıza, damper kasa arac kullanımında TECRÜBELİ ŞOFÖR aramaktayız. TEL: 0534 041 41 41