- 05 Tem 2020 - 21:10 G: 05 Tem 2020 - 21:23

Çarşı esnafı destek bekliyor

İzmit merkezinde faaliyet gösteren esnaflar hem Büyükşehir hem de İzmit Belediyesi’nden bazı isteklerde bulunuyor. Koronavirüs sürecinde zarar ettiklerini ve kayıplarının büyük olduğunu belirten çarşı esnafı, kendilerine sahip çıkılmasını bekliyor.

Çiğdem Alp
Çiğdem Alp Tüm Haberleri
mask

ÇAĞRIYA KULAK VERİLMELİ

İzmit’in en işlek bölgeleri olan İnönü, Alemdar, Fethiye Caddesi ve Karabaş Mahallesi esnafının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi’nden bazı istekleri var. Ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan çarşı esnafı, eski günlerine dönebilmek adına faaliyet bölgelerinde iyileştirme yapılamasını ve destek istiyor. Koronavirüs sürecinde işleri durma noktasına gelen, her gün zarar eden ve zor duruma düşen esnaf, yetkililerden çağrılarına kulak vermesi talebinde bulundu.

KÜÇÜK DOKUNUŞLAR GEREKLİ

Talep ve önerilerini Özgür Kocaeli Gazetesi ile paylaşan çarşı esnafı, koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığını ve bu dönemde büyük zarar ettiklerini anlattı. Son birkaç aydır büyük zarar ettiklerini dile getiren esnaflar, eski günlerine dönecekleri günü iple çektiklerini belirtti. “Büyükşehir ve İzmit Belediyesi bizlere sahip çıksın” çağrısında bulunan İzmit’in küçük esnafı, insanların rahat bir şekilde alışveriş yapması ve çarşının hareketlendirilmesi için küçük dokunuşlara ihtiyacın olduğunu söyledi.

FETHİYE CADDESİ

Fethiye Caddesi pazar günü öğle saatlerinde bile oldukça yoğun olurdu. Ancak bugün çok sakin ve sessizdi. Birçok dükkan açılmamış, insanlar sokağa çıkmamıştı…

2/11
mask

İNÖNÜ CADDESİ ÇİFT YÖNLÜ OLMALI

İnönü Caddesi daha önce çift yön, gidiş-gelişti. Teke düşürüldü. Bu da araç sayısını azalttı. Esnaf bu durumdan çok şikayetçi. Müşteriler azaldı. Yetkililerden trafik düzeninin yeniden sağlanmasını istiyoruz. İnönü Caddesi’nde otobüs durağı vardı, o da kaldırıldı. İnsan sayısı her geçen gün azalıyor. Ancak iyi şeyler de olmuyor değil. İnönü Caddesi’nin temizliğinden memnunum. Dükkanımın kapasının önü her daim temizleniyor. Dükkan önlerinde biraz görsel güzellik eksik. Çiçeklendirme, ağaçlandırma ve renklendirme yapılabilir.

Gül Pelin - Pelin Büjiteri - İnönü Caddesi

3/11
mask

OKUL BAHÇELERİ OTOPARKA AÇILSIN

İnönü Caddesi üzerinde bulunan Gazi Lisesi ve İzmit Lisesi okullarının bahçesi otoparka kapatıldı. Halen daha açılmadı. Otoparkların açılmasını istiyorum. En azından bir hareketlenme oluyordu. Araçlarını otoparka bırakan vatandaşlar caddeden geçiyordu. İnönü Caddesi daha önce çift gidiş-gelişti. Bunun değiştirilmesi de biz esnafı çok etkiledi. İşlerimiz düştü. Görsellik bakımından da biraz renklendirme yapılmalı. Temizlik daha özenli olmalı. Eğer bunlar yapılırsa hem esnafın yüzü güler hem de vatandaş memnu olur. Umarım yetkililer bu yönde bir çalışma yapar.

Uğur Karakadılar - Serdar Ayakkabı - İnönü Caddesi

4/11
mask

SAĞLIK OCAĞI AÇILABİLİR

İnönü Caddesi eskiden daha hareketliymiş. Ben yeni esnafım, eski halini pek bilmiyorum. Trafik yönünün değiştirilmesi esnafı çok etkiledi. İşler düştü. Para kazanamıyoruz ama dükkan kirası ödüyoruz. Bu caddenin belediye tarafından hareketlendirilmesi lazım. Bütün hareketlilik Fethiye Caddesi’nde. İnönü Caddesi’nin hareketlenmesi için en azından bu bölgeye bir kurum açılalı. Bu bir sağlık ocağı da olabilir. Burası hareketlenirse biz de kazanırız. Temizlik konusunda bir sıkıntı yok. Belediye ekipleri kapımızın önünü temizliyor. Ama bir görsel güzellik getirilebilir.

Hülya Köprülüzade - Hello Flowers Giyim - İnönü Caddesi

5/11
mask

MİNİBÜSLER ŞEHİR İÇİNDEN GEÇMELİ

Alemdar Caddesi esnafının kazanması için vatandaşın bu bölgeden daha fazla geçişi sağlanmalı. Şehir içi minibüslerinin geçişi şehir içinden kaldırıldı. Bu en çok esnafı etkiledi. Tekrardan minibüslerin şehir içinden geçmesi sağlanmalı. Yapacaklarını pek sanmıyorum ama. Durakların da şehir içinde olması lazım. Alemdar Caddesi’ne İSU tarafından yapılacak alt yapı çalışmasının bir an önce başlayıp bitmesini istiyoruz. Esnaf zaten koronavirüs sebebiyle iş yapamadı. Tam dükkan açmışken çalışma bizi çok etkileyecek. Caddenin temizliğinden yana sıkıntı yok. Temizlik sıklıkla yapılıyor.

Ahmet Civelek - Telefon Bayi Çalışanı - Alemdar Caddesi

6/11
mask

PANAYIRLAR YENİDEN YAPILMALI

Fethiye Caddesi 19.30- 20.00 saatleri arasında araç girişine açılıyor. Dükkanlarımızın önüne araç konuluyor. Bundan çok şikayetçiyim. Bizim işlerimiz zaten az. Akşam daha da düşüyor. Araç giriş saatlerinin 21.30-22.00 gibi olması lazım. Ayrıca Fetiye Caddesi’nde çok serseri var. Sürekli kavga çıkartıyorlar. Polisi arıyoruz. Ekipler gelince bu kez hemen kaçıyorlar. Sivil ekiplerin sürekli burada olması lazım. Fethiye Caddesi’nde birçok kafe var. Ama bu kafelerde hep serseriler var. Kafelerin denetlenmesi gerekiyor. Fethiye Caddesi’nde bundan 2 sene önce panayır yapılırdı. Her yer hareketlendirdi. İnsanlar alışveriş yapardı. Biz de kazanırdık. Artık yapılmıyor. Panayırlar yeniden yapılmalı.

Büşra Şahin Polat - Loris Parfüm - Fethiye Caddesi

7/11
mask

ESNAFIN DA DESTEK OLMASI LAZIM

İnönü Caddesi’nde üzerinde bulunan dükkanların kiraları oldukça yüksek. Bu yüzden esnaf sürekli değişiyor. Dükkan açan esnaf kapatmak zorunda kalıyor. Bu hepimiz için sıkıntı. 15 senedir esnaflık yapıyorum. Vatandaşı buraya çekmek için bir sürü şey yapıldı. Ama biraz da esnafın buna destek olması lazım. Bazı İnönü Caddesi esnafları, müşteri yok diye dükkanını geç açıp geç kapatıyor. Caddemiz biraz sakin. Çünkü trafik düzenlenmesi yapıldı. Caddenin temizliği de güzel. Müşteri azlığının ekonomik sıkıntıdan olduğunu düşüyorum. Birkaç küçük dokunuş ile cadde hareketlenebilir.

Ercan Altun - Çınar Pastanesi - İnönü Caddesi

8/11
mask

ARAÇ GİRİŞLERİ ERKEN YAPILIYOR

Fethiye Caddesi’nde en çok ağaçlardan şikayetçiyiz. Yürüyüş Yolu üzerindeki ağaçlar budanıyor ancak Fethiye Caddesi’ndeki ağaçlara dokunulmadı. İzmit Belediyesi’nden ağaçlara bakım yapılmasını istiyoruz. Kuşlar Fethiye Caddesi’ni çok pisliyor. Bu da maalesef pis koku yaratıyor. Temizlik yetersiz. Ayrıca Fethiye Caddesi’nde araç girişi çok erken yapılıyor. Saat 19.00 itibariyle araçlar giriyor. Araç giriş saatlerinin 21.30- 22.00’ye çekilmesi gerekiyor. Güvenlik de yetersiz. Bazı kendini bilmez kişiler Fethiye Caddesi’nde taşkınlık çıkarıyor.

Ceren Önol - Rio Giyim - Fethiye Caddesi

9/11
mask

KENT MEYDANI’NA KAMELYA KONULSUN

Karabaş Mahallesi’ne yapılabilecek en güzel çalışma Kent Meydanı’nın düzenlenmesi olur. Yaklaşık 2 yıldır ortada bomboş duruyor. Altı otopark olarak kullanılıyor ama meydanın üstü kısmı boş ve kullanılmıyor. İnsanların yaz aylarında vakit geçirebileceği bir yer olmalı. Ya da üzeri kapatılacaksa kapatılsın. Sıcakta meydan yanıyor. Vatandaşların gelip oturması, vakit geçirmesi için kamelyalar da konulabilir. Onun dışında sokaklar sık sık temizlenmeli. Koronavirüs salgını sebebiyle daha iyi olur diye düşünüyorum.

Bayram Yılmaz - Berber - Karabaş Mahallesi

10/11
mask

SOKAKLAR RENKLENDİRİLMELİ

Karabaş Mahallesi Cebesoy Sokak’ta araçlar daha dikkatli ilerlemeli. Cadde zaten dar, yol kenarlarında araçlar oluyor, bu yüzden hareket halindeki sürücülerin dikkatli davranması gerekiyor. Araçların arasından çocuk ya da vatandaşlar bir anda yol çıkabilir. Bu civarda okul, kafe, butik dükkanlar var. İnsan kalabalığı oldukça fazla. Ara sokaklara renkli ışıklandırma da yapılabilir. Görsellik açısından daha güzel olur. Onun dışında Kent Meydanı hareketlendirilmeli. Öylece boş kalmamalı. Bir şeyler yapılmalı.

Cem Kama - Mayka Butik Sahibi - Karabaş Mahallesi

11/11
mask

KENT MEYDANI BOMBOŞ

Kent Meydanı bomboş duruyor. Büyükşehir Belediyesi’nden oraya düzen getirmesini istiyorum. Bir çekim merkezi haline getirilmeli. Oraya vatandaşlar gelirse esnaf o zaman para kazanır. Ayrıca Cebesoy Sokağın ilaçlanmasını istiyorum. Koronavirüse karşı dezenfekte edilmeli. Burada çok fazla kafe var. İnsanlar sıklıkla kafelere geliyor. O yüzden tedbir alınmalı. Sokağın görsel anlamda zenginleştirilmesi de güzel olur. Işıklandırma, renklendirme veya çiçeklendirme gibi. Eğer bunlar yapılırsa bölgemiz hareketlenir, esnaf kazanır.

Mehmet Lafçı - Çay Ocağı İşletmesi- Karabaş Mahallesi

05 Tem 2020 - 21:10 - Gündem --- Okunma

Muhabir Çiğdem Alp

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.155.687 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

hamza - esnaf motorunu aracını park ediyo musteri yurusun. cadde cif yon olsunm us dogru trafik altust olsun ama sen iş yap kafaya bak.. caddeyi trafiye kapa sadece toplu tasıma girsin dah acok hareket olur. ismi lazım deyl buyuk kunduracıdab ayakkabı alcaz pazar saat 12 de acılıyomus saat 1145 cocuk kucuk arabada dışarsı yanıyo diyom girelim secelim 12 de alırız kapıda haydut kılıklı badygart var yok saat gelmemiş otue derdine yan internetin gözunu seviyim hem ucuz hem garantili

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 11:31
04

Gözünüz Doysun... - Yahu esnaflık yapma o zaman, yok destek iste yok kolaylık iste, ayrıcalık iste, arabanı caddede dükkanının önüne koy, kaldırımı sokağı işgal et, insanlara saygısız davran, kimseyi umursama, milleti yolunacak kaz gibi gör..

Zamanında küpünüzü doldurduğunuz için dükkanlarınızı saat 10.00 dan önce açmazsınız, hepinizin çift çift evleri yazlıkları , arabaları var. İzmit'in esnafı eskiden de saygısız müdanasızdı, simdi daha da pervasız...

Doğru düzgün vergi vermezsiniz sigorta ödemezsiniz, kaliteli güler yüzlü hizmet hak getire.. Sonra... EEEEEEE!! devlet belediye yardım etsin. Oldu be. Başka derdiniz?

Siz ne iş yaparsınız?

Corona olduysa oldu, Fırsatçılar..

Şak diye etiketleri 2 katına çıkarmayı biliyorsunuz.

Gözünüz bir doysun artık bir doyun be.

Allah doyursun gözünüzü...

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 06 Temmuz 09:27
03

41 - Esnaf bu kafayla giderse bu gunler iyi gunleri cok yuksek kar marjiyla çalışıyorlar millet boşuna internetren alisveris yapmiyor.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 07:07
02

İzmitli - Birazda hatayı kendılerı de aramalılar her şeyı 3 katına satıyorlar aynı urun Sakarya da yarı fıyatına ondan Sakarya da İzmit ten gıden alışveriş yapanlarla dolu burdakı esnaf doymuş paraya Beledıye kımın parasınla sıze yardım yapacak

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 05 Temmuz 21:59
01

Ahmet Turan - esnafın sahibi yok,adalet yok,belediyenin gülünç tarifeleri esnafı kan ağlatıyor, pandemi var iş yok Büyükşehir tarife denetiminde

Yanıtla . 1Beğen . 10Beğenme 05 Temmuz 21:54