- 15 Ara 2020 - 22:09 G: 16 Ara 2020 - 11:33

Asgari ücret çok düşük, en az 3 bin lira olmalı

Milyonların gözü kulağı yeni asgari ücretin ne kadar olacağında. Kocaelililer, mevcut asgari ücreti çok düşük buluyor. Vatandaşa göre yeni ücret en az 3 bin lira olmalı.

mask

7 MİLYON ASGARİ ÜCRETLİ

Rakam net olmamakla birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 7 milyon kişi, asgari ücretle geçimini sağlıyor. Bu nedenle de asgari ücret görüşmeleri, en çok bu kesimi ilgilendiriyor. Hatırlanacağı üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 4 Aralık’ta yapmıştı. İkinci toplantı dün gerçekleştirildi. 22 Aralık’ta 3. toplantı olacak. Tarihi henüz belirlenmeyen son toplantıda ise 2021 yılında uygulanacak olan asgari ücretin belirlenerek kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

SADECE DİSK RAKAM VERDİ

Asgari ücret görüşmeleri, ilimizdeki binlerce işçiyi de ilgilendiriyor. Peki yeni ücret ne kadar olacak? Şu ana kadar görüşmelerde herhangi bir rakam telaffuz edilmedi. İşçi kesimi adına yer alana sendikalardan DİSK, asgari ücret üzerindeki vergilerin kaldırılmasını ve en az 3 bin 800 lira olmasını talep etti. Türk-İş Konfederasyonu ise belki de ilk kez rakam telaffuz etmedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ilk rakamın işveren ve hükümet tarafından masaya sunulmasını istiyor.

ÇOĞUNLUĞUN TALEBİ AYNI

Hali hazırda uygulanan asgari ücret net 2 bin 324 lira. Özgür Kocaeli Gazetesi olarak yeni rakamın ne kadar olması gerektiğini öğrenmek için mikrofonlarımızı sokağa çevirdik. Özellikle de asgari ücretle çalışanlara… Şunu vurgulamak gerekir ki, mevcut asgari ücret oldukça düşük bulunuyor. Kimileri rakam telaffuz ederken, kimileri de geçinilebilecek bir seviyeye yükseltilmesinden yana. Ancak büyük çoğunluğu, en az 3 bin lira olması gerektiği konusunda mutabık.

2/13
mask

Düşünülen zam da yeterli olmayacak

Hali hazırda 2 bin 324 lira olan asgari ücret ile geçinilmiyor. Basında çıkan ve enflasyon oranında düzenlenecek olan yeni ücretin de, DİSK’in açıkladığı ücretin de yeterli olacağını düşünmüyorum. Bence asgari ücret az 4 bin lira olmalıdır. Belirttiğim asgari ücret rakamı, evli ve çocuklu bir aile için de yeterli ve ideal bir ücret olacaktır. Diğer türlü, yapılacak hiçbir zam geçinmemiz için yeterli olmayacaktır. (Tülay Özgan-Özel sektör çalışanı)

3/13
mask

Fitre ücret için referans olabilir

Günümüzde hayatı idame ettirme şartlarında asgari ücret yeterli değil. DİSK’in açıkladığı 3 bin 800 liranın da yeterli olmayacağını düşünüyorum. Evli ve çocukları olan, kirada oturan bir çalışan için bu rakamın yeterli olma ihtimali çok düşük. Yönetenler ellerinden geleni yapmaya çalışıyor ama bence Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir kişi için açıkladığı fitre, asgari ücrete yapılacak olan yenilemede taban ücret olarak kabul edilebilir. (Ali Yüce-İşçi)

4/13
mask

Şehir şehir göz önüne alınmalı

Mevcut asgari ücretle geçinilmiyor. Her gün bir simit bir su alsam da geçinilmiyor. Bugün asgari ücret en az 3 bin lira olmalı. Ama bunu yaparken işverenin sırtına yük bindirilmemeli, devlet yardım etmeli. Benim belirttiğim asgari ücret kabul görecek olsaydı 3 bin lira derdim. Asgari ücretin belirlenme sürecinde şehirlerin pahalılıkları da göz önüne alınmalı. Çünkü İstanbul ile Anadolu’nun başka bir şehrinde yaşam aynı değil. (Emrah Elter-Garson)

5/13
mask

Olması gereken 3 bin 300 lira

Şu an uygulanan asgari ücretle geçinmek neredeyse imkansız. Enflasyon oranında yapılacak olan bir asgari ücret düzenlemesi ideal bir düzenleme olmayacaktır. Asgari ücretin yeni yılda en az 3 bin liranın üzeri bir ücret olması gerekmektedir. Çocuklu ve kirada olan bir aile için ideal diyebileceğim ücret ise en az 3 bin 300 lira olmalıdır. Bana sorulsa bu ücret ne kadar olmalı vereceğim cevap 3 bin 500 lira net derdim. (Erdoğan Göçmen-Tezgahtar)

6/13
mask

En uygun rakam 2 bin 500 liradır

Şu anki asgari ücret normal bir seviyede. DİSK’in açıkladığı 3 bin 800 lira çok yüksek. Yeni rakam, 2 bin 500 lira olmalıdır. Çünkü stopaj ve sigorta giderleri bel büküyor. İşverenlerin gider kalemlerinden biri kira. İşverenler, dükkan sahiplerinden özellikle salgın döneminde kira indirimi talep etti fakat herkes olumlu bir geri dönüş alamadı. Pandemi bizi yaralamışken bir de asgari ücretin 3 bin 800 lira olması daha da zorlar. (Halit Akdoğan-İşletme sahibi)

7/13
mask

İhtiyaçlarımız karşılanamıyor

Mevcut asgari ücret yeterli değil ve bakıldığında çalışanlar da bu ücretten memnun değil. İhtiyaçlar karşılanamıyor. Asgari ücrette beklenti 2 bin 800 TL olarak ifade edilirken basında çıkan ve DİSK’in açıkladığı ücretler de yeterli olmayacaktır. Asgari ücret kendi evinde oturan, kira vermeyen ve tutumlu bir vatandaş için yeterli olabilir ama normal şartlarda yaşamak isteyen bir çalışan için yeterli olmayacaktır. (Resul Ertürk-Mağaza sorumlusu)

8/13
mask

Ben verirken hiç zorlanmıyorum

Şu anki asgari ücret düşük ve ben personelime bu ücreti verirken zorlanmıyorum. Günümüz şartlarında normal bir yaşam için asgari ücret en az 3 bin 250 lira olmalı. Evli, çocuklu ve kirada oturan bir çalışan için bu ücretin 4 bin lira olması gerekir. Görüşmelerden genelde hak edilen ücretler çıkmıyor. Ben hiç yukarı bakmıyorum, benim yerimde olmak isteyen çok insan var. Bu dönemde yaşamak ve de geçinmek çok zor. (Polat Serel-İşletme sahibi)

9/13
mask

Ay boyunca çok zor geçiniyoruz

2020 yılında uygulanan asgari ücret tarifesinde resmen ızdırap çekiyoruz. Birinci maaşı alamadan ikinci maaşı bitiriyoruz. Elektrik, su kesilmeden faturaları ödeyemiyoruz. Bugün bakıldığında bir aile 3 bin 100 lira ile bile zor geçinir. 100-200 lira zamla bir şey fark etmeyecek. Bana kalırsa 3 bin 600 lira normal bir yaşam için ideal ücret. Evli, çocuklu ve kirada oturan bir çalışanı 3 bin 600 liradan aşağısı kurtarmaz. (Şefik Şeker-Market çalışanı)

10/13
mask

İş kollarına göre belirlenmelidir

Bu rakamlara geçinebilene helal olsun. Günümüz şartlarında bekar bir insan için asgari ücret en az 3, kirada oturan ve çocuklu bir aile için ise 4 bin lira olmalıdır. Asgari ücret iş kollarına göre belirlenmeli, her sektörün kendine göre bir asgari ücreti olmalı. Bir maden işçisi ile bir satış elemanı aynı şartlarda çalışmıyor. Asgari ücretin belirlenmesinde kilit nokta işverenler. Onlara da destek verilebilirse, çok daha iyi olur. (Erhan Solak-İşletme sahibi)

11/13
mask

Herkes görmek ister bu rakamları

Aktif olarak uygulanan asgari ücret ideal bir ücret değil. Günümüz şartlarında geçinmek için ideal olarak söylenebilecek olan rakam 3 bin liranın üzerinde bir ücret olmalıdır. DİSK’in açıkladığı 3 bin 800 lira keşke asgari ücret olarak kabul edilse. Ama günümüz şartlarına bakıldığında pek mümkün görünmüyor. Benim için 3 bin 600 lira uygun bir ücret olarak kabul görür. Bende olduğu gibi herkes görmek ister bu rakamları. (Ahmet Kaya-Tezgahtar)

12/13
mask

Normali enlasyon oranında zamdır

Asgari ücretin biraz daha yüksek olması gerekiyor. Enflasyon oranında yapılacak zam normaldir ve kabul edilebilir. 10 personel var, 2 bin 340 lira veriliyor. Bu ücretin enflasyon oranında yükselmesi personelin hakkıdır. Bekar bir çalışanla evli, çocuklu ve kirada oturan bir çalışanın asgari ücretle geçimini sağlaması arasında fark var. İşverene devlet destek olsa çok daha iyi ücretlere ulaşılabilir. Özellikle SGK primlerinde destek verilmeli. (Akif Er-Aşçı)

13/13
mask

Yüzde 14-15 zam dermanımız olmaz

Aylık faturalar neredeyse 1.000 liraya dayanırken ve diğer gider kalemleri de artarken, bugünkü asgari ücret hiç ama hiç yeterli değil. Yapılacak zam oranının enflasyona bağlı olması, asgari ücretli çalışanların yaralarına kesinlikle derman olmaz. İdeal asgari ücret Diyanet’in belirlediği bir kişinin fitre ücreti üzerinden belirlenmeli. Ve en az 3 bin 200 lira olmalı. Devletin de işverenin yükünü hafifletmesi gerekir. (Ömer Faruk Ersezer-Taksici)

15 Ara 2020 - 22:09 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.149.495 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

Hacı - seksenleri doksanlar bilmeyenler atiyor asgari ucreti devlet belirlemiyor ihtilalden sonra asgari ucret yıllardan beri boyle arkadaş bir kisiyle dört kisiye bakiyormus da bakiyormus birevde iki buzdalabi birisi dondurucu camasir makinasi bulasik makinasi firin ikitane elektirik süpürgesi utüsu dort kişide ceptelefonu yoktu her evde araba yoktu bir kisi dört kisiye bakiyordu şimdikimse luksünden vaz gecmiyor bir kahve yirmilira ödüyor buna parami dayanir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Aralık 20:59
07

Yorumsuz - Bilinçli olarak fakirleştiriyorlar hepsi bu. Bilerek enflasyonu olduğundan aşağı gösterip az zam yapıyorlar.

Ah be abisi,

Eski Türkiye'de bu kentte işçi dediğin 4 kişilik aile bakar, evini, arabasını alırdı tek maaşla. Kente göç ile gelip hemşeri derneklerinden siyasetçilik oynayanlar bilmezler bu işleri, yalan söylerler bilseler bile.

Kimse kusura bakmasın eski Türkiye'nin vatandaşı şimdikine göre en az 5 kat daha zengindi, rahat geçiniyordu.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Aralık 11:48
08

Kenan - @Yorumsuz 07 nolu yoruma cevabı: Ancak bu kadar güzel anlatilabilirdi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 11:54
04

Vatansever - İnsanların üzüm yıllar asgari ücrete mahkum edilmesi kabul edilemez. Mutlaka buna bir sınır koyulmalı . Bir iş yerinde bir kişi en fazla 2-3 yıl çalışabilmeli. Böyle sömürü olmaz

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 16 Aralık 01:55
03

HIDIR HIYARTO - ALMANYADA 2020 ASGARİ ÜCRET 1498 EURO TL olarak 14. 276 TL yapıyor Avrupa bizi kıskanıyor hasetlerinden çatlıyorlar dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız dua ve temennileriniz var ya Almanyanın verdiği asgari ücretin 3 te 1 ini verin alnınızdan öpücem.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 15 Aralık 23:18
09

Nikomedia - @HIDIR HIYARTO 03 nolu yoruma cevabı: Hıdır senin Almanya da ev kirası 800 Euro dört adet salatalık 9 Euro haberin varmı hıdır hıdır Almanya’da bir daire 500 bin Euro haberin varmı hıdır ey gidi hıdır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 14:01
06

HIDIR HIYARTO - @HIDIR HIYARTO 03 nolu yoruma cevabı: Senin asgari ücrete çalışmadığın yorumundan belli seni muhattab almak zaman ve nefes israfı

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 16 Aralık 12:26
05

Dogruyadogruvalla - @HIDIR HIYARTO 03 nolu yoruma cevabı: Almanyada normal 2+1 bir evin kirasının 900 euro kimi yerde 1100 euro olduğundan haberin yok senin galiba. Orda kazanıp burada harcarsan devasa paralar elbette ama almanyada asgari ücretle nefes bile alamazsın. Ona bakarsan 2300 lira bugün bizden 20 kat aşağıdaki bir ülkeye göre o ülkedeki bir işçinin 1 yıllık maaşı.. biraz beyninizi çalıştırın yorum yaparken kıyas yaparken

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 16 Aralık 03:27
02

Serinkan - İşletmelerin durumuna göre devlet destek çıkmalı asgari ücrete. Milyar dolarlık ihracat yapan bir fabrika düşünün . küçük işletmeleri düşünün arada ucurum var ikiside aynı parayı ödüyor. Her fabrika açık ceza evi gibi kuralları var işçi yarınını düşünemiyor

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 23:07
01

JokeR - 6.cı nolu fotoğraftaki işletme sahibi sen geçin 2500 lirayla eğer 1 seneyi rahat atlata bilirsen söz bende sesimi çıkarmam Bende geçinir giderim

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 15 Aralık 22:56

MAKİNA MÜHENDİSİ ARANIYOR

Şirketimizde yetiştirilmek üzere MAKİNA MÜHENDİSİ aranıyor.Tel: 0262 414 51 00-0532 455 50 34

AŞÇI VE ŞOFÖRLER ALINACAK

Köseköy'deki yemek fabrikamızda çalıştırılmak üzere, yemek fabrikası tecrübesi olan AŞÇI VE ŞOFÖRLER alınacaktır.   Tel: 0 534 084 51 21

TECRÜBELİ BAY-BAYAN TEZGAHTAR ARANIYOR

Kurumsal baklava ve pasta firmasının YahyaKaptan şubesinde çalıştırılmak üzere konusunda tecrübeli bay-bayan tezgahtarlar alınacaktır. Tezgah –pos ve...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

E-sınıfı ehliyetli Src belgesi olan, digital ehliyetli, uzun yol tecrübeli     Tel: 0531 101 63 97

YIKAMA- YAĞLAMA ve KUAFÖR

YIKAMA- YAĞLAMA ve KUAFÖR Kartepe'de faaliyetteki iş yerimize tır yıkama-yağlama ve oto kuaförü aranıyor Tel:  0536 869 32 60

ZİRAAT TEKNİKERİ VE BİYOSİDAL BELGESİ OLAN ELEMANLAR ALINACAKTIR

Mert İlaçlama Firmasında Çalıştırılmak Üzere; ZİRAAT TEKNİKERİ ve BİYOSİDAL BELGESİ OLAN ELEMANLAR alınacaktır. Tel: 0533 305 11 01

DEVREN SATILIK ÇAY OCAĞI

Gölcük Çarşı Merkez'de Tel: 0552 861 73 03 - 0535 422 99 45

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarlaMerkez-DerinceTel: 0533 261 45 900 262 223 41 90

DEVREN KİRALIK/SATILIK

Lokanta ve Restoran 430 m2 - 1,5 kat  Şehrin en nezih semtinde Tel: 0532 364 05 83

USTALAR ARANIYOR

Mutfak dolabı imalatından ve montajından anlayan USTALAR ARANIYOR Metretül hesabı çalışabilir.4.000 TL Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek Uzuntarla- Kartepe ...