- 17 Ara 2020 - 19:31 G: 18 Ara 2020 - 12:31

Vatandaş aşıya sıcak: "Salgını bitirecek aşılama bir an önce başlatılmalı"

Vatandaşlar, koronavirüs salgınını önlemek için yürütülen aşı çalışmalarını yakından takip ediyor. Bir yanda Alman aşısı, diğer yanda Çin aşısı gündemde. Kocaelililer ise aşının nereden geldiğine bakmıyor, aşının başlamasının önemine dikkat çekiyor.

mask

Bircan AYDIN-Muhammet Emin CAN

TOPLAM VAKA SAYISI 1 MİLYON 800 BİNİ AŞTI

Yaz aylarının geride kalmasıyla ve kış aylarına girmiş olmamız nedeniyle mevsimsel grip hastalarının da olması, koronavirüse karşı alınan tedbirleri daha da sıklaştırıyor. Ülkemiz genelinde koronavirüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Salgına karşı aldığımız tedbirler fayda sağlıyor olsa da dünyada olduğu gibi ülkemizde de en büyük umut aşıda. Alınan önlemler belli bir seviyede yayılımı azaltsa da vaka sayısı 1 milyon 800 bini aştı.

VİRÜSE KARŞI ÇİN AŞISI

Ülke genelinde koronavirüs salgınına karşı dünyada üretilen aşılardan Çin aşısı uygulanacağı yetkililer tarafından açıklandı. Aşının nasıl uygulanacağı sorusuna cevap aranırken Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca aşının ücretsiz olacağını belirterek “Aşı 14-21 gün arayla iki doz halinde uygulanacaktır” dedi. Bakan Koca bununla birlikte aile sağlığı merkezleri başta olmak üzere sağlık kuruluşları tarafından uygulanacağını açıkladı.

TABLO NET DEĞİL

Bakan Koca’nın yaptığı açıklama sonrası ülkemizde Çin aşısı, gönüllülerde uygulanmaya başlandı. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, faz 3 çalışmalarının yürütüldüğü merkezlerden biri. Hal böyle olunca, aşı konusunda biz de objektiflerimizi Kocaelililere uzattık. Özgür Kocaeli Gazetesi olarak gerçekleştirdiğimiz sokak röportajında vatandaşın aşıya karşı olan düşünceleri net değil, kafalar karışık.

2/13
mask

Çevremdekiler aşıyı bekliyor

Ben koronavirüs hastalığını geçirmedim ama aşı olmaya sıcak bakıyorum. Ayrıca bana göre Çin aşısı en sağlıklısı. Çünkü virüs Çin’de başladığı için oradan gelecek aşının da iyi olacağını düşünüyorum. Çin nüfusunun çoğuna bu aşıyı uyguladıysa ve hastalık kontrol altına alındıysa biz de aşıyı alarak vatandaşlarımıza uygulayabiliriz. Çevremdeki insanlar ve müşterilerim ağırlıklı olarak aşıyı yaptıracaklarını ifade ediyor. (İsmail Gündağ-Berber)

3/13
mask

Alman, Çin, Rus aşısı fark etmez

Ben olacağım ama bu konuda net bir görüşüm olamaz çünkü her işi meslek erbabının yapması gerekiyor. Yapılan her işte bir risk vardır ve bu risk zaten test edilmiştir. Körü körüne gidip aşı olamam. Aşı ülkemize geldiyse Alman, Çin, Rus aşısı fark etmez. Şunu da belirtmek isterim ki aşıların hepsinin geleceğini düşünüyorum. Çin teknolojiye çok şey kattı. Virüsün çıkış noktası Çin olduğu için aşının da oradan çıkması olası bir durum. (Fikri Polat-Esnaf)

4/13
mask

Aşı konusunda toplum bilinci yok

Çin aşısı olmayı düşünmüyorum. Bu düşüncemin nedeni Çin’e olan güvensizliğim. Diğer aşılara daha ılımlı bakıyorum. Alman aşısı gündemde olan aşıların en etkilisi gibi duruyor çünkü Almanlar yaptığı işi düzgün yapar. Aşı konusunda toplum bilinci olduğunu düşünmüyorum. Aşılama sonrası salgın öncesindeki yaşam tarzımıza dönüşle birlikte ülke ekonomisinin de canlanacağı kanaatindeyim. (Ceyhun Akkaya-Serbest meslek)

5/13
mask

Liderler olsun biz de yaparız

Aşı olmayı düşünmüyorum çünkü yan etkileri olduğu söyleniyor. Zorunluluk söz konusu olmazsa ben de aşı olmayacağım. Çin, aşıyı kendi halkının yüzde 50’sine denemeden başka ülkelere vermemeli. Benim çevremde üç kişiden ikisi olmayacağını söylüyor çünkü halkın aşılara olan güveni tam değil. Benim için en önemli referans liderlerin çıkıp ben olacağım demeleri ya da kamera karşısında aşı olmalarıdır. (Engin Nazır-Esnaf)

6/13
mask

Olmalıyız çünkü sağlığımız önemli

Aşı olacağım. Devletin ve Bilim Kurulunun söyleyeceklerinin çok önemli bir yol gösterici olacağını düşünüyorum. Aşı olunmalı çünkü toplumdaki diğer insanların sağlığını da düşünmeliyiz. Ülkede üç aşının uygulanma ihtimali vatandaşlarda bir tercih yapma durumunu da beraberinde getirir. Ama şunu da belirtmek isterim, ben aşıda ayrım yapmayacağım. Vatandaşın düşüncesi net değil, kafalar karışık. (Mahmut Kaçar-Esnaf)

7/13
mask

Bence herkes aşıyı olacaktır

Aşı olmayı düşünüyorum çünkü başka çarem yok. Birden fazla aşı gündemde olsa da Çin aşısına güveniyorum sonuçta virüsün çıktığı ülke. Çevremdeki insanların yüzde 70'i aşı olmayı düşünüyor çünkü vatandaşlar artık bıktı, bunaldı ve yaşam standartları düştü. Bu aşıyla birlikte insanlar yok edecek değiller. İnsanlar devlet büyüklerinin de aşı olduğunu görür ve bilirlerse, aşıya olan güvenleri de yükselecektir. (Fahrettin Önder-Esnaf)

8/13
mask

Bilim insanları referansımızdır

Bu işler sırayla. Sıra bana geldiğinde elbette olmayı düşünüyorum. Bilimsel anlamda onay alındıysa ve bir problem çıkmadıysa aşı konusunda çekingen olmamak lazım. Gündemde olan Alman, Çin, Rus aşılara güveniyorum. Çin aşısı diye ayırmıyorum. Toplum olarak her söylenen söze inanmamalıyız. Bilimin dediğini referans alarak hareket etmeliyiz. Alman aşının -70 derecede taşınması ve korunması zor bir durum. (İsmail Subaşı-Esnaf)

9/13
mask

Güvenim yok ama olacağım

Aşıya güvenmiyorum ama olmayı düşünüyorum. Herkes bir şeyler söylüyor fakat Dünya Sağlık Örgütü onayladıysa aşıya güven problemi de olmamalı. Günümüz şartlarında riskli bir durum söz konusu, salgınla mücadele ediliyor hangi aşının uygulanacağı önemli değil. Herkes tedirgin, birçok insan ve ailem aşı olmayacağını söylüyor. Şunu da belirtmek isterim bazı insanlar bizlere aşıyla birlikte çip takılacağını da dile getiriyor. (Arslan Yaşar-Esnaf)

10/13
mask

Düşünen de var düşünmeyen de

Ben koronavirüs aşısını olmayı düşünüyorum, Çin aşısına güvenim diğer seçeneklerden biri olan Alman aşısından daha az. Çevremdeki insanlar arasında aşı olmayı düşünenler de var düşünmeyenler de var. Düşünmeyenler arasında eşim de bulunuyor. Aşının bir ay süreyle gözleme tabi olması gerekiyor. Ülke olarak salgın öncesindeki yaşam rutinlerimize dönmemiz gerekiyor. Aşının nereden geldiğinin bir önemi yok. (Cevdet Barışçı-Esnaf)

11/13
mask

İnsan sağlığı söz konusu

Koronavirüs aşısı olacağım ve aşıya olumlu bakıyorum. Bilim Kurulu bu konunun takipçisiyken devlet yetkilileri de bilinçli bir şekilde hareket ediyor. Aşının tüm vatandaşlara uygulanmasının söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Türk aşısına önceliğim var. Çevremdeki insanlar aşıyı yaptırmayacakları dile getiriyorlar bunun nedeni Çin mallarına olan güvensizlik. Ama burada insan sağlığı söz konusu. (Mevlüt Kılınç-Esnaf)

12/13
mask

Benim tercihim yerli aşı olacak

Koronavirüs aşısı olmayacağım çünkü ülkemizde üretilmediği için güvenmiyorum. Aşının ülke olarak Çin’den gelmesi beni bir vatandaş olarak düşündürüyor. Benim çevremde yer alan insanlar aşı olamayacağını ifade ediyorlar ama bu insanlar içinde virüs temaslı olanların sayısı çok fazla. Aşı genellikle onların tercihi olabilir. Almanya’da üretilen aşının diğer üretilen aşılara göre daha güvenli olduğu düşüncesindeyim. (Burhan Karaköy-Esnaf)

13/13
mask

Sarılmalara hasret kaldık

Salgına karşı aşı olacağım çünkü kalp hastasıyım ve bu virüsten kurtulmalıyız. Biz Müslümanız. Müslüman Müslümana sarılmaya hasret kaldı. Kocaeli Üniversitesi Rektörü aşıyı oldu. Büyükler aşı vurulduysa ben de aşı olurum. Devlet biz vatandaşları öne atacak değil ya. Çevremde vurulmayacağını söyleyenler var ama herkes mecbur vurulacak. Bu aşıyı yaptırdığımız takdirde biz lokantacıların kısıtlamaları kalacak mı? (Bilal Gündüz-Aşçı)

17 Ara 2020 - 19:31 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.055.242 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Ali Desidero - Akıllı insan AŞI olmaz. İlk önce Corona virüsü nasıl çıktı onu bileceksin,sonra yorum yazacaksın. 2009'dan beri AŞI ve Çip ile kim veya kimler uğraşıyor. Bilgisayar programcısı Bill GATES neden AŞI için kıta,kıta gezip Milyarlarca Dolar harcıyor ve şu tarihte bitecek,bu tarihte bitecek diye neye dayanarak beyanat veriyor. Yüzbinlerce Afrikalı çocuk sırf bazı AŞI deneylerinden dolayımı sakat kaldı.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 09:22
02

Beklemedeyiz - Erdoğan ailesinin hepsi örnek olarak çin aşısı olması lazım önce sonuçta lider dediğin savaşa en önde katılır kanuni gibi fatih gibi

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 01:42
01

Efendi - 1896 yılından beri güvenle kullanılan inaktif aşı yöntemiyle üretilen aşıyı olun canım türkiyem.. çin aşısıda bunlardan biridir... bizim ürettiğimiz aşı da inaktif aşıdır..... 100 yıldır inaktif aşının yan etkisi aynıdır baş agrısı— aşı vurulan yerde ağırlık — hafif ateş başka da bir yan etkisi yoktur....KİMSE SİZE ÇİP TAKMAYA ÇALIŞMIYOR.... ya da KİMSE SİZİ KISIRLAŞTIRMAYA UĞRAŞMIYOR... güvenle kullanabilirsiniz..

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 17 Aralık 20:45

DEVREN SATILIK ÇAY OCAĞI

Gölcük Çarşı Merkez'de Tel: 0552 861 73 03 - 0535 422 99 45

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarlaMerkez-DerinceTel: 0533 261 45 900 262 223 41 90

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele' de fabrika içinde çalışacak TECRÜBELİ TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Genç Emeklide olabilir. Tel: 0533 556 58 78

KUMLAMACI ARANIYOR

Firmamız ANIL KUMLAMA bünyesinde çalıştırılmak üzere KUMLAMACI ve kumlamada yetiştirilecek elemanlar aranmaktadır.  MÜRACAT: ANIL KUMLAMA BOYA TAH.İŞL...

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

(Tercihen şoförlüğü olan) MOBİLYA USTALARI ARANIYOR İmalat Ve Montajda Çalışabilecek Mobilya Ustaları Aranıyor MAAŞ+YOL+YEMEK+SGK TEL: 0532 738 11...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR ALINACAKTIR

LPG tanker imalatında çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR alınacaktır. Harsan Tanker Treyler Sanayi Mah. Meşale Sok. No : 17 İzmit 0262 335 50...

ORKA GROSS MARKET ELEMANLAR ARIYOR

ORKA GROSS MARKETBünyemizde çalışacak KASİYER- REYON GÖREVLİSİ- SEKRETER- MANAV- MUHASEBE- DEPO SEVKİYAT ELEMANI ve GRAFİKER ELEMAN alınacaktırTel: 05...

ATOMİC MUTFAK BANYO PERSONELLER ARIYOR

ATOMİC MUTFAK BANYO Derince Mobilya Fabrikamızda çalışacak Sanat okulu mobilya bölümü mezunu araç kullanabilen askerliğini yapmış bilgisayar kullanabi...

DEVREN KİRALIK/SATILIK

Lokanta ve Restoran 430 m2 - 1,5 kat  Şehrin en nezih semtinde Tel: 0532 364 05 83

BORÇEL MÜHENDİSLİK ELEMANLAR ARIYOR

BORÇEL MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ Mekanik tesisat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza taahhüt ve mekanik bakım işlerinde çalışacak Fabrikalarda çalışma...