- 24 Ara 2020 - 21:52 G: 25 Ara 2020 - 13:22

2020 hayatımızda iz bırakan bir yıl oldu

2021 yılına geri sayım başladı. Yeni yıl heyecanı ülkemizi ve tüm dünyayı sararken geride bırakmaya hazırlandığımız 2020 yılı, koronavirüs salgını ile tüm dünyada önemli gelişmeler yaşandı.

mask

Bircan Aydın-Muhammet Emin Can

Herkesin beklentileri, umutları olduğu yeni bir yıla daha girmemize sayılı gün kaldı. Ancak içinde bulunduğumuz 2020 yılında yaşadıklarımız bir daha bu yılı yaşamayalım dedirtti. Sokakta konuştuğumuz vatandaşların tamamı bir an önce 2020 yılının bitmesini ve yeni bir yılda koronavirüsten kurtulduğumuz bir sürecin yaşanmasını istiyor. Elbette sihirli bir değnekle 2021 yılına girdiğimizde dünyada koronavirüs bitmeyecek ama toplumun umudu yeni yılda koronavirüsten kurtulmak.

ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

2020 yılının başında Çin’in Vuhan kentinde başlayan salgının ülkemize gelip gelmeyeceği kaygısı vardı. 11 Mart’a bu kaygı artık hayatımızın bir parçası oldu ve Türkiye’de ilk vaka görüldü. İlk vaka ile hayatımız değişmeye başladı. Maske takalım mı takmayalım mı tartışmalarından, maske satış yasağına, okulların, camilerin, kafe ve restoranların kapanması, sosyal hayatın sınırlandırılması, sokağa çıkma yasakları ve daha yaşam tarzımızı değiştiren birçok değişiklik oldu.

MAKSESİZ BİR YIL OLSUN

2020 yılında yaşadığımız ve hala hayatımızda olan koronavirüs süreci ile birlikte gireceğimiz 2021 yılından vatandaşların beklentilerini sorduk. Sokakta inanılmaz farklı beklentilerle karşılaştık. İnsanların ortak umudu ve beklentisi koronavirüs salgının bitmesi. Tabi maskesiz günlerde yaşamak. Aynı zamanda ekonomik kriz ve salgının etkisi nedeniyle giderek artan yoksullaşmanın ortadan kalkmasını isteyen vatandaşlar, 2021 yılında rahat bir nefes almak istiyor.

2/13
Bir an önce normalleşelim mask

Bir an önce normalleşelim

2020 kişisel olarak iyi geçti ama Koronavirüs salgını herkese olduğu gibi bize de en kötü ihtimalle bir psikolojik hasar verdi. 2020 yılında biraz sıkıldık, bir an önce açılmak istiyoruz. 2021 yılında inşallah şu aşı çalışmaları Koronavirüs salgınını çözer ve özgürlüğümüze tekrardan kazanırız. 2021 yılında da Koronavirüs salgını etkisini sürdürecektir düşüncesindeyim çünkü aşının bu kadar insana yeteceğini düşünmüyorum. Abdurrahman Subaşı (57-Emekli)

3/13
Covid illetinden kurtulmak istiyorum mask

Covid illetinden kurtulmak istiyorum

2021 yılından tek beklentim çalışabilmek. Sinemada makinistlik yapıyordum pandemiden dolayı iş yerim kapandı ve çalışamıyorum. Bir an önce bu Covid illetinden kurtulmak ve işime dönmek istiyorum. 2020 yılını özetleyecek olursam Covid diyebilirim. 2021 yılında da Covid peşimizi bırakacak gibi durmuyor, İngiltere’de mutasyona uğradığı da konuşuluyor ve bakıldığında peşimizi bırakmadığı sürece bizler çalışamayız.  Enis Ataç (30-Makinist)

4/13
2021 yılında bir şey değişmeyecek mask

2021 yılında bir şey değişmeyecek

2020’de koronayı bırakmak istiyoruz tabi ki. Bugünlerde dikkat ettiğim şey maske konusunda halkımız biraz daha dikkatli. Çok bir şey değişmeyecektir dünyada bir beklenti söz konusu değil şuan. Koronavirüs hayatımızı önemli bir şekilde etkiledi. Koronayı geride bırakmamız ve sağlıklı günlere kavuşmamız dileğiyle. Dediğim gibi ama çok bir şey değişmeyeceğini de düşünüyorum şuan. Ersan Elçim (52-Doktor)

5/13
Pandemi sürecinin bitmesini diliyorum mask

Pandemi sürecinin bitmesini diliyorum

2020’de pandemi koşullarını geride bırakmak ve normal hayata geçmek isterim. Hayat şartlarının, ekonomik krizin bir an önce çözülüp devletimizin halkımızın yanında varlığını görmek isteriz. Şuana kadar alt taban kesim çok ezildi. Bir an önce işçiler ve bizler için bir çözüm bekliyoruz. Şuan ki virüs nedeniyle esnafın, piyasanın ve halkın hali belli. 2021’de pandemi sürecinin bitmesini ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Fahri Toraman (49-İşçi)

6/13
Beklentim huzur ve barış mask

Beklentim huzur ve barış

2020 yılının iyi geçtiğini söyleyemeyiz. Ülkem adına dış siyasete karşı iyi bir yıldı fakat genel olarak iyi bir yıl olarak hatırlayamayacağız, dilerim bundan sonra ki yıllar ve 2021 yılı daha güzel geçer. 2021 yılından beklentim huzur ve barış. 2020 yılında ülkemde olmasa da Dünya da bu iki duygu, his oldukça fazla şekilde eksikti. Pandemi süreci ve çok büyük afetleri de yaşadık ve geçirdik, dilerim insanlık bir daha bu tür olayları geçirmez. Hamza Hanedar (56-Emekli)

7/13
2020 istediğimiz gibi geçmedi mask

2020 istediğimiz gibi geçmedi

Bu yıl pandemi dolayısıyla dünya eve kapandı bu yüzden psikolojik olarak baya zorluklar çekiyoruz. Hafta sonu yasak var tabi ki hastalığın azalması için, temennimizde bu zaten. 2020 istediğimiz gibi geçmedi tüm dünyada da durum böyle. 2021’de bu hastalığın bitmesini ve bir an önce hayatın normale dönmesini istiyorum. Tabi halkında duyarlı olması lazım. Ayrıca hükümetimiz güzel işler yapıyor, önlemler sıklaştı. Evde kalmaya devam ediyoruz. İsmail Bilgin (55-Emekli)

8/13
İnsanlık için çalışmalıyız mask

İnsanlık için çalışmalıyız

2020 yılı biraz sıkıntılı geldi, sıkıntılı başladı ve sıkıntılı bitiyor. Rabbim ülkemize ve milletimize bu sıkıntıları inşallah hayra dönüştürür. 2021 yılı sıkıntılı gelmez diye ümit ediyoruz ama sanki devamını yaşayacakmışız gibi geliyor bana, onun içinde vatanımıza milletimize, insanlığa hayırlı olanın gelmesini rabbimizden niyaz ediyoruz. Birçok şeyimiz hatalı ve kusurlu. Kendimizi geliştirmemiz lazım. İnsanlık için çalışmamız lazım. Osman Bilgin (35-Din Görevlisi)

9/13
Beklentilerimiz salgına takıldı mask

Beklentilerimiz salgına takıldı

2020 yılı çok kötü geçti. Doğal afet olsun, salgın olsun, hastalıklar falan baya yorucu geçti. 2021 yılından temennimiz 2020 yılında olanların bir an önce son bulması. 2020 yılına girerken sağlık, mutluluk, huzur gibi beklentimiz oldu ama bu salgın olayı olduktan sonra pek bir şansımız kalmadı. İnşallah 2021 yılı 2020 yılı gibi olmaz, daha huzurlu, normale dönmüş bir şekilde en önemlisi huzurlu bir şekilde geçiririz.  Ömer Yekvücut (43-Özel Güvenlik)

10/13
Kötü başladık kötü bitiriyoruz mask

Kötü başladık kötü bitiriyoruz

2020’nin başlangıcı kötü oldu, kötü başladık kötü bitiriyoruz. Koronavirüs ile daha da zorlaştı her şey. Ben bir kafede garson olarak çalışıyorum. İşimiz çok kötü, patronumuz olmasa, para alamazsak biz zaten şuan yaşayamayız. 2020 bu şekildeydi zar zor bitirmek üzereyiz artık. 2021’den genellikle sağlık mutluluk dilemek isteriz ama önce başımızdan şu koronavirüs geçsin işimize kavuşalım başka bir şey istemiyorum. Polat İğci (35-Garson)

11/13
İnşallah kötü günler geride kalır mask

İnşallah kötü günler geride kalır

2020 bizim için çok kötü geçti ben esnafım, erkek kuaförüyüm bu virüs etkiledi bizi. Çalışamıyoruz işimizi etkiledi. İnsanlar çok tedirgin. Bizim için çok ama çok kötü geçti esnaf olarak, vatandaş olarak. 2021’den de beklentimiz inşallah bu kötü günler geride kalır ama zor gözüküyor. Az önce otobüsten indim insanlar üzerindeki her şeye kolonya sıkıyor. Psikolojik olarak da etkilendik. 2021 mutlu geçer inşallah nasip artık. Ramazan Özdemir (36-Kuaför)

12/13
Kavga bitsin birlik olsun mask

Kavga bitsin birlik olsun

2020 hiç iyi geçmedi çünkü bir yandan sıkıntılı ekonomi bir yandan işsizlik bir de Covid-19 hastalığı milleti baya yordu. 2021 yılından beklentimiz bir an evvel aşının bulunması ve insan sağlığının normale dönmesi, işsizlik azalsın, ekonomi toparlansın, Cumhurbaşkanımız asgari ücretliye ve emekliye güzel bir ücret bağlansın. Esnaf kan ağlıyor, millette para yok. Artık kavgayı bıraksınlar, birlik olsunlar ve 2021 yılında güzel bir geçinme ortamı olsun. Sadi Temel (61-Emekli)

13/13
İyi bir görüntü görmüyorum mask

İyi bir görüntü görmüyorum

2020 yılı iyi geçmedi, iyi geçmeme nedeni ise pandemi süreci. 2020 Türkiye içi iyi geçmedi. İyi gitmiyoruz, 2021 yılında daha iyi gideceğimize inanmıyorum. Vatandaşlar olarak dibin dibini göreceğimize inanıyorum, şeffaf olunmayan bir dönem yaşıyoruz, yalanlar söyleniyor. 2021 yılından beklentim, olması gerekenler demokrasi, daha iyi gelirler. Ben genel olarak iyi bir görüntü görmüyorum 2021 yılı 2020'den iyi olacak diye bir şey yok. Seyhan Odabaş (58-Emekli)

24 Ara 2020 - 21:52 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.622.861 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


SU DAĞITACAK BAY PERSONEL ARANIYOR

Körfez Yarımca'da bulunan iş yerimize su dağıtımı îçin, oto ve forklift ehliyetli BAY PERSONEL ARANIYORTel: 0 553 238 81 33

ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR ARIYORUZ

Şirketimizde çalışmak üzere Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü mezunu ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR arıyoruz. İzmit merkez ve civarlarında ikamet edenler t...

HUZUR OTO'YA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Huzur Oto'da yıkama yağlamada çalışacak ELEMANLAR ALINACAKTIR Tel:0 535 225 32 78

DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ

İl değişikliği nedeniyle İzmit Tepeköy Mahallesinde DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ Tel: 0541 122 11 41

TEMİZLİK ELEMANI ALINACAKTIR

Dilovası Çolakoğlu Metalurji fabrikasında çalışacak emekli olmayan TEMİZLİK ELEMANI aranmaktadır. Başvuru için irtibat numaraları: Aspak Hijyen: 0...

ÖN MUHASEBE PERSONELİ VE TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Firmamızda çalıştırılmak üzere deneyimli ÖN MUHASEBE PERSONELİ ve ofis temizlik işlerini yapabilecek BAYAN TEMİZLİK ELEMANI aramaktayız Not: Başiskele...

TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Hanlog Taşımacılık Liman Hizmetleri Ltd. Şti. olarak rulo sac taşımacılığı yapmak üzere şoförlük belgeleri tam olan TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Tel...

GAZALTI KAYNAKÇISI VE YARDIMCI ELEMANLAR ALINACAKTIR

Şirketimizin bünyesinde çalıştırılmak üzere profil kaynağı yapabilecek GAZ ALTI KAYNAKÇILARINA ve punta taşlama yapabilecek YARDIMCI ELEMANLARA İH...

KAMYON ŞOFÖRÜ VE JCB OPERATÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ ve JCB OPERATÖRÜ Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 51 56...

KERPE'DEKİ BALIK RESTORANINA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Kerpe’de Balık Restoranında Çalışacak; - BULAŞIKÇI - KOMİ VE - GARSON alınacaktır. Tel: 0 535 223 87 16 - 0 536 658 19 14