- 28 Ara 2020 - 21:57 G: 28 Ara 2020 - 22:12

Sokağımızı aydınlatın ve zemini değiştirin

Fethiye Caddesi Feridun Özbay Sokak'ta hizmet veren esnaflar sokağın zemini ve aydınlatılması sorunlarının çözülmemesine isyan etti. Esnaf sadece sokağın zeminindeki Arnavut taşlarının sökülerek düzleştirilmesini ve aydınlatmaların yapılmasını istiyor.

mask

Bircan AYDIN – Muhammet Emin CAN

İzmit Fethiye Caddesi Feridun Özbay sokağın Nevzat Doğan döneminde zeminin Arnavut kaldırım taşları ile döşenmesinin ardından sıkıntı yaşamaya başladı. Özellikle topuklu ayakkabı giyen kadınlar ve çocuk arabası ile sokakta geçen vatandaşların artık sokağa gelmemesi esnafların işlerinin her gün kötüye gitmesine neden oldu. Bölge esnafları kenttin en işlek sokağına artık insanların gelmediğini söylüyor.

SADECE DENEMEYLE KALDI

Sokak esnafları sokağın zeminin değiştirilmesi için İzmit Belediyesi'ne başvurdu. Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet sokağa gelerek esnafları dinledi. Ardından sokağın zeminin değiştirileceğini belirten Hürriyet, sokakta küçük bir alanda düz zemin için döşeme yaptı ve sokağın bu şekilde değişeceğini söyledi. Ancak uzun zamandır deney noktası ile bekleyen sokakta bir çalışma başlamadı. Ayrıca sokaktaki esnafa “Nasıl bir değişim istiyorsunuz” denilerek verilen anketler de toplanmadı.

BU GÖRÜNTÜLER KALKMALI

Sokakla ilgili yapılan çalışmanın hayata geçmemesine de tepki gösteren vatandaşlar, artık belediyenin bir çözüm bulmasını ve söz verdiği çalışmayı yapmasını istiyor. Çok şey istemediklerini söyleyen sokak esnafları, sadece düz zemin ve aydınlatma talepleri var. Sokakta birçok insanın Arnavut kaldırımlarına takılarak düştüğünü söyleyen esnaflar, artık bu görüntülerin ortadan kalkması gerektiğinin de altını çizdi.

2/13
Zeminin değişmesi sorunu çözmeyecek mask

Zeminin değişmesi sorunu çözmeyecek

Sokağın zeminine dair taleplerimiz diğer başkan varken bile biz burada esnaflar olarak kahvaltılar düzenledik. Bu zemin yağmurda çok güzel oluyor ama iş müşteriye gelince mağazaları çok etkiliyor. Buraya giren insanlar bebekleri arabada uyanacak diye girmiyorlar. Bu sokak karanlık, saat 16.00’dan sonra karanlık bir hale bürünüyor, sokağın zeminin değişmesi sorunu tam çözmeyecek. Bu sokağa ciddi bir yatırım yapılması gerekiyor. Fatma Keskiner (47)

3/13
İnsanlar sokağı tercih etmiyor mask

İnsanlar sokağı tercih etmiyor

Bu sokağın dezavantajı şu, insanlar bu sokağı tercih etmiyorlar. Bisikletli, topuklu ayakkabılı ve çocuklu olan kişiler sokakta yürüyemiyor. Moto-kuryeler bu sokağı kullanıyor. Belediye başkanıyla çok konuştuk, görüştük bizleri ziyaret etti. İnsanları nasıl çarşıya çekebiliriz bunu konuşmalıyız. Her sokakta ayrı taş var. Düşen kadınlarda oldu burada. Yapılırsa bu sokak daha güzel olur. Zor bir süreçten de geçiyoruz. Güzel bir proje yaparlarsa bizde mutlu oluruz. Hakan Yılmaz (50)

4/13
Sokak ışıl ışıl olmalı mask

Sokak ışıl ışıl olmalı

Taşlar sıkıntılı, çok ses yapıyor özellikle bebek arabaları için. Biz sonuçta mağazayız çocuğuyla gelen müşteriler oluyor. Bayanların topuklu ayakkabıyla yürümesi, yağmur olduğunda aralarda su oluyor. Belediye başkanı Fatma başkan geldi ilgilendi, yapacaklar umarım olur. Bir de aydınlatmayla ilgili sorun var, saat akşam altı olduğunda sokağa kasvet havası düşüyor. Biraz daha ışıl ışıl olması gerekiyor. Burasıda Fethiye caddesinin devamı. İbrahim Kılıç (45)

5/13
Hep erteleniyor hala gelişme yok mask

Hep erteleniyor hala gelişme yok

Müşteriler genelde memur kesimi olduğu için ayakkabı konusunda çok sıkıntı yaşadılar yolda. Ulaşım sıkıntılı, kirlendiğinde araları çok zor temizleniyor oda çok sıkıntı oluyor. Onun dışında sürekli yapılacak dendi ertelendi, halada henüz bir şey yok. Yılbaşında yapılacak deniliyor. Fethiye Caddesi gibi düz bir zemin olabilir burasıda. Bayanlar çok zorluk çekiyor. Kaldırım olmadığı için onu da kullanamıyorlar buda sokağın işlekliğini engelliyor. İpek Acar (30)

6/13
Sokakta her şey çok zor mask

Sokakta her şey çok zor

Bu zeminin taşı Arnavut taşı gibi bir taş. Bu tür taşların arasında kumlar vardır ve genelde toprak zemine döşenir. Bu taşın altı çesanlı bir zemin ise bu taşı buraya döşemenin bir anlamı yok, aralarına izmaritler giriyor ve görevli arkadaşlar temizlerken zorlanıyorlar. Topuklu ayakkabı giyen kadınlar yürümekte zorlanıyorlar artı ben bisiklet sürücüsüyüm ve bu zemin benim bisikletimin ayarlarını da bozuyor. Bu caddenin zemini asfalt bir zemin de olabilirdi. Kemal Yıldız (50- İşçi)

7/13
Engebeli olmayan bir zemin yapılmalı mask

Engebeli olmayan bir zemin yapılmalı

Sokağın bu şekilde taşlarla oluşması sıkıntılı özelliklede kadınların alışveriş ettiği bir sokak. Caddemizde çocuklu esnaflarda var onlarda sıkıntı yaşıyorlar benim bildiğim kadarıyla. Tekerlekli bir şey geçtiği zaman çok ses çıkıyor. Tüp arabası, kuryeler geçince gürültü çıkıyor. Bide genelde bu yolu kullanıyorlar, kestirme diye. Zaten yağmur çamur olduğu zaman daha da büyük sıkıntı oluyor. Engebeli olmayan bir zemin daha iyi olabilir. Lale Merve Bektaş (32)

8/13
Sokağa çekicilik ve bakım lazım mask

Sokağa çekicilik ve bakım lazım

Yoldan çok ışıklandırma sıkıntı. Mesela daha önceden panayırlar yapıldı burada ama esnafın isteği üzerine yapıldı. O dönemde sokağa giriş çıkışlar hızlanmıştı. Güzel bir sokak, butiklerin olduğu şık bir sokak. Yolun taşları da sıkıntılı ama benim için öncelik ışıklandırma. Sokağa çekicilik, bakım lazım. Bir çöp kovası bile yok. Düz bir zemin yapılabilir, alt yapısı zaten yapılı sokağın. Ön planda güzel bir ışıklandırma ve bakım lazım, umarım olur bunlar. Mediha Boynukara Şar (41)

9/13
Vatandaş sürekli şikayet ediyor mask

Vatandaş sürekli şikayet ediyor

Biz ayakkabı satıcısıyız, topuklu ayakkabıyla gelenler her zaman şikayet ediyorlar zaten. Genel anlamda bir şikayet var. Burası çok güzel, hoş bir sokak, belirli bir saatten sonra ışıklandırması yok. Yerler yer değil burayı son derece dizayn etseler Avrupai bir görüntüsü olur. Sokakta güzel olur. Yıllarca bu sokağa girmediğini söyleyenler var. Bir önceki başkana bunu iletmiştik ama bizi kimse dinlemedi. Yapılacakken yapılsın bari. Mine Köşe (50)

10/13
Vatandaş bu sokağa giremiyor mask

Vatandaş bu sokağa giremiyor

Vatandaş olarak özellikle kadınlar yazın topuklu ayakkabı giydiklerinde yürüyemiyorlar. Kendinizi insanların yerine koyun. Bu kaldırım ve zemin yapıldıktan sonra burayı bitirdiler çünkü vatandaşlar sokağa girmiyor. Belli bir saatten sonra karanlık oluyor. Bu zeminin değişmesini istiyoruz, insanlar geçmiyor gelen müşteriyi de etkiliyor. Daha düz ve yürüyebileceğimiz bir zemin olabilir. Rıfat Sancar (58)

11/13
Görsellerle daha güzel olacaktır mask

Görsellerle daha güzel olacaktır

Bu sokakta zeminle ilgili sıkıntılar var, araçlar giremiyor ve yayan müşteriler bu sokakta topuklu ayakkabılarla yürürken zorlanıyorlar. Müşterilerimizi dükkanlarımıza davet ederken sağlıkları ve can güvenlikleri açısından bu yolların düzgün bir zemin olmasını belediyemizden talep ettik talebimize dikkate alarak bir çalışma yapılmış ve bu caddenin zemininde bir düzeltme yapılacağı bilgisi verildi bize. Işıklandırma ve görsellerle daha güzel hale gelecektir. Tuğba Binnur Yılmaz (30)

12/13
Burası tarihi çarşı bunu hak etmiyor mask

Burası tarihi çarşı bunu hak etmiyor

Burası yapılırken bizlere sorulmadı. Sokağın zemini yapılacağı zaman bizler böyle olacağını hiç düşünmemiştik, Belsa Plaza’nın oraya yapılan zeminle buraya yapılan zemin arasında dağlar kadar fark var. Kadınlar zeminin bu haliyle rahat hareket edemiyorlar, çarşımız tarihi bir çarşı ama müşteri potansiyelinde azalma söz konusu. Biz de isteriz değişmesini ama bu taşlar milli servet ne zaman deforme olur, iş görmez hale gelirse o zaman değişmeli. Evren Güdü (36)

13/13
İnsanlar taşlara takılıp düşüyor mask

İnsanlar taşlara takılıp düşüyor

Yapılan taşlarda kullanılan malzeme çok iyi olabilir ama insanlar yürüyemiyor bir, ikincisi üstüne kum dökülüyor o kumlar direk dükkanın içine giriyor. Biz yatırım yapıyoruz mağazalara insanlar gelemedikten sonra bir anlamı yok. 60 yaş üstü insanlar takılıp düşüyor burada fotoğraf çektim ilettim belediyeye, çocuklu aileler giremiyor. Fatma başkana söyledik geldi, tek tek dükkanları gezdi ben burayı yapacağım dedi. Yeter ki şu taşlardan kurtulalım. Fahri Yıldız (45)

28 Ara 2020 - 21:57 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.622.861 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kentli - dünyanın her yerinde kullanılır bu arnavut kaldırım taşı "doğal taştır". Üstelik Kocaeli belki de en iyi işçilikle yapılmı olan zerre engebesi bulunmayan çok da şık duran bu taşlar neden istenmiyor hayret verici, betonu dökün de kurtulsun madem herkes, betonu dökünce müşteri yığılır emin olun. Önce bi dükkanlarınıza çeki düzen verin mezbelelikten kurtarın siz.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 29 Aralık 12:31

SU DAĞITACAK BAY PERSONEL ARANIYOR

Körfez Yarımca'da bulunan iş yerimize su dağıtımı îçin, oto ve forklift ehliyetli BAY PERSONEL ARANIYORTel: 0 553 238 81 33

ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR ARIYORUZ

Şirketimizde çalışmak üzere Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü mezunu ELEKTRİKÇİ ELEMANLAR arıyoruz. İzmit merkez ve civarlarında ikamet edenler t...

HUZUR OTO'YA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Huzur Oto'da yıkama yağlamada çalışacak ELEMANLAR ALINACAKTIR Tel:0 535 225 32 78

DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ

İl değişikliği nedeniyle İzmit Tepeköy Mahallesinde DEVREN SATILIK PASTANE VE İMALATHANESİ Tel: 0541 122 11 41

TEMİZLİK ELEMANI ALINACAKTIR

Dilovası Çolakoğlu Metalurji fabrikasında çalışacak emekli olmayan TEMİZLİK ELEMANI aranmaktadır. Başvuru için irtibat numaraları: Aspak Hijyen: 0...

ÖN MUHASEBE PERSONELİ VE TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Firmamızda çalıştırılmak üzere deneyimli ÖN MUHASEBE PERSONELİ ve ofis temizlik işlerini yapabilecek BAYAN TEMİZLİK ELEMANI aramaktayız Not: Başiskele...

TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Hanlog Taşımacılık Liman Hizmetleri Ltd. Şti. olarak rulo sac taşımacılığı yapmak üzere şoförlük belgeleri tam olan TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Tel...

GAZALTI KAYNAKÇISI VE YARDIMCI ELEMANLAR ALINACAKTIR

Şirketimizin bünyesinde çalıştırılmak üzere profil kaynağı yapabilecek GAZ ALTI KAYNAKÇILARINA ve punta taşlama yapabilecek YARDIMCI ELEMANLARA İH...

KAMYON ŞOFÖRÜ VE JCB OPERATÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ ve JCB OPERATÖRÜ Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 51 56...

KERPE'DEKİ BALIK RESTORANINA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Kerpe’de Balık Restoranında Çalışacak; - BULAŞIKÇI - KOMİ VE - GARSON alınacaktır. Tel: 0 535 223 87 16 - 0 536 658 19 14