- 23 Şub 2021 - 20:43 G: 24 Şub 2021 - 11:54

Taksiciler dert küpü

Pandemi döneminde birçok kişi, daha az insanla temas etmek amacıyla taksileri tercih ediyor. Ancak taksici esnafı da adeta dert küpü. Ortak sorun, durak alanlarında kulübelerinin olmaması

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

PANDEMİDE RAĞBET ARTTI

Koronavirüs pandemisi, yaşamımızdaki birçok şeyi değiştirdi. Pandemi özellikle de ulaşım alışkanlıklarımızda ciddi değişikliklere neden oldu. Virüse yakalanmamak için toplu taşıma araçlarını daha az kullanıyoruz. Halk otobüslerinin yerini taksiler aldı. Çünkü takside sadece şoförle temas halindesiniz. Durum böyle olunca, taksilere rağbet arttı. Peki, taksici esnafının yaşadığı sıkıntılardan haberimiz var mı?

DURAK AYRI, SORUN AYNI

İzmit’te yıllardır faaliyet gösteren Mikro Taksi, Üçyol Taksi ve Başaran Taksi şoförleri ve çalışanlarının ortak bir sorunu var. Bu taksi duraklarının ortak sorunu, durak alanlarının olmaması ve müşterileriyle birlikte yaşadıkları mağduriyetler. Esnaf, uzun yıllardır kendilerine sürekli olarak durakları ile ilgili söz verildiğini ancak hiçbir hareket göremediklerini ifade etti. Büyükşehir ve İzmit belediyelerine sorunlarını ilettiklerini dile getiren esnaftan bazıları umutlarını kaybetmiş gibi. ‘Konuşsak ne olacak ki? Düzelen bir şey yok, yıllardır aynı” diyorlar.

MÜŞTERİLER DE MAĞDUR

İzmit farklı noktalarında yer alan Mikro Taksi, Üçyol Taksi ve Başaran Taksi’nin esnafları kendi mağduriyetlerinden bahsederken müşterilerini yaşadıkları mağduriyeti de dile getiriyor. Soğuk havalarda üşüdüklerini ve araçta ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını ifade eden taksi şoförleri, müşterilerinden özellikle yaşlı ve hamile olanların soğukta mağduriyet yaşadığını söyledi.

4/15
mask

Müşterilere de eziyet oluyor

Bizim durağımız yok ve on yıldan beri mağduruz. Müşterilerimize de eziyet oluyor. Bekliyorlar ve oturacak yerleri yok. Müşteriler mağdur olurken biz şoförler de akşamları burada durmakta zorlanıyoruz çünkü soğuk oluyor ve üşüyoruz. Geceleri dururken arabayı çalıştırmak zorunda kalıyoruz ve bu durum bizi zarara uğratıyor. İhtiyaçlarımızı çay ocaklarında ve arabalarımızda gidermeye çalışıyoruz. Yetkililer geldi ama bir şey yapılmadı.
Burak Efe(Başaran Taksi)

5/15
mask

Eski durağımızı bize geri versinler

Uzun zamandır kapalı alanımız yok. Yetkililerle görüştük, seçim döneminde başkan adayları geldi ve bir takım sözler verildi. Fatma Hanım ‘bir çözüme ulaştıramayacağını, bir şey yapamayacağını’ söyledi. Yetkililer ‘bürokrasiyi aşamadıklarını, Anıtlar Kurulu ile ilgili sıkıntılar olduğunu, çevredeki sakinlerin sıkıntı yaşadığını ve mahkemelik olduğumuzu’ söylüyorlar. Talebimiz kaldırılan durağımızın yeniden kullanmamıza müsaade edilmesi. Caner Mete(Mikro Taksi)

6/15
mask

Gerekli makamlardan bu konuyla ilgilenmelerini istiyoruz

Altı seneden beri duraksız olarak çalışıyoruz. Gerekli makamlara başvurumuzu yaptık ama hiçbir şekilde çözüme ulaşamadık. İzmit Belediyemize gidiyoruz topu Kocaeli Büyükşehir Belediyemize atıyor, Kocaeli Büyükşehir Belediyemize gidiyoruz onlar da İzmit Belediyemize bizi yönlendiriyor. Gerekli ve ilgili makamlardan bu konuyla ilgilenmelerini istiyoruz ve bir an önce bir durak talep ediyoruz. Konuyla ilgili rahatsızlığımız büyük.
Eray Türkkal(Üçyol Taksi)

7/15
mask

Durak kaldırıldı yenisi koyulmadı

Burası biraz karışık bir mevzuata sahip bir alan. Eskiden bir alanımız vardı ama Nevzat Doğan döneminde kaldırıldı. Mikro Taksi olarak biz 55 yıllık bir durağız. Eskiden Feridun Özbay Sokaktay’dık ama kentsel dönüşüm denildi ve encümen kararıyla bizi buraya uygun gördüler. Eski Başkanımız Nevzat Doğan’ın arzusu üzerine durak alanımız kaldırıldı ve bir daha koyulmadı. Biz mağduruz, burada zatürre olanlar oldu çünkü yazıhanemiz yok.
Feridun Bülbül(Mikro Taksi)

8/15
mask

Ufak olsa da bir kulübe iyi olacak

Kar yağdığında sadece taksiciler değil, müşteriler de zor durumda kalıyor. Müşteri taksi beklerken, biz şoförler ise sürekli araba çalıştırmak zorunda kaldığımızdan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Başka duraklarda şoförlerin bir alanı olduğu için daha memnun çalışıyorlar. Sürekli arabada durmuyorlar. Yetkililere durak konusunda sıkıntı yaşadığımızı dile getirdiğimizde bize yer konusunda sıkıntı olduğunu belirtiyorlar ama ufak olsa da bir kulübe işimizi görür.
Hakan Yılmaz(Üçyol Taksi)

9/15
mask

Beş kişilik mobo işimizi görüyor

Yetkililer bize buradan bir yer kiralamamızı söylüyorlar ama kaldırımlar 15 metre. Halk ekmek kulübelerinin satış noktalarını istedikleri yerlere koyabiliyorlar ama taksi durağı 24 saat hizmet vermesine rağmen bir durak koymuyorlar. Sokak hayvanlarına verilen değeri biz taksicilere, gece çalışan taksicilere vermiyorlar. Başımızı sokacak bir kulübe talep ediyoruz, beş kişilik bir mobo bize yeter. Tuvalet ihtiyacımızı ise benzin istasyonundan karşılıyoruz.
İlhan Keskin(Üçyol Taksi)

10/15
mask

Lüksü geçtik sıcak bir kulübe yeter

Durak sorunumuzu Kocaeli Büyükşehir Belediyemize ve İzmit Belediyemize ilettik ama bize bir çözüm bulunamıyor. Yıllardır dışarıdayız ve karda, yağmurda arabanın içesinde vakit geçiriyoruz. Arkadaşlarımızla oturup sohbet edeceğimiz, telefonumuzu koyabileceğimiz bir kulübemiz bile yok. Telefonumuz dışarıda durduğundan dolayı devamlı arza yapıyor, ayda bir telefon değiştiriyoruz. Biz lüks durak da istemiyoruz artık sıcak bir kulübeye de razıyız.
İsmail Karacan(Başaran Taksi)

11/15
mask

Verilen sözler var, tutan yok

Belediye bize söz verdi. 10 yıldır durak yapılacak. Yetkililer geliyor, gidiyorlar ama hiçbir işlem yapmıyorlar. İhtiyaçlarımızı arabanın içerisinde karşılamaya çalışıyoruz. Bazı ihtiyaçlarımızı da kafelerden ve diğer esnaftan karşılıyoruz. Telefonumuz dışarıda durduğu için arıza yapıyor. Arıza yapmasa da koparıp atıyorlar. Bir durağımız olsun, kulübe olsun. Yaz, kış çalışıyoruz ve bugünlerde müşterilerimiz dışarıda bekledikleri için soğuktan dolayı üşüyorlar.
Salih Aslan(Başaran Taksi)

12/15
mask

Araçlarımızda oturuyoruz

Bizim için soğuk günler çok zor geçiyor. Bugünler de havaların soğuk olmasının dışında sabahları bulunduğumuz mevki çok fazla rüzgar alıyoruz. Bu dönemde çay ocaklarını sığınıyoruz ya da araçlarımızda oturuyoruz ama nereye kadar arabada oturabiliriz, o da ayrı bir sıkıntı. Talebimiz durağımıza yakın ve müsait yerler var, en kötü ihtimalle buralardan birine beş kişinin oturabileceği bir mobo konulması. Müşteriler de bu durumdan dolayı mağdur.
Salih İzbudak(Başaran Taksi)

13/15
mask

Durak isteğimize geri dönüş yok

Sekiz senedir bu durakta çalışıyorum ve bildiğim kapalı alanımız yok. Havalar soğuk, yağmurda ıslanıyor, kar yağdığında ise durumumuz perişan. Belediyeden durak talep ediyoruz ama geri dönüş yok. Yetkililer ilgileniyoruz diyorlar ama hiç ilgilenen yok. SİT alanı olarak geçiyormuş Acısu Parkı. Biz karşıyı diyoruz, ama bize üç kişinin girebileceği bir yer yeter. Yaşlı ve hamile müşteriler oluyor. Alanımız olsa müşterilerimiz araç beklerken içeride ısınır. Sefa Şükür(Mikro Taksi)

14/15
mask

Kapalı bir alan talep ediyoruz

Yaklaşık 8 senedir beri bir yazıhanemiz yok, dışarıdayız ve çok mağduruz. Sıkıntımızı gereken yerlere bildirdik ama çözüm yok. Anıtlar Kurulu ve benzeri merciileri işaret ediyorlar. Bizim talebimiz belli, burada kapalı bir alan talep ediyoruz. Kış aylarındayız ve kar da yağdı, havalar iyice soğudu. Bu hava şartlarında dışarıda ya da araçlarımızda kalmak son derece zor oluyor. İnşallah bir çözüm bulunabilir, sıkıntılarımız bir an önce giderilebilir. Semih Acar(Mikro Taksi)

15/15
mask

Gececiler için sıkıntı büyük

Tuvalet ihtiyacımızı karşılayabilmek için benzin istasyonuna gidiyoruz. Sığınacak alanımız yok ve arabalarımızın içinde kalıyoruz. Gün geliyor araçlarımızın klimaları çalışmıyor ve durak alanımızın olmaması gece çalışan arkadaşlarımız için büyük sıkıntı oluyor. Telefonumuz sürekli dışarıda bundan dolayı soğuk alıyor ve bozuluyor. Talebimiz, en kısa sürede bir kulübe ayarlanamıyorsa bile herhangi bir dükkanın kiralanabilmesi için yardımcı olmaları.
Şahin Zollu(Üçyol Taksi)

23 Şub 2021 - 20:43 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.469.560 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Apaçi Kek Kro - Taksicilerin hakkında olumsuz yorum yazanlara en güzel duaları ediyoruz anladınız siz oni

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 25 Şubat 20:41
13

Vatandaş - @Apaçi Kek Kro 11 nolu yoruma cevabı: bizde sana anladın oni

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Mart 17:19
12

Ziya - @Apaçi Kek Kro 11 nolu yoruma cevabı: Bizde sizin camianızın tekerine taş değmesin diye dua ediyoruz anladın sen bu duayı.bizim dualarımız sizinki gibi beddua değil.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Mart 22:30
10

hakan - ölücüler..böyle ağlayanları direk ankaradan baş müfettişler getirip bütün hesaplarını kontrol ettireksin..km ye bakıp ne kadar vergi vermiş mesela..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 10:16
09

Cihangir - En az vergiyi siz veriyorsunuz indirimli arabaları siz alıyorsunuz durakta boşta araba yok otobüscu minibüsçü servisci ne yapsın ölsünler ozaman

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 21:09
08

Murat - trafikte taksiciler kadar saygısız ve kuralsız araç kullanan görmedim. hepsi için geçerli değil ama bir çoğu aynı, ışıklarda en sağdan gelip en öne geçmeleri falan,

yol verme durumunda kesinlikle yol vermezler, ama yol isterken önüne atlarlar çünkü tüm yollarda öncelikleri var gibi alışmışlar.

keşke güzel hareketleri diğer sürücülere saygılı tavırları ile ile ön plana çıksalar ve vatandaş da sorunlarında destek verse bu esnaf arkadaşlara

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 18:19
06

Solmaz - keşke o araçlarınızı çok daha dikkatli kullansanız...!

keşke sinyalinizi yakıp, kurallara uysanız..!

sonrasında ağlasanız, ne kadar güzel olur değil mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 08:27
05

Derinceli - Kısa mesafe diyip durakdan taksimetre acan taksicilere sesleniyorum, Sen muşterini anlamazsan derdinide böyle kimseye anlatamazsın işte , böyle yapanlara bu hak. İyi niyetli işini düzgün yapan taksicilerdende Allah razı olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 06:50
04

Gercek - Hepsının ıslerı tıkır hatlar mılyona yakın ındırımlı arac alıp grajda beklıyor lux araclar ama duraga yakın dukkan kıralayıp durak yapamıyorlar her yer kıralık dukkan dolu

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 22:32
03

Cok Olmadi Mi. - bu aglama artik cok olmadi mi, butun isletmeler cepten para cikarip dükkan aliyor, isyeri kiraliyor, biraz elinizi cebinize atin 3 kurus para verin de kendinize 100 m2 yer alin. hep belediyeden hep kamudan beklemek vergi kira vb vermemek sonucta bir kriz pandemi oluyor vb..devletin cebinde para yok, neden cunku vergi vermesi gerekenler vermemis, devletin belediyenin kaynaklarinii kendilerine yontmuslar, maalesef devlette para verecek imkan kalmamis, sadece ücretlilerden alinan vergilerle dönmüyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 21:55
01

Taksiciler Msğdur Aç - TAHİR Başkan bize zam zam zam 2.5 sene oldu edep yahu ne utanmaz adamsın münübüsler hem zam aldı hemde hepsine 16 tirilyon dağıtıldı ak partili olarak sandıkta vereceğiz boyunuzun ölçüsünü hayat ortada dizlerinde arabası var parça işçilik muhasebe Bağkur ortada. 12 TL kısanın önemimi kaldı. 4 kişi münübüse biner 14 TL biz evine kadar götür 12 TL Yarısında trafikten yakıta gidiyor ondan sonra araba yok mevzuu edep yahu yüzde yüz zam istiyoruz korsanlar bile kum gibi kısaya. 25/30 TL alıyorlar vergi yok bizde açılış. 8 km 8 kısaya 30 TL istiyoruz hergün yetkililere küfür hakaret ediyoruz hem ne etme TAHİR Başkan oku bunu moraller sıfır

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 23 Şubat 21:16
07

Fenasi - @Taksiciler Msğdur Aç 01 nolu yoruma cevabı: Once vergi sistemi degisip taksicilerin odedigi komik vergilerin arttirilmasi gerekir,birde vergisiz arac alimina son verilmelidir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 09:57

PERSONELLER ALINACAKTIR

PERSONEL ALINACAKTIRİnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza beton delme, kırma ve su izolasyonu işlerinde çalıştırılmak üzere USTA, USTA YARDIMC...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1270 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - H...

ŞOFÖRLER ARANMAKTADIR

İzmit ve civarında ikamet eden25-40 yaş arası ağır vasıta ehliyetli SRC ve psikoteknik belgeleri olan askerliğini yapmış  ŞOFÖRLER aranmaktadır GÜLENE...

MOTO KURYE ARANIYOR

A2 ve B sınıfı ehliyetli motorsiklet kullanan Yahya Kaptan'da marketten evlere servis yapacak18-30 yaş arasıELEMAN aranıyorTel:0 532 211 61 54

SATILIK TARLA

Kandıra Kocakaymaz’da SATILIK TARLA Kadastro yolu var, Kandıra yoluna organize sanayiye ve bölge okuluna 800 m mesafededir. Zemini düz olup 1/50.000...

ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI

Teknik okul mezunu ,usta veya yetiştirilmek üzere ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI aranmaktadır Adres: Sanayi Mah. Namzet Sok.İzmit Tel: 0541 851 51 46

PERSONEL ARANIYOR

Mekanik tesisat taahhüt sektöründe faaliyet gösteren firmamızda çalışacak MAKİNE MÜHENDİSLERİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI C SINIFI TESİSAT FORMENİ SIHHİ...

PERSONEL VE İŞÇİ KONAKLAMA YERİ

Derince merkezde işçi konaklama yeri mevcuttur. Odalarımız içerisinde mini buzdolabı, tv ve banyo bulunmaktadır. Konaklama kapasitesi 40 kişiliktir....

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT, Tek Fiyat 900 TL Tel: 0 532 552 53 08 0 262 322 23 70