- 01 Nis 2021 - 19:30 G: 01 Nis 2021 - 19:58

Otobüsçüler dert küpü! Yolcular kurallara uyuyor ama...

Her gün binlerce kişiyle temasta bulunan özel halk otobüsü şoförleri yolcularla büyük sıkıntı yaşadıklarını anlattı. Şoförler; evinde, işinde ve hayatın herhangi bir bölümünde sorun yaşayan vatandaşların, gelip kendilerine çattığını dile getirdi.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri
mask

HER ALANDA ŞİDDET VAR

Ülkemiz genelinde olduğu gibi Kocaeli’de de şiddet sona ermiyor. Şiddetin sona ermemesi bir yana, yaşanan olaylar şiddetin azalma eğiliminden çok artarak devam ettiğinin bir habercisi gibi karşımıza çıkıyor. Kadına, çocuğa, hayvana uygulanan şiddet gibi farklı meslek gruplarında görev alan vatandaşlar da şiddetle karşı karşıya kalıyor. Özel halk otobüsü şoförleri de kendilerine yönelik artan şiddete tepki göstererek yolcuların daha bilinçli ve duyarlı olmasını istedi.

KURALLARA UYUYORLAR AMA…

Gün içinde birçok olumsuzlukla karşı karşıya kaldıklarını belirten şoförler, yolcuların kendilerine saygısız ve anlayışsız davrandığını belirtti. Şoförler, birçok kişinin HES kodu almadan yolculuk etmek istediğini de söyledi. Her gün binlerce kişiyi taşıdıklarını belirten halk otobüsü şoförleri, kurallara uydukları halde birçok kişiyle tartıştıklarını ve kendilerine gereken değerin gösterilmediğini anlattı. İşte halk otobüsü şoförlerinin günlük hayatta yaşadıkları sorunlar…

2/13
mask

EŞİYLE SORUN YAŞIYOR, BARUT FIÇISI GİBİ GELİYOR

Biz şoförlerin problemleri sosyal güvence olmaması, durakların bizim dışımızda kullanılması, yolların bozuk olması ve buna bağlı olarak araçlarımızın zarar görmesi. Müşterilerle de sıkıntı yaşıyoruz örneğin adam akşamdan eşiyle sorun yaşıyor ve sabahına bizlere barut fıçısı olarak geliyor, bizlere ‘daha bekleyeceğiz mi?’ tarzında sorular soruyor. Oysa ki araca daha yeni binmiş. Şehirde araçlar için otoparklar yapılmış ama adam otoparkın önüne araç bırakıyor.

Recep Demirtaş

3/13
mask

MAL SAHİBİ PERİŞAN ŞOFÖR DAHA DA PERİŞAN

Şoförlerin sıkıntısı çok. Ben burada mal sahipliği de yaptım, şimdi de şoförlük yapıyorum. Mal sahibi perişan, şoför daha da perişan durumda çünkü maddiyat sıfır. Şoförlerde moral yok çünkü aç ve susuz bir şekilde gidiyor ve geliyor. Şoförün morali yerinde olsa belki de daha iyi çalışacak ama bizim oralarda da bir söz vardır ‘Aç ayı oynamaz’. Çalışma saatlerimiz de sıkıntılı, sabah 06.00 da geliyoruz, iki tur atılır sonra beş saat bekliyoruz. Çalışma saatlerimizde düzen yok.

Nihat Demir

4/13
mask

MORALİ BOZUK OLAN GELİP BİZE ÇATIYOR

Derdimiz sıkıntımız çok, bizler de stres altındayız ve akşama kadar 15, 16 saat marş basıyoruz. Bu iş insanlara basit geliyor ama oluşan trafiğin içinde cebelleşmek kolay değil, morali bozuk olan gelip bize çatıyor. Adam geliyor araya girmeye çalışıyor, sıkışıyor ki özellikle paket servis yapan motorlu arkadaşlar sıkıntı yaşamamıza sebep olabiliyor. Bazı küçük motorlu arkadaşlar küfür edip, kaçıyor. Yöneticiler cezadan çok şoförleri nasıl motive edeceğini düşünmeli.

Erdoğan Kaçmaz

5/13
mask

YÜZDE 100 BİZ HAKLIYIZ DEMİYORUZ

Uzaktan bakıldığında sıkıntı hep biz şoförlerde, tamam yüzde 100 hep biz haklıyız demiyorum. Bizler araçlarımızda kurallara uymayan hareketler gördüğümüzde vatandaşı uyarıyoruz ama bizlere dönüş iyi olmayabiliyor. Bizlere diyorlar ki ‘Eğitim almanız şart!’ tamam biz eğitim alalım, sorun değil ama yolcu eğitim alacak mı? İki kişi bir kent kartla araca binmek istiyor, HES kodu da yok. Ben yolcuyu HES kodunu işletsin diye uyardım ama almasam olay büyüyecek.

Ercan Hacıoğlu

6/13
mask

BİZLERE SAYGILI OLUNSUN BİZ DAHA DA SAYGILI OLURUZ

Yolcu 3 lira 50 kuruşu verdiğinde, aracı satın aldığını sanıyor. Arabaların belli durakları, verilmiş olan tebligatları var ve bunun dışında bir şey yok. Durağa yanaşmışım ve önümde iki tane araç var, öğrenci arkadaşlarımız durağın en başındalar, duraktan beş kişi biniyor ama öğrenci arkadaşlar durağın başından gelip otobüse binmediler. Bu olay sonrası beni yetkili birime ‘durakta durmadı’ diye şikayet ediyorlar. Bizlere saygılı olunsun, bizler daha da saygılı oluruz.

Aydemir Utlu

7/13
mask

AŞI OLMAMIZ GEREKİYOR ÇÜNKÜ HALKLA İÇ İÇEYİZ

Şoförlerin çalışma sistemi Covid-19 öncesine göre farklılık göstermiş durumda, kazandığımız para Covid-19 öncesine göre düşmüş durumda yani geçim sıkıntımız söz konusu. Covid-19 öncesinde 4 bin lira maaş alıyorsak şimdi 2 bin lira maaş alıyoruz. Biz şoförler de öğretmenlerde olduğu gibi aşı olmamız gerekiyor çünkü halkla iç içeyiz. Yolcu hastaneden mi geldi, başka bir yerden mi geldi bilmiyoruz? Biz şoförler Covid-19 nedeniyle çok büyük risk altındayız.

Adnan Bolgetekin

8/13
mask

SIKINTIMIZ YOLCULARIN KURALLARA UYMAMASI

Bizim sıkıntımız yolcuların kurallara uymaması. Yolcu kartını basıyor HES kodu yok, yükle diyoruz ‘ben şimdi ne yapacağım’ diyor. Kardeşim HES kodunun kent kartlara işlenmesi gerektiği bilgisi sana geldi, virüs var ortalıkta. HES kodu tanımsız kartlarla seyahat eden vatandaşlarımız diğer insanların da canını tehlikeye atıyorlar. Araçlarda ayakta yolcu sayısı sınırlandırılmış durumda fazlası bindiği anda uyarıyoruz. Bu sorunların çözüm toplumda.

Fethi Kocaman

9/13
mask

YOLCUYLA KARŞI KARŞIYA KALIYORUZ

HES koduyla ilgili büyük sıkıntımız var çünkü yolcu mağdur oluyor ve buna bağlı olarak biz de sıkıntı yaşıyor, örneğin şehir dışından gelenler oluyor, adamın kartı yok, kartı olsa HES kodu kaydı yok. HES kodu kaydı olmayan kartlar nedeniyle yolcuyla karşı karşıya geliyoruz. Durak dışında durmayı talep eden vatandaşlarımız oluyor ki bu durumu daha çok mahalle aralarında yaşıyoruz, biz yine bu konuda özellikle yaşlılarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Soner Erboy

10/13
mask

BİZLER SAATİMİZLE SIRAMIZLA ÇALIŞIYORUZ

Şoförlerin dertleri var. Örneğin engelli refakatçi kartlarından dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Engelle refakatçi kartı engeli olan vatandaşlarımızın başına bir şey gelmesin diye yakınlarına veriliyor ama engelli vatandaşımız araca tek biniyor. Bu engelli vatandaşımızın başına bir şey gelse bunun bedelini kim ödeyebilir? Başka bir konu da biz sıramızla, saatimizle çalışıyoruz ama vatandaş bize ‘kaptan nerede kaldın?’ diyor. İnsanlara ılımlı yaklaştıkça iş suistimale dönüyor.

Yücel Köprülü

11/13
mask

KURALLARA UYDUĞUMUZ ZAMAN GERGİNLİK OLUYOR

Durak harici yolcu duruyor, biz kurallara uyduğumuz zaman ise gerginlik yaşanıyor çünkü durak harici durmuyoruz. Biz şoförler belediyenin koyduğu kurallara uyuyoruz ama yolcular maalesef dikkat etmiyorlar. Geçen günlerde şoför arkadaşım bu konudan dolayı görev başındayken yumruk yedi. Araçlarda kent kart geçiyor, para geçmiyor ama buna rağmen paraya zorlayan çok oluyor ve bu sayede bedava yolculuk edenler var. HES kodu tanımsız kartlar da bizi zorluyor.

Yunus Taş

12/13
mask

ŞOFÖRLERE GEREKEN DEĞER GÖSTERİLMEDİ

19 seneden beri bu işi yapıyorum, hiçbir zaman şoförlere gerekilen değer gösterilmedi. Trafikte vatandaşlar ‘şoförün peşine takıldığında durup kalkarsın’ diyorlar ama bunun nedeni otoparkların kullanılmaması ve duraklara araba park edilmesi. Yaşanan dur-kalk hareketinden sonra bizlere yolcu ve vatandaş tarafından laf ediliyor, cevap versek suçlu duruma düşüyoruz. Kooperatifimizin avukatları var ama nereye kadar koruyacaklar ki birkaç arkadaşımız hayatını kaybetti.

Yasin Zeytin

13/13
mask

ŞOFÖRLER KUKLA GİBİ GÖRÜLÜYOR

Yolcularımızla yaşadığımız sıkıntılar bizi üzüyor. Pandemi döneminde yolcuyla şoförler çok diyaloğa girmeye başladı. Şoförler kukla gibi görülüyor, ‘Ben şoföre emredeceğim, o da beni indirecek’ gibi düşünüyorlar. HES kodu ile araçlara biniliyor ama bazı vatandaşların kartlarında HES kodu tanımlı değil, buna rağmen vatandaş binmeye çalışıyor ve araca almayınca küfür yiyoruz, o yolcuyu araca alsak bu sefer içerideki yolcular küfür ediyor.

Serdal As

01 Nis 2021 - 19:30 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.598.355 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

16

Otizm Farkındalık Günü - he he hep yolcu suçlu zaten, hiç öz eleştiri yapmamışsınız. Refakatli engeli kartı görünce yüzünüzün nasıl düştüğünü ve içinizden neler geçtiğini de açıkca söyleseniz ya.

2 Nisan Dünya Otizm farkındalık gününün farkında olanlara teşekkürler.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 11:22
15

Haqan - şöföre bişey demem,gerçekten çok çeşit insanlarla muhattap oluyolar ama hes kodu olmayan yolcuyuda suçlamayın sayın şöförler,nedenmi? sabah hes kodumla kent kartı okuyan sistem akşam hes kodu yüklü değil diyor,şöföre diyosun yükledim adam diyor yapamamışın,gelde anlat olayı..sistemsel arızalarda yolcuyu suçlamayın arkadaşlar..eşimin 2 kent kartı var biri yedek duruyor.birisine aksilik olur diye ikinci hes kodu yükledik öğlen binip gitiiği araca dönerken ikis kartıda okumuyor,araçtan inmeden bana bildiriyor hemn yükleyeyim dedim oda nee e-devletten hes kodları tamamen silinmiş..yani işin kısacası sistemsel hatalarda yolcuyu suçlamayın lütfen...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 11:18
11

Burak - Hemen 2 lira daha zam yapın. Yarın da fırıncılar çok dertli diye haber yaparsınız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 10:57
09

İzmi̇tli̇ Vatandaş - BIRAKIN BU İŞLERİ HAT 89 25 DAKKA DA ARAÇ KALKIYOR NASILSA BELEDİYE ARÇI VARDİYE MİLLETİ ENAYİ YERİNE KOYUYONUZ BELEDİYE HER AY PARA YATIRIYOR BİRDE HAVUZDAN ALIYONUZ NE OLDU ŞİMDİ KAZANDINIZ ZAMAN ŞÖFERLER ÇALIYO OLUYORDU SAYIN MALSAHİPLERİ ŞÖFER ÇALMASIN DA KENTKART ÇALSIN DİYODU ESKİ BAŞKAN KURT

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 02 Nisan 09:36
14

Erzincanlı - @İzmi̇tli̇ Vatandaş 09 nolu yoruma cevabı: Mustafa kurt un adını ne karıştırıyorsun sen kimsin kim ,bizler kooperatif kurumunuzda yönetici arkadaşlarımız ve başkanımıza yetkiyi verdik onlar bizim adımıza gerekeni en iyi şekilde yaparlar Mustafa kurt un olduğu yerde usulsüz lük yapılmaz Mustafa Başkan babasına eyvallah yapmaz kral na haksız sa konusur eyvallah bize kimse anlatmasın siz işinize. Bakın kimse sebeklik yapmasın

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 02 Nisan 11:15
13

Kara Davut - @İzmi̇tli̇ Vatandaş 09 nolu yoruma cevabı: Belli ki zamanında çok hırsızlık yapmışın Bu gün magnayı araçların saat çalışmalarına ve belediye getirme mevzu AP açık ortada b mall sahiplerinden çok para kazanan şöförler Vardı kendine. Sıfır araba alıyoyunuz mal sahibine. Hesap listesini verene kadar akşam ayrı sabah ayrı yaz karala yapan arkadaşlar mal sahibi parayı alana kadar mal sahibine para kalmıyordu ben mal sahibi olarak istedim biz üye olarak istedik oy çokluğu ile oldu kentlart iyi oldu

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 11:04
12

Delikanlı Sadi̇ - @İzmi̇tli̇ Vatandaş 09 nolu yoruma cevabı: DELİKANLI ADAM EKMEK YEDİĞİ YERE NANKÖRLÜK YAPMAZ KİŞİ KENDİNDEN BİLİR İŞİ BOŞ KONUŞUYON BİRDAER

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 11:00
10

Çelik - @İzmi̇tli̇ Vatandaş 09 nolu yoruma cevabı: Ekmek yediğin yere nankörlük yapma zamanında yemişsin ekmeği çalmışsın parayı kent kart çıkınca işin bozuldu demekki senin bu kadar tepki gösteriyorsun

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 10:51
08

Gerçek - Hadi emekliyi yaşliyi anlarimda memur neden para vermiyor öyle adaletsiz ülkedeyizki askeri üçretli para veriyor 2 kati maaş alan polis memur para vermiyor

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 09:25
03

Derinceli - valla afedersiniz ama şu kokuşmuş hurdalara binince verdiğimiz paranın karşılığını alamıyoruz belki ondanda stresli olabiliriz

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 02 Nisan 02:12
01

Mustang - Ozm tur atmayin zaten tur atmasanizda belediye paranizi veriyor

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 01 Nisan 20:24
17

Vatandaş - @Mustang 01 nolu yoruma cevabı: Bilmeden konuşmuyoruz hepsi gerçek çalışmadan para alıyorsunuz devletten ayrıca ortak havuzdan nankörlük yapmayın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Nisan 08:31
07

Mustang - @Mustang 01 nolu yoruma cevabı: Yetimin hakki olan 30 milyonu 15 /15 hurda münubuculere hizmet adi altinda vermesimi buyuksehir tur atmadiniz millet duraklarda perisan oldu parayi aldiniz mazot destegi aldiniz hala narkörluk pesindesiniz

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 02 Nisan 09:11
05

Vatandaş - @Mustang 01 nolu yoruma cevabı: Biz herşeyi biliyoruz merak etme şöför kardeş vatandaşın size davranışını siz daha önceden yaptığınız için yolculara gelenek ordan geliyor bu davranışlar bırakın artık şu acındırma işlerini allah bir çarpsa sizi anlayacaksınız ama

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 07:58
02

Şöförsss - @Mustang 01 nolu yoruma cevabı: Hangi belediye veriyor biz neden bilmiyoruz kendi kafanizdan uydurmayın özel sehir ici otobüsler suanda karın tokluğuna calısıyor ogrenci olmayınca kendi kooperatiflerinden ortak havuzdan para alıyor ne 65 üstü ne memuru ne polisi belediye melediye birsey verdigi yok bilmeden konusmayın

Yanıtla . 3Beğen . 10Beğenme 01 Nisan 22:14

PERSONELLER ALINACAKTIR

PERSONEL ALINACAKTIRİnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza beton delme, kırma ve su izolasyonu işlerinde çalıştırılmak üzere USTA, USTA YARDIMC...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1270 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - H...

ŞOFÖRLER ARANMAKTADIR

İzmit ve civarında ikamet eden25-40 yaş arası ağır vasıta ehliyetli SRC ve psikoteknik belgeleri olan askerliğini yapmış  ŞOFÖRLER aranmaktadır GÜLENE...

MOTO KURYE ARANIYOR

A2 ve B sınıfı ehliyetli motorsiklet kullanan Yahya Kaptan'da marketten evlere servis yapacak18-30 yaş arasıELEMAN aranıyorTel:0 532 211 61 54

KOLTUK DÖŞEME USTASI VE KALFASI ARANIYOR

Körfez Koltuk Döşeme'de çalışacak KOLTUK DÖŞEME USTASI VE KALFASI alınacaktır.Tel: 0542 610 53 73

SATILIK TARLA

Kandıra Kocakaymaz’da SATILIK TARLA Kadastro yolu var, Kandıra yoluna organize sanayiye ve bölge okuluna 800 m mesafededir. Zemini düz olup 1/50.000...

GENÇ EMEKLİ ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza GENÇ EMEKLİ ŞOFÖR aranıyorHüseyin Eren Mobilya San.Tic.Ltd.Şti.İzmit San Sit. 16. Cad. 14. Blok No: 7 Tel: 0262 335 01 60

EMEKLİ SERVİS  ŞOFÖRLERİ ARANMAKTADIR

Kuruçeşme-Çenesuyu-Derince bölgesinden 16+1 minibüsle Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek EMEKLİ SERVİS  ŞOFÖRLERİ aranmaktadır. Tel: 0532 644...

SAHİBİNDEN KİRALIK BÜRO

SAHİBİNDEN KİRALIK Alemdar Cad. 4 Yolda Köşe Başı KAT 2+1 50 M2 BÜRO Tel:  0262 322 19 66 0533 730 29 31

MEKANİK BAKIM VE KAYNAKÇI ELEMANI ALINACAKTIR

Fabrikamızda Tam zamanlı çalıştırılmak üzere  KESKİN KİMYA SAN. TİC. AŞ.   MEKANİK BAKIM VE KAYNAKÇI ELEMANI -Tercihen lise mezunu veya mesleki yet...